به گفته خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «بازسازی مبلمان» در زمینه صنعت از گروه مکانیک قرار دارد.

*معرفی رشته

مبلمان ایران در آسیا و اروپا در دنیا نسبت به نمونه‌ها و مدل‌ها بی‌نظیر بوده و از لحاظ طرح و مدل و رنگ و موارد سنتی همیشه مدنظر و مطرح هست.

مبلمانی که تحت شرایط ایده آلی تهیه و در بهترین و مناسب‌ترین نقطه خانه قرار داده می‌شود، زمانی فرسوده و کهنه خواهد شد یا با توجه به شرایط زندگی ساکنان منزل یا تصمیم‌گیری‌های جدید، آماده تغییرشکل‌های کامل یا جزئی می‌شود؛ در این صورت باید به فکر بازسازی مبلمان باشید. حتی شاید بعد از مدت کوتاهی از شکل و سبک مبلمان‌تان خسته شوید و بخواهید آن را تغییر دهید در همین راستا رشته مهارتی به نام تعمیر و بازسازی مبلمان در شاخه کاردانش تعریف و پایه‌گذاری شده هست.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر دروس عمومی چهار استاندارد مهارتی شغلی را گذرانده و درنهایت توانایی‌های زیر را به دست می‌آورند:

۱ – استاندارد درودگر درجه ۲

۲- تعمیرکار مصنوعات چوبی

۳- رویه‌کوب میلی

۴- رنگ‌کار چوب

آشنایی با رسم و ترسیم و طراحی، آشنایی و شناخت از انواع چوب‌ها، ساخت و آموزش کلیه‌ اتصالات چوبی آشنایی و تعمیر و عیب‌یابی تمام دستگاه‌های مکانیکی و الکتریکی در صنایع چوب، نحوه‌ پرداخت و رنگ‌آمیزی چوب

آشنایی و تعمیر و بازسازی مبلمان، تعمیر فرم مبل‌ها، تعویض پارچه و انواع بافت‌ها، پرداخت، رنگ‌آمیزی به روش‌های مختلف و ساخت انواع رنگ‌ها.

*آینده تحصیلی و شغلی

نحوه‌ ادامه تحصیلی بعد از دیپلم تا دکترا می‌تواند باشد.

ادامه تحصیل از طریق دانشگاه‌های سراسری، آزاد، علمی کاربردی و دانشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای امکان‌پذیر هست.

بعد از فارغ التحصیلی شغل‌های زیر می‌تواند حاصل شود:

اشتغال در کارگاه شخصی و صنعتی؛ که در صورت کار شخصی از تحصیلات وام خوداشتغالی می‌تواند استفاده شود.

اشتغال در مراکز دولتی و یا نیمه‌خصوصی مانند صدا و سیما بخش دکور همانند سیما چوب و یا صنایع دفاع و مکان‌های قالب‌ریز چوبی.

به عنوان مربی، در تمام مراکز آموزشی مربوط به آن مشغول به کار شود.

*ساعت آموزش

رشته «بازسازی مبلمان» دارای ۱۰۹ ساعت آموزش هست که شامل ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۵۸ ساعت و ۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی هست.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «درودگر درجه ۲ متشکل از ۵ واحد نظری و ۱۵ واحد عملی»، «تعمیرکار مصنوعات چوبی متشکل از ۲ واحد نظری و ۵ واحد عملی»، «رویه‌کوب مبل متشکل از ۲ واحد نظری و ۶ واحد عملی»، «رنگ‌کار چوب (مقدماتی) متشکل از ۲ واحد نظری و ۷ واحد عملی» و «کارورزی متشکل از ۴ واحد عملی» هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما