حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس با اشاره به مصوبه ممنوعیت برگزاری هرگونه آزمون در مقطع ابتدایی اظهار داشت: مقتضای برنامه درسی ملی این بود که حداقل در دوره متوسطه اول مدارس سمپاد وجود نداشته باشد زیرا ایجاد رقابت بین دانش‌آموزان در این سن نه تنها مفید نیست بلکه آفاتی نیز دارد.

وی افزود: باید به جای مدارس سمپاد در دوره متوسطه اول، طرح شهاب را تقویت کرد زیرا جداسازی از لحاظ تربیت، پیامدهای بدی دارد و تصمیم حذف مدارس سمپاد از این مقطع، قدم مثبتی تلقی می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم اضافه کرد: جداسازی دانش‌آموزان از آغاز، محل تأمل هست چون دانش‌آموزان در یک محل معمولی به رشد متوازن می‌رسند و این جداسازی باعث می‌شود تربیت و رشد دانش‌آموز متوازن نباشد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه باید از آموزش صرف به سمت تربیت‌محور بودن حرکت کنیم، گفت: روشی که وجود داشت و باعث می‌شد از دوره ابتدایی دانش‌آموزان وارد رقابت شوند، بسیار مضر بود.

وی با اشاره به وجود انواع مختلف هوش در دانش‌آموزان، بیان داشت: دانش‌آموزان همه صاحب استعداد هستند اما توجه صرف به هوش آموزشی و شناختی و محور قرار دادن آن باعث شده هست تا نگرش تک ساحتی به انسان‌ها رواج پیدا کند.

حجت الاسلام والمسلمین ذوعلم ادامه داد: مهم این هست که آموزش و پرورش بتواند تمام عرصه‌های هوش را به ثمر بنشاند و این کار را بدون جداسازی انجام دهد و در کنار آن به سمت تربیت‌محور شدن پیش برویم.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه باید در خصوص پیش‌فرض‌های خود در مورد پرورش استعدادها تجدیدنظر کنیم، گفت: بارها به ما هشدار داده شده هست که استعداهای برتر که شناسایی و برجسته می‌شوند توسط کشورهای دیگر شکار می‌شوند و در واقع این سرمایه‌ها از دست ما می‌روند.

وی با بیان اینکه از اصل توجه به دانش‌آموزان نخبه نباید غافل شد، تصریح کرد: اینکه باید استعدادهای درخشان را پرورش بدهیم کاملاً درست هست اما اینکه برای آن آزمون کنکورمانند برگزار کنیم که افراد متوسط هم با سخت‌کوشی به مدارس سمپاد راه پیدا کنند، غلط هست.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم ادامه داد: باید برای بدبختی اصلی نظام آموزشی کشور که کنکور هست هم زودتر فکری کنیم زیرا حفظ محوری و آموزش محوری برای نظام تعلیم و تربیت بسیار خطرناک هست.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه مباحث نظری نباید اصل و محور قرار بگیرد، گفت: چندین روش برای پرورش استعدادهای درخشان وجود دارد اما تاکنون فقط از روش جداسازی در کشور ما استفاده شده هست. 

وی خاطر نشان کرد: برای بهتر اجرا شدن طرح شهاب و شناسایی استعدادها بدون برگزاری آزمون باید مدیران و پرسنل مدارس آموزش‌هایی ببیند.

حجت الاسلام والمسلمین ذوعلم عنوان کرد: برای دوره دوم متوسطه هم باید فکری اساسی کرد چون وضع فعلی قابل نقد هست و باید حداقل آزمون ورودی آن اصلاح شود چون این رقابت‌ها برنامه‌های تربیتی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه چرخش از رقابت فردی به رفاقت جمعی نیاز به کار جدی دارد، گفت: رهبر انقلاب بر پرداختن ویژه به استعدادهای درخشان تأکید دارند و این مسئله بسیار مهم هست اما با چه شیوه‌ای و چه قالبی؟ نباید کوتاه‌ترین راه انتخاب کرد چون همیشه بهترین راه نیست؛ ممکن هست یک روش زمانی جواب دهد و زمانی هم جواب ندهد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود:  از لحاظ مسائل پرورشی برای دانش‌آموزانی که در مدارس سمپاد تحصیل می‌کنند، غفلت می‌شود.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما