یک لیوان آب نیشکر خنک، نه‌تنها عطش‌مان را رفع‌می‌کند بلکه به ما قدرت هم می‌دهد. با دانستن شهرت و خواص آب نیشکر در مبارزه با گرما، تعجبی نیست که هندوستان یکی از تولیدکنندگان اصلی نیشکر باشد. نیشکر در زبان محلی، اسامی متفاوتی دارد اما اصل قضیه این هست که نیشکر، گرمای بدن فرد را کاهش‌می‌دهد. نیشکر به‌دلیل سرشاربودن از کربوهیدرات، پروتئین، موادمعدنی مانند کلسیم، فسفر، آهن و پتاسیم و ویتامین‌های A، B کمپلکس و C، به حفظ تناسب اندام‌تان نیز کمک‌می‌کند.

آب نیشکر

می‌خواهید با خواص آب نیشکر آشناشوید؟ این مطلب را بخوانید.

نیشکر- خلاصه

کشت نیشکر به‌دلیل تعلق‌داشتن به خانواده گندمیان، آسان هست و قیمت پایینی دارد. اگرچه نیشکر، اصالتا بومی گینه‌نو هست، اما امروزه، بخشی از کشاورزی بیشتر از نیمی از جهان از جمله آسیا و امریکاست. هم می‌توانید تکه‌های نیشکر را بخورید، هم اینکه یک لیوان آب آن را با نعناع، زنجبیل و سنگ نمک سیاه بنوشید.

مطلب مرتبط: خواص شیره چغندر قند: ۹ فایده شیره چغندر قند برای سلامتی

حقاق جالبی درباره نیشکر

– نیشکر، هیچ‌گونه چربی نداد. در واقع نیشکر، یک نوشیدنی ۱۰۰% خالص هست. حدود ۳۰ گرم قند دارد. پس، نیازی به اضافه‌کردن شکر برای شیرینی نیست.

– نیشکر، گیاهی گندمی از جنس تباشیر هست و ۳۰ نوع مختلف دارد.

– در ۱۴۹۳، کریسیتوفر کولومبوس، نیشکر را به کارائیب برد تا در آنجا بکارد و به‌این‌صورت، کشت نیشکر به تمام دنیا رسید.

– بلندی گیاه بالغ نیشکر می‌تواند تا حدود ۹۳۰ سانتی‌متر برسد. بسته به آب‌وهوا، ۹-۲۴ ماه طول‌می‌کشد تا یک گیاه نیشکر، بالغ‌شود.

– شکر گرفته‌شده از آب نیشکر، فقط ۱۵ کالری دارد.

– آب نیشکر، ترکیبی از ساکاروز، فروکتوز و انواع مختلف گلوکوز هست. پس، طعم شیرینی دارد.

– ۲۰۰ میلی‌لیتر آب نیشکر بدون افزودنی، ۱۸۰ کالری دارد که بسیار پایین هست.

– آب نیشکر خام، ۱۳ گرم فیبر رژیمی دارد که برای انجام عملکردهای بدن ضروری هست.

خواص آب نیشکر برای پوست

آب نیشکر می‌تواند در زمان کوتاهی به جوانسازی پوست‌تان کمک‌کند. در فهرست پایین، فواید آب نیشکر برای پوست آمده‌هست.

۱. آکنه را درمان‌می‌کند

استفاده منظم از آب نیشکر برای درمان مشکلات پوست مانند آکنه مفید هست. پس، اگر مستعد آکنه هستید، برای نتایج موثر، ماسک صورت آب نیشکر را امتحان‌کنید.

مواد موردنیاز

آب نیشکر
خاک رنگ‌بر

کاری که باید انجام‌دهید

۱. مقداری خاک رنگ‌بر را در آب نیشکر بریزید تا مایع تقریبا غلیظی به دست‌آید.
۲. ماسک را بر صورت و گردن‌تان بگذارید.
۳. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.
۴. از یک حوله مرطوب برای پاک‌کردن صورت و گردن استفاده‌کنید.

مطلب مرتبط:  ۲۰ فایده سیب زمینی برای سلامتی، پوست و مو

این درمان را حداقل یک‌بار در هفته استفاده‌کنید.

آب نیشکر، منبع خوبی از اسیدهای آلفاهیدروکسی (AHA) مانند اسید گلیکولیک هست که به افزایش بازده سلول کمک‌می‌کند. همچنین، آکنه، به‌دلیل انسداد منافذ پوست به‌وجودمی‌آید که آب نیشکر به با لایه‌برداری پوست و رفع سلول‌های مرده، آن را ازبین‌می‌برد.

۲. درمقابل پیری از پوست‌تان محافظت‌می‌کند

آیا نگران چین‌وچروک‌های بی‌وقتی هستید که باعث‌می‌شوند بزرگ‌تر از سن‌تان به‌چشم بیایید؟ نگران‌نباشید! می‌توانید به کمک آب نیشکر، علائم پیری را به‌تعویق بیندازید.

وجود آنتی‌اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها و ترکیبات فنولیک، نیشکر را به گزینه خوبی برای رسیدن به پوستی درخشان، نرم و مرطوب تبدیل‌می‌کند.

خواص آب نیشکر برای سلامتی

بیایید به فواید شگفت‌انگیز نیشکر برای سلامتی نگاهی بیندازیم.

۳. انرژی‌زای فوری

اگر دچار کم‌آبی هستید، آب نیشکر یکی از بهترین منابع انرژی فوری هست. آب نیشکر، قادر به خوب‌کردن حال شما در مدت‌زمان کمی هست و شما را خوشحال و سرزنده می‌کند.

نیشکر دارای قند ساده (ساکاروز) هست که به‌آسانی جذب بدن می‌شود. این قندها برای جبران قند ازبین‌رفته بدن به‌کارمی‌روند.

۴. بارداری بی‌خطر را تضمین‌می‌کند

آب نیشکر، افزودنی خوبی برای رژیم غذایی زنان باردار هست. باعث لقاح سریع‌تر و بارداری بی‌خطر می‌شود.

این آبمیوه شگفت‌انگیز، حاوی مقادیری اسیدفولیک یا ویتامین B۹ هست که از نقص‌های عصبی مادرزادی مانند مهره‌شکاف جلوگیری‌می‌کند. همچنین، تحقیقات نشان‌داده‌اند که آب نیشکر، مشکلات تخمک‌گذاری زنان را به حداقل رسانده و از این طریق، احتمال لقاح را افزایش‌می‌دهد.

۵. از بوی بد دهان و پوسیدگی دندان جلوگیری‌می‌کند

بوی بد دهان، یکی از دلایل اصلی شرمندگی در محیط اجتماعی هست. اگر سابقه پوسیدگی دندان که منجر به بوی بد دهان می‌شود، دارید، باید نیشکر را به‌عنوان یک درمان خانگی درنظربگیرید.

نیشکر، حاوی مقدار زیادی مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر هست که به ساخت مینای دندان کمک‌می‌کند. جریان ثابت مواد مغذی از پوسیدگی دندان جلوگیری‌کرده و دندان‌ها را تقویت‌می‌کند. همچنین، بوی بد دهان، علامت کمبود مواد مغذی نیز هست که در این مورد، نیشکر کمک‌می‌کند.

۶. رشد استخوان‌ها و دندان‌ها را تسهیل‌می‌کند

یک ساقه نیشکر یا یک لیوان آب‌نیشکر خوشمزه را به کودک درحال‌رشد بدهید و با این کار می‌توانید مشکلات مرتبط به دندان و استخوان را فراموش‌کنید.

نیشکر یک منبع سرشار از کلسیم هست که به ساخت اسکلت بدن، یعنی استخوان‌ها و دندان‌ها کمک‌می‌کند. این مسئله، نیشکر را به یکی از بهترین مواد موثر در رشد کودک تبدیل‌می‌کند.

۷. اختلال تشنج فبریل را درمان‌می‌کند

آب نیشکر به درمان اختلال تشنج فبریل (تب) که در کودکان درحال رشد بسیار شایع هست، معروف هست.

اختلالات تشنج فبریل به‌دلیل ایجاد درجات بالای تب، خطرناکند. این اختلالات باعث ازدست‌دادن پروتئین شده و آن را به خطری برای بدن تبدیل‌می‌کنند. آب‌نیشکر به جبران پروتئین ازدست‌رفته معروف هست.

۸. به عملکرد کبد کمک‌می‌کند

آب‌نیشکر خوشمزه، یکی از بهترین درمان‌ها برای بیماری‌های مربوط به کبد مانند یرقان محسوب‌می‌شود.

مطلب مرتبط: خواص ریواس: ۲۰ فایده ریواس برای سلامتی، پوست و مو

مواد موردنیاز

۱ لیوان آب نیشکر تازه
۱ عدد لیمو

کاری که باید انجام‌دهید

یک لیوان آب‌نیشکر مخلوط با لیمو را دوبار درروز بنوشید.

یرقان به دلیل عملکرد ضعیف کبد و همچنین انسداد مجاری دفع به‌وجودمی آید. نیشکر، سطح گلوکز بدن را حفظ‌کرده و باعث بهبود سریع‌می‌شود. همچنین، به‌دلیل قلیایی بودن، آب نیشکر، به حفظ تعادل الکترولیت در بدن‌تان کمک‌کرده و پس فعالیت بیش‌ازحد کبد را متوقف‌می‌کند.

۹. مانند تونیک گوارشی عمل‌می‌کند

اگر دچار مشکلات گوارشی هستید، باید گنجاندن آب‌نیشکر را در رژیم غذایی خود برای زندگی سالم‌تر و بدون استرس، درنظربگیرند.

پتاسیم موجود در آب نیشکر به تعادل سطوح pH معده کمک‌کرده و ترشح شیره‌های گوارشی را تسهیل‌می‌کند.

۱۰. با سرطان مبارزه‌می‌کند

ممکن هست باعث تعجب‌تان شود، اما آب نیشکر می‌تواند بازدارنده بیماری‌های کشنده مانند سرطان، به‌ویژه سرطان پروستات و سینه نیز باشد.

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که وجود فلاونوئیدها در نیشکر از تکثیر سلول‌های سرطانی در غده‌های پستانی جلوگیری‌کرده و پس، خطرات سرطان سینه را کاهش‌می‌دهد.

۱۱. به افراد دیابتی کمک‌می‌کند

آیا آب نیشکر برای مبتلایان به دیابت خوب هست؟ اگر فقط به‌خاطر اینکه دیابت دارید، فکرمی‌کنید آب نیشکر انتخاب بدی هست، کاملا در اشتباهید. افراد مبتلا به دیابت می‌توانند از نیشکر استفاده‌کنند اما این استفاده باید در حد اعتدال باشد.

نیشکر حاوی ساکاروز هست که شاخص گلیسمی پایینی دارد. این خاصیت، باعث کنترل سطح قند خون می‌شود.

۱۲. گلودرد را درمان‌می‌کند

اگر احساس خارش یا درد ناگهانی در گلو می‌کنید، یک لیوان آب نیشکر و لیمو را با نمک سیاه بنوشید.

ویتامین C در آب نیشکر فراوان هست و همین ویژگی، آب نیشکر را به درمان خوبی برای گلودرد تبدیل‌کرده هست. آب نیشکر منبع سرشاری از آنتی‌اکسیدان‌ها نیز هست که عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی را مهارمی‌کند.

۱۳. زخم‌ها را درمان‌می‌کند

علاوه‌بر تقویت ایمنی، آب نیشکر به تسریع التیام زخم‌ها نیز کمک‌می‌کند.

آب نیشکر حاوی ساکاروز هست که به‌طور طبیعی قادر به درمان هرنوع زخم در مدت‌زمان کوتاه هست. همچنین برای کسب نتایج بهتر، می‌توانید مقداری آب نیشکر را بر زخم بزنید.

۱۴. دستگاه‌های بدن را تقویت‌می‌کند

مصرف منظم آب نیشکر به قوی‌تر کردن دستگاه‌های بدن کمک‌می‌کند و پس می‌توانند با دیگر دستگاه‌های بدن به صورت هماهنگ کارکنند.

چون آب نیشکر سرشار از قندهای ضروری هست، به تقویت دستگاه‌های بدن مانند دستگاه‌های حسی، دستگاه‌های بازسازی‌کننده و مغز کمک‌می‌کند.

۱۵. از آسیب DNA جلوگیری‌می‌کند

آب نیشکر می‌تواند دربرابر آسیب DNA ناشی از رادیوتراپی که ممکن هست بر مغز اثرکند، از شما محافظت‌کند.

آب نیشکر سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی هست که می‌توانند از تباهی اکسیداتیو چربی‌های سلولی جلوگیری‌کرده و آسیب DNA را مهارکنند.

۱۶. به کاهش وزن شما کمک‌می‌کند

اگرچه آب نیشکر شیرین هست اما در کاهش وزن، به‌شما کمک‌می‌کند.

آب نیشکر به کاهش کلسترول بد در بدن ما شناخته‌شده هست. کلسترول بد یکی از دلایل اصلی افزایش وزن هست. همچنین سرشار از فیبرهای حل‌شدنی نیز هست که به کنترل وزن ما کمک‌می‌کند.

۱۷. سموم را از بدن‌مان دفع‌می‌کند

مصرف منظم آب نیشکر به پاکسازی بدن از سموم خطرناک و دیگر عناصر خارجی کمک‌می‌کند. متابولیسم ما را نیز تقویت‌می‌کند. این فرآیند سم‌زدایی، به‌تدریج به کاهش وزن منجرمی‌شود.

۱۸. مفید برای درمان UTI

آب نیشکر شگفت‌انگیز به حفظ سلامت کلیه کمک‌کرده و از مشکلات مربوط به عفونت‌های مجاری ادرار (UTI) جلوگیری‌می‌کند. برای استفاده از آن به‌منظور درمان UTI، یک لیوان آب نیشکر ترکیب‌شده با لیمو و آب نارگیل را دو بار در روز بنوشید.

آب نیشکر به افزایش سطح پروتئین در بدن معروف هست. این ویژگی، از بسیاری از بیماری‌های کلیوی مانند سنگ‌کلیه، UTI، عفونت‌های مقاربتی و پروستاتیت جلوگیری‌می‌کند.

۱۹. برای سلامت ناخن مفید هست

آیا ناخن‌هایی بی‌رنگ و شکننده دارید که باید توسط متخصصین ناخن پوشیده‌شوند؟ برای مبارزه با این مشکل، نوشیدن آب نیشکر را امتحان‌کنید.

کمبود مواد مغذی، ناخن‌های ما را شکننده می‌کند. چون آب نیشکر سرشار از مواد مغذی هست، ناخن‌ها را تغذیه‌کرده و آنها را سالم‌می‌کند.

۲۰. قدرت ماهیچه را افزایش‌می‌دهد

خوردن آب نیشکر به‌صورت دوبار در روز، با تامین گلوکوز موردنیاز بدن، قدرت ماهیچه را افزایش‌می‌دهد.

۲۱. تب را کاهش‌می‌دهد

شاید ندانید اما آب نیشکر برای درمان تب بسیار مفید هست. نوشیدن آب نیشکر می‌تواند از ازدست‌دادن پروتئین که به ضعف و درد منجرمی‌شود جلوگیری‌کند.

۲۲. اسیدیته را درمان‌می‌کند

چون آب‌نیشکر قلیایی هست، می‌تواند اسیدیته و سوزش معده و روده ما را تسکین‌دهد. همچنین به حفظ تعادل اسید در بدن ما کمک‌می‌کند.

۲۳. ایمنی ما را تقویت‌می‌کند

آب نیشکر سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های ضروری هست که به طرق مختلف به تقویت سیستم ایمنی ما کمک‌می‌کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها با بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های کبد و دستگاه گوارش مبارزه‌می‌کنند. آنها سطح بیلی‌روبین بدن را نیز خنثی‌می‌کنند.

ملاحظه

اگرچه آب‌نیشکر، خطر جدی ندارد اما معمولا به شرایط مصرف آن بستگی‌دارد.

دراینجا مسائلی که باید بدانید آمده هست:

– نوشیدن یک لیوان آب نیشکر در دکه‌های کنار جاده، آسان‌ترین راه به‌نظرمی‌رسد. به‌هرحال، اگر به صورت غیر بهداشتی تهیه شده‌باشد ممکن هست باعث بیماری شاگاس یا اسهال شود. زیرا آب نیشکر بهترین بستر برای رشد میکروارگانیزم‌ها هست.

– هیچ‌وقت آب نیشکری را که بیشتر از ۱۵ دقیقه خارج از یخچال بوده، ننوشید زیرا ممکن هست بر معده و روده‌های‌تان تاثیر منفی بگذارد.

– مراقب‌باشید، دکه‌ای که قصد خرید آب نیشکر از آن دارید، از روغن زیادی برای دستگاه‌های خردکننده استفاده‌نکند زیرا می‌تواند به بدن آسیب برساند.

– در روز، بیشتر از دو لیوان آب نیشکر ننوشید (فقط در زمان یرقان دو لیوان بنوشید) زیرا افراط در هرچیزی به بدن‌تان آسیب‌می‌رساند.

دستورات غذایی با استفاده از نیشکر:

در اینجا تعدادی دستور غذایی خوش‌طعم با استفاده از نیشکر آمده هست. بیایید به بعضی از آنها نگاهی بیندازیم:

۱. آب نیشکر خانگی

مواد موردنیاز

۱ عدد نیشکر
۱ قاشق غذاخوری زنجبیل خردشده
آبلیمو برای مزه
نمک سیاه برای مزه

طرز تهیه

۱. پوست یک نیشکر را گرفته و آن را به قطعات کوچک خردکنید.
۲. تمام مواد را در مخلوط‌کن ریخته تا مخلوط نرمی به‌دست آید.
۳. برای گرفتن آب از پوره، از دست استفاده‌کنید، صاف‌شده آن را در لیوان ریخته و چندساعت در یخچال بگذارید. سرد بنوشید.

۲. نیشکر و اسلاش زنجبیل

مواد موردنیاز

۱ فنجان آب نیشکر
۲ قاشق غذاخوری عصاره زنجبیل
۱ قاشق غذاخوری نیشکر قهوه‌ای
۱/۲ قاشق چایخوری نمک سیاه

طرز تهیه

۱. مواد را مخلوط‌کرده و در ظرف فریزر بگذارید. ۱۲ ساعت آن را فریزکنید.
۲. آنها را در مخلوط‌کن بریزید تا نرم شوند. از نوشیدن اسلاش در یک روز گرم لذت‌ببرید.

۳. آبمیوه‌های دیگر

یکی از بهترین خاصیت‌های آب‌نیشکر این هست که می‌تواند با هر نوع آبمیوه دیگری ترکیب‌شده و ماکتیل خوش‌طعمی به‌دست بیاید.

می‌توانید آب نیشکر را با مواد زیر ترکیب‌کنید

– آب انار
– آب هندوانه
– آب نارگیل
– آب طالبی
– آب لیموشیرین

نحوه انتخاب و نگه‌داری نیشکر

انتخاب

درو کردن نیشکر معمولا به عمر گیاه بستگی‌دارد. به‌هرحال، این روش، روش درستی نیست زیرا این مسئله را درنظرنمی‌گیرد که ممکن هست نیشکر بسیار رسیده باشد. درعوض، نیشکرهایی که زرد هستند و برگ‌های خشک دارند را بچینید. به نیشکر بالغ ضربه‌بزنید. اگر صدایی فلزمانند شنیدید، یعنی نیشکر کاملا رسیده و آماده برش و مصرف هست. همچنین، هنگام برش، برش‌های اریبی در نزدیک ریشه بزنید.

نگه‌داری

هنگامی که قصد خرید ساقه‌های بزرگ را دارید، بهتر هست آنها را به قطعات کوچک‌تر بریده و در یخچال بگذارید. ساقه‌ها را به‌دقت بشویید و قبل از گذاشتن در یخچال، بگذارید کاملا خشک شوند. همچنین، انتهای آنها را با پلاستیک ببندید و با کش محکم‌کنید. این کار مانع ازدست‌رفتن رطوبت آنها شده و تازگی آنها را حفظ‌می‌کند. اگر به‌درستی از آنها مراقب‌کنید، می‌توانند تا دو هفته بمانند.

جدول تغذیه‌ای آب نیشکر

مقدار- ۲۸.۳۵ گرم

مواد مغذی

مقدار

اجزاء اصلی
پروتئین ۰.۲۰ گرم
آب ۰.۱۹ گرم
خاکستر ۰.۶۶ گرم
چربی ۰.۰۹ گرم

 

کالری‌ها

کالری کل ۱۱۱.۴۳
کالری از کربوهیدرات‌ها
کالری از چربی‌ها ۰.۰۳
کالری از پروتئین

 

کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات کل ۲۷.۴۰ گرم
قند ۲۵.۷۱ گرم

 

ویتامین‌ها

ریبوفلاوین ۰.۱۶ میلی‌گرم
نیاسین ۰.۲۰ میلی‌گرم
اسید پانتاتونیک ۰.۰۹ میلی‌گرم

 

مواد معدنی

کلسیم ۳۲.۵۷ میلی‌گرم
آهن ۰.۵۷ میلی‌گرم
منیزیم ۲.۴۹ میلی‌گرم
فسفر ۰.۰۱ میلی‌گرم
پتاسیم ۱۶۲.۸۶ میلی‌گرم
مس ۰.۰۹ میلی‌گرم
منگنز ۰.۰۹ میلی‌گرم

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: stylecraze

آب نیشکر: ۲۳ بهترین خواص آب نیشکر برای سلامتی، پوست و مو


 

(مشاهده ۱۳ نفر, فقط امروز)

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی هست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما