انواع نگاه آدم ها را می شناسید؟ می دانید هر نوع نگاه یا زبان بدن افراد چه معنایی دارد؟ اگر علاقمند هستید انواع نگاه دیگران را بفهمید در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۸ نوع نگاه یا زبان بدن چشم ها را بدانید.

در دسته بندی انواع نگاه

با قدری توضیح و توجیه، غالبا می‌توان چشم‌ها را “‌پنجره‌های روح‌”‌ نامید، زیرا می‌توانند بسیاری از نشانه‌های غیر کلامی مختلف را به اطراف ارسال کنند.

برای خواندن زبان بدن استفاده از چشم‌ها بسیار مفید و موثر هست، زیرا نگاه کردن به چشم‌های آدم‌ها یک بخش طبیعی برقراری ارتباط به شمار می‌رود (با این‌ حال، خیره شدن به بخش‌های دیگر بدن می‌تواند گستاخانه تلقی شود).

وقتی فردی عینک دودی می‌زند، ‌به ویژه داخل ساختمان، از خواندن نشانه‌های چشم‌اش توسط دیگران جلوگیری می‌کند. این مسئله متعاقبا باعث ایجاد تشویش و دلهره می‌شود؛ به همین دلیل نیز “‌گانگسترها‌”‌ و آن‌هایی که می‌خواهند قدرتمند به نظر برسند گاهی اوقات عینک دودی استفاده می‌کنند.

مطلب مرتبط: زبان بدن: زبان چشم ها چه می گوید

انواع نگاه ۱. نگاه به سمت بالا

در دسته بندی انواع نگاه وقتی فردی به سمت بالا نگاه می‌کند، غالبا در حال فکر کردن هست. به ویژه، ممکن هست در سرش تصویری خلق کرده باشد و پس، این حالت چشم به خوبی نمایانگر فردی هست که به شکلی مصور در حال تفکر هست.

وقتی فردی در حال سخنرانی یا ارائه‌ی یک مطلب هست، به بالا نگاه کردن شاید نشان‌دهنده‌ی این باشد که در حال یادآوری مطالبی هست که از قبل آماده کرده هست.

نگاه کردن به سمت بالا و سمت چپ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یادآوری یک خاطره باشد. در حالی که نگاه کردن به سمت بالا و راست می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ساخت تخیلیِ یک تصویر باشد (از این رو می‌تواند دست یک دروغگو را رو کند).

به این نکته دقت کنید: گاهی اوقات این جهت‌ها برعکس می‌شوند – اگر شک دارید، با درخواست از فرد برای یادآوری بعضی حقایقی که از آن‌ها آگاه هستید یا تخیل چیزی، وی را امتحان کنید.

نگاه کردن به سمت بالا هم‌چنین نشانه‌ای از خستگی هست، زیرا فرد محیط اطراف را به دنبال چیزهای جالب‌تر بررسی می‌کند.

وقتی سر پایین باشد و چشم‌ها رو به بالا به فرد دیگری نگاه می‌کنند، نشان از عملی خجولانه و دلالت بر پیشنهاد یا وسوسه دارد؛ زیرا این حالت ترکیبی از سر فرود آوردن و تسلیم، و برقراری تماس چشمی برای جذب و جلب نظر هست. هم‌چنین این حالت می‌تواند نشان‌دهنده‌ی قضاوت و استدلال نیز باشد؛ به ویژه اگر با کمی اخم همراه باشد.

مطلب مرتبط: ارتباط چشمی : طنازانه‌ترین زبان بدن

۲. نگاه به سمت پایین

نگاه کردن به یک فرد می‌تواند عملی از روی قدرت و تسلط باشد. ولی منظور از نگاه به پایین، یعنی نگاه نکردن به فرد مقابل؛‌ که می‌تواند نشانه‌ای از تسلیم باشد (من واقعا یک تهدید نیستم؛ لطفا به من آسیب نزنید. شما آن‌قدر نورانی و با شکوه هستید که اگر نگاه‌تان کنم، نابینا خواهم شد.‌”)

پس نگاه کردن به سمت پایین نشانه‌ای از تسلیم و فرمانبرداری هست. هم‌چنین این حالت نشان می‌دهد فرد احساس گناه می‌کند.

راه جالب توجهی که در آن یک فرد مادون نگاه‌اش را در مقابل فرد بالاتر از خودش به پایین می‌اندازد، این هست که سرش را به عقب می‌چرخاند. حتی آدم‌های قد بلند نیز این کار را می‌کنند.

نگاه رو پایین و چپ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این مسئله باشد که فرد در حالت حرف زدن با خودش هست (به حرکات ریز لب‌های‌اش نگاه کنید). نگاه رو به پایین و راست نیز می‌تواند نشان دهد فرد دارای هیجان‌های داخلی هست.

در بسیاری فرهنگ‌ها که تماس چشمی را نشانه‌ی گستاخی یا برتری‌جویی می‌دانند، آدم‌ها هنگام صحبت با یکدیگر به نشانه‌ی احترام به پایین نگاه می‌کنند. ‌

انواع نگاه ۳. به چپ یا راست نگاه کردن

مقدار زیادی از میدان دیدمان در سطح افق هست، پس وقتی فردی به چپ یا راست نگاه می‌کند، احتمالا می‌خواهد نگاه‌اش را از آن‌چه در برابرش قرار دارد، برگرداند یا به چیزی نگاه می‌کند که علاقه‌اش را جلب کرده هست.

در دسته بندی انواع نگاه  نگاهی کوتاه به سمت چپ یا راست می‌تواند فقط برای بررسی منبع پرت شدن حواس و ارزیابی تهدید یا مسئله‌ی مورد علاقه باشد. این طرز نگاه هم‌چنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ناراحتی و رنجش نیز باشد (من از نظرتان خوش نیامد!).

نگاه به سمت چپ می‌تواند نشان‌ دهد فرد آوا یا صدایی را به خاطر آورده هست. نگاه به سمت راست نیز می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این مسئله باشد که فرد آوا یا صدایی را تصور می‌کند. این مسئله می‌تواند با توجه به تحرکات بصری و غیره به شکل معکوس در بیاید و شاید نیاز باشد آن‌ها را نسبت به حقیقی یا ساختگی بودن‌شان بررسی نمایید.

۴. حرکات جانبی

حرکت چشم‌ها از سویی به سوی دیگر می‌تواند نشان از حقه‌بازی و دروغگویی باشد، گویی فرد در صورت رو شدن دست‌اش دنبال راه فرار می‌گردد.

حرکات جانبی چشم‌ها هم‌چنین می‌تواند هنگامی روی دهد که فرد در حال انجام کاری توطئه‌آمیز باشد، گویی وی در حال بررسی این مسئله هست که آیا کسی به وی توجه می‌کند یا خیر.

هم‌چنین ممکن هست چشم‌ها در دو طرف به عقب و جلو حرکت کنند (و گاهی اوقات به بالا و پایین)؛ در این حالت فرد احتمالا به موضوعی کلی و بزرگ فکر می‌کند و دقیقا در حال بررسی مختصر آن هست.

۵. زل زدن

نگاه کردن به چیزی نشان‌دهنده‌ی علاقه به آن هست، خواه آن چیز یک نقاشی باشد، میز باشد یا یک آدم. وقتی به چیزی نگاه می‌کنید،‌ آن‌گاه دیگران به چشم‌های شما نگاه می‌کنند، در این صورت احساس خواهند کرد مجبور هستند به آن‌چه زل زده‌اید پی ببرند. این مهارت قابل توجهی هست که قادر هستیم با دقت بسیار به آن‌چه فرد دیگر زل می‌زند پی ببریم.

وقتی به طور طبیعی به یک فرد نگاه می‌کنید، زل زدن معمولا در سطح چشم یا فراتر از آن هست (به بخش تماس چشمی مراجعه کنید که بعدا توضیح خواهیم داد). این زل زدن هم‌چنین می‌تواند به صورت نگاه بدون تمرکز به یک فرد عادی باشد.

مطلب مرتبط: زبان‌ بدن :۵۰ اصل زبان‌بدن که حتما باید بدانید

اگر بعد از قفل شدن نگاه،‌ دو دوست بالقوه هم‌چنان به یکدیگر نگاه کنند، آن‌گاه ممکن هست بین‌شان عشق وجود داشته باشد.

اگر چشم‌ها روی بدن طرف مقابل به سمت پایین حرکت کنند، به احتمال زیاد پای شهوت در میان هست. مسیر حرکت دقیق چشم‌ها حائز اهمیت هست. نگاه کردن به دهان فرد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این مسئله باشد که تمایل دارید آن‌ها را ببوسید. نگاه کردن به نواحی جنسی طرف مقابل نشان از هوس شما برای برقرار رابطه‌ی جنسی با وی دارد.

نگاه‌های بالا و پایین به کل بدن فرد معمولا به معنی ورانداز کردن وی هستند، خواه به عنوان یک تهدید بالقوه یا به عنوان یک شریک جنسی (توجه کنید در نهایت چشم‌ها در کدام نواحی بدن ثابت می‌مانند). این کار می‌تواند کاملا توهین‌آمیز باشد و پس نشان‌دهنده‌ی موقعیتی از تسلط فرضی بر شخص مقابل هست؛ گویی فرد به شکلی موثر می‌گوید، “‌من قوی‌تر از تو هستم، احساسات تو برای من بی‌اهمیت هست و تسلیم زل زدن‌های من خواهی شد.‌”

در دسته بندی انواع نگاه  نگاه کردن به پیشانی طرف مقابل یا نگاه نکردن به وی نشان‌دهنده‌ی عدم علاقه هست. این پیام هم‌چنین از طریق عدم تمرکز چشم‌ها و در حالتی که فرد “‌در خودش فرو رفته هست‌”‌ و به چیزهای دیگری می‌اندیشد، نیز نشان داده می‌شود.

زل زدن از روی قدرت نگاه کوتاه ولی شدیدی هست که برای تحمیل اراده‌ی یک فرد بر فرد دیگر به کار می‌رود و نشان‌دهنده‌ی قدرت بدون خصومت هست.

پنهان کردن نگاه‌های زل کار دشواری هست زیرا آدم‌ها مهارت ویژه‌ای در تشخیص محل دقیق نگاه‌های‌ آدم‌های دیگر دارند. این یکی از دلایلی هست که ما نسبت به حیوان‌های دیگر دارای چشم‌های بزرگ‌تری هستیم؛ این چشم‌های بزرگ در برقراری ارتباطات پیچیده به ما کمک می‌کنند.

آدم‌هایی که دروغ می‌گویند ممکن هست غالبا نگاه‌‌های‌شان را بدزدند، زیرا هنگام نگاه کردن به دیگران احساس گناه می‌کنند. با وجود این، وقتی از این حقیقت آگاه می‌شوند، با نگاه کردن طولانی‌تر از حد معمول ممکن هست در جبران آن وضعیت زیاده‌روی کنند. این توانایی هم‌چنین کمک‌شان می‌کند که با زیر نظر گرفتن زبان بدن‌تان به دنبال نشانه‌هایی از تشخیص دروغگویی‌شان از جانب شما بگردند.

مدت زمان قابل قبول زل زدن در فرهنگ‌های مختلف متفاوت هست و گاهی اوقات حتی در یک فرهنگ ممکن هست نگاه کوتاه و گذرا نیز مثلا بین جنس‌های مختلف و توسط افراد سطح پایین جامعه غیر قابل قبول باشد.

وقتی گزینه‌ای پیش روی آدم‌ها قرار گرفته می‌شود (مثلا در یک مغازه)، آن‌ها به گزینه‌های دیگر خیره می‌شوند تا ارزیابی‌شان کنند. آن‌ها معمولا در نهایت به گزینه‌ی مورد علاقه‌شان مدت زمان بیش‌تری نگاه می‌کنند، و شاید غالبا بعد از نگاه کردن به گزینه‌های دیگر باز هم همان گزینه را ورانداز کنند. این کار تاثیر معکوس دارد، پس اگر زمان موجود را در نگاه کردن به چیزهای مختلف مدیریت کنید، آن قلم جنسی که بیش از همه دیده می‌شود به احتمال زیاد همان گزینه‌ی انتخابی خواهد بود.

الگوهای زل زدن غیر بصری شامل حرکات سریع (حرکات ارتعاشی چشم) و خیره‌شدگی هستند؛ این حرکات هنگامی روی می‌دهند که “‌در خودمان فرو رفته‌ایم و غرق اندیشه هستیم‌”‌. حرکات سریع چشم هنگامی بیش‌تر روی می‌دهند که به خاطرات بلند مدت‌مان دسترسی پیدا می‌کنیم و خیره‌شدگی‌ها نیز هنگامی اتفاق می‌افتند که به خاطرات کاری‌مان دست می‌یابیم. این روش برای تشخیص این‌که آیا آدم‌ها به رویدادهای گذشته فکر می‌کنند یا به رویدادهای اخیر (یا رویدادهای گذشته‌ای که هم‌چنان جزء رویدادهای کاری‌مان قرار دارند) کارآمد هست.

انواع نگاه ۶. نگاه کوتاه و گذرا

نگاه کوتاه و گذرا بر چیزی می‌تواند حاکی از میل و طلب‌مان نسبت به آن چیز باشد؛ برای مثال نگاه کوتاه به در می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تمایل‌مان برای خروج باشد.

نگاه کوتاه به یک فرد می‌تواند نشان از میل به حرف زدن با وی داشته باشد. این نگاه هم‌چنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی توجه و نگرانی برای احساسات آن فرد باشد، به ویژه هنگامی که چیزی ناراحت‌کننده‌ به وی گفته شود.

نگاه کوتاه و گذرا ممکن هست نشان از تمایل به زل زدن به کسی یا چیزی باشد که نگاه طولانی مدت به آن ممنوع تلقی شود.

در دسته بندی انواع نگاه  نگاه کوتاه و گذرا به سمت چپ یا راست به یک فرد و هم‌زمان بالا بردن ابروها می‌تواند نشان از جذب شدن و جلب نظر باشد. این نگاه بدون بالا بردن ابروها ممکن هست بیش‌تر به معنی بی‌میلی و مخالفت باشد.

۷. تماس چشمی

تماس چشمی میان دو نفر یک عمل قدرتمند ارتباطی هست و ممکن هست نشان‌دهنده‌ی علاقه، محبت، یا تسلط باشد. تماس چشمی به شیوه‌های مختلف انجام می‌شود.

الف. خمار کردن چشم‌ها

نگاهی نرم به همراه شل شدن ماهیچه‌های اطراف چشم و بدون تمرکز زیاد به سراسر بدن فرد دیگر که به آن معمولا نگاه خمار می‌گویند،‌ نشانی از  تمایل جنسی به همراه دارد، به ویژه اگر این زل زدن‌ها طولانی مدت باشند و مردمک‌ چشم گشاد شود. هم‌چنین در این حالت، چشم‌ها درخشان به نظر می‌رسند.

ب. برقراری تماس چشمی

با نگاه کردن به یک فرد خاطر نشان می‌کنید و نشان می‌دهید که به وی علاقه دارید، به ویژه اگر مستقیما به چشم‌‌های‌اش نگاه کنید.

هم‌چنین نگاه کردن به چشم‌های یک فرد به شما امکان می‌دهد بفهمید وی به کدام جهت نگاه می‌کند. آدم‌ها به شکل شگفت‌انگیزی در تشخیص آن‌چه دیگران نگاه می‌کنند مهارت دارند، و حتی به طور مثال می‌توانند تشخیص دهند یک فرد به کدام بخش از بدن‌شان نگاهی کوتاه انداخته هست.

وقتی فردی هنگام دزدیدن نگاه‌تان از وی به شما چیزی بگوید، و آن‌گاه شما با وی تماس چشمی بر قرار کنید،‌ نشان می‌دهید که آن فرد نظرتان را به خوبی جلب کرده هست.

پ. قطع تماس چشمی

برقراری تماس چشمی طولانی می‌تواند تهدیدآمیز باشد، پس در طول یک مکالمه مرتبا نگاه‌مان را از طرف مقابل بر می‌داریم سپس مجددا تماس چشمی بر قرار می‌کنیم.

قطع تماس چشمی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بیان چیزی باشد که فرد را به عدم تمایل به حفظ تماس چشمی وادار کرده هست؛ برای مثال توهین، رو شدن دست، احساس تهدید و غیره. هم‌چنین این وضعیت می‌تواند هنگامی روی دهد که فرد به چیزی فکر می‌کند که باعث ناراحتی درونی مشابه‌ای شده باشد.

در دسته بندی انواع نگاه  نگاه کردن به یک فرد، قطع تماس چشمی، و آن‌گاه برگرداندن فوری نگاه به وی یک عمل قدیمی دلبری و عشقبازی هست؛ به ویژه اگر سرتان را با خجالت و تسلیم به پایین گرفته باشید.

ت. تماس چشمی طولانی

تماس چشمی طولانی‌تر از حد معمول می‌تواند معانی متفاوت بسیاری داشته باشد.

غالبا هنگام گوش دادن به حرف‌های فرد مقابل تماس چشمی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد،  به ویژه هنگامی که می‌خواهیم به حرف‌های فرد مقابل با دقت زیاد توجه کنیم. هنگام صحبت کردن تماس چشمی کم‌تری به کار می‌بریم، به ویژه اگر افرادی باشیم که با تخیل زیاد می‌اندیشیم و هنگامی که به گفته‌های‌مان فکر می‌کنیم به دور دست یا به سمت بالا خیره می‌شویم.

هم‌چنین بیش‌تر به آدم‌هایی نگاه می‌کنیم که دوست‌شان داریم و بیش‌تر آدم‌هایی را دوست داریم که بیش‌تر نگاه‌مان می‌کنند. وقتی این نگاه‌ها با چشم‌های خمارآلود و لبخند همراه باشند، نشانه‌ای از جذب شدن هستند. عشاق برای مدت‌های طولانی به چشم‌های همدیگر خیره می‌شوند. هم‌چنین این حالت از جذب شدگی به وسیله‌ی برقراری نگاه‌های عقب و جلو میان دو چشم نیز نشان داده می‌شود؛ گویی با ناامیدی سعی می‌کنیم تشخیص دهیم آیا طرف مقابل نیز به ما علاقه‌مند شده هست یا خیر.

نشانه‌ی جذب شدگی که بیش‌تر میان زنان رایج هست به این صورت هست که حدود ۳ ثانیه به چشم‌های فرد مقابل زل می‌زنند، سپس یک یا دو ثانیه نگاه‌شان را از فرد مقابل می‌گیرند و آن‌گاه مجدد به آن‌ها نگاه می‌کنند (برای آن‌که ببینند آیا فرد مقابل به دام‌شان افتاده هست یا خیر). اگر فرد مقابل هم‌چنان به آن‌ها نگاه کند، با لبخند خجولانه یا با چشمانی گشاد شده مواجه می‌شوند (یعنی این‌که آری، این پیام برای تو بود!).

وقتی تماس چشمی طولانی بدون چشمک زدن، با مردمک‌های منقبض و صورت بدون حرکت همراه باشد، نشان‌دهنده‌ی تسلط، تهاجم، و استفاده از قدرت هست. در چنین مواقعی رقابت در خیره شدن در می‌گیرد و اولین فردی که نگاه‌اش را برگرداند شکست را می‌پذیرد.

تماس چشمی طولانی می‌تواند دلهره‌آور باشد. ترفندی برای کاهش این استرس این هست که به وسط بینی فرد مقابل نگاه کنید. این کار باعث می‌شود وی فکر کند شما هم‌چنان به چشم‌های‌اش نگاه می‌کنید.

گاهی اوقات دروغگوها، با آگاهی از این‌که تماس چشمی کم نشانه‌ی دروغگویی هست، با نگاه‌های طولانی‌تر از حد معمول سعی می‌کنند این شرایط را جبران کنند. غالبا این کار آن‌ها بدون حتی پلک زدن انجام می‌شود؛ زیرا آن‌ها خود را مجبور به این کار می‌کنند. آن‌ها با دهان‌شان لبخند می‌زنند، نه با چشم‌های‌شان؛ زیرا در این حالت لبخند زدن با چشم‌ها کار دشواری هست.

ث. تماس چشمی محدود

وقتی فردی تماس چشمی بسیاری اندکی برقرار می‌کند، ممکن هست نشان‌دهنده‌ی احساس عدم امنیت وی باشد. هم‌چنین ممکن هست دروغگویی باشد که نخواهد دست‌اش رو شود؛ از این رو از برقراری تماس چشمی خودداری می‌کند.

نگاه کردن به یک فرد از لحاظ شناختی با بررسی و ارزیابی همراه هست؛ زیرا در صورت و چشم‌های فرد مقابل به دنبال معنی و مفهوم می‌گردیم. به همین دلیل هم معمولا هنگام صحبت کردن چشم‌های‌مان را از طرف مقابل بر می‌گردانیم، زیرا اگر هم‌زمان به چشم‌های فرد مقابل نگاه کنیم و صحبت نماییم به معنی حقیقی کلمه، پهنای باند ذهنی‌مان مختل می‌شود.

ج. برای متقاعد کردن افراد

برقراری تماس چشمی برای متقاعد کردن افراد بسیار مهم هست. اگر به فرد دیگری نگاه کنید و وی به شما نگاه نکند، احتمالا حواس وی جای دیگری هست. حتی اگر وی صدای شما را هم بشنود، فقدان تماس چشمی اتصال فردی را کاهش خواهد داد.

اگر می‌خواهید فردی را متقاعد یا نظرش را عوض کنید، اولین مرحله این هست که با وی تماس چشمی بر قرار نمایید و سپس تا برقراری اتصال دائم این تماس چشمی را حفظ کنید.

انواع نگاه ۸. خیره شدن

خیره شدن به طور کلی به این صورت هست که چشم‌ها از حالت عادی گشادتر می‌شوند، توجه فرد به موضوع مورد نظر عمیق‌تر می‌شود، و تعداد پلک زدن‌ها نیز کاهش می‌یابد. خیره شدن به طور کلی نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی ویژه به یک فرد یا یک چیز هست.

در دسته بندی انواع نگاه  خیره شدن به یک فرد می‌تواند نشانی از تعجب و عدم باور باشد؛ به ویژه بعد از گوش دادن به اخبار غیرمنتظره.

وقتی چشم‌ها بدون تمرکز می‌شوند، ممکن هست توجه فرد به درون خودش معطوف باشد و آن‌چه به آن خیره شده هست اهمیت چندانی نداشته باشد. (این شرایط بدون کنترل و مراقبت از خود ممکن هست برای فرد پیامد خجالت‌آوری به همراه داشته باشد.)

تماس چشمی طولانی می‌تواند تهاجمی، از سر مهربانی، یا از سر فریب باشد؛ پیش‌تر در مورد تماس چشم توضیح داده شد. خیره شدن به چشم‌های دیگران معمولا یک عمل تهاجمی تلقی می‌شود.

نگاه خیره‌ی کوتاه با چشمان باز و سپس بازگشت به حالت طبیعی نشان‌دهنده‌ی تعجب هست. بازگشت به حالت طبیعی به طور ضمنی نشان می‌دهد فرد تمایل دارد بیش‌تر خیره بماند، ولی می‌داند این کار بی‌ادبانه هست (این کار ممکن هست با عذرخواهی همراه باشد).

وقتی یک فرد به دیگری خیره می‌شود،‌ ممکن هست فرد دوم خجالت‌زده شود و نگاه‌اش را برگرداند. اگر وی نیز تصمیم بگیرد که به چشم‌های فرد اول خیره شود، ‌آن‌ها چشم‌های آن دو در یکدیگر قفل می‌شوند و این وضعیت ممکن هست به رقابتی تبدیل شود که در آن هر که زودتر نگاه‌اش را برگرداند، باخته هست.

مدت زمان قابل قبول برای خیره شدن در فرهنگ‌های مختلف متفاوت هست؛ هم‌چنین این گوناگونی فرهنگی در مورد فرد مجاز به خیره شدن، یا موضوع خیره شدن نیز صدق می‌کند. نوزادان و کودکان خردسال تا قبل از این‌که قواعد فرهنگی‌شان را بیاموزند، بیش از سایرین خیره می‌شوند.

انواع نگاه ۹. دنبال کردن نگاه

چشم‌ها به طور طبیعی هر گونه تحرکی را دنبال می‌کنند. اگر فردی به چیز مورد علاقه‌اش نگاه می‌کند،‌ آن‌گاه به طور طبیعی نگاه‌اش را به آن می‌دوزد. هم‌چنین افراد چیزهای خنثی یا ترسناک را نیز با چشم‌های‌شان دنبال می‌کنند، زیرا ممکن هست تحرکات این چیزها باعث تهدیدشان شوند.

فروشندگان از این مسئله استفاده می‌کنند و با تکان دادن انگشت یا یک خودکار جهت نگاه مشتری را به سمت برقراری تماس چشمی یا به بخشی از محصولات در حال فروش‌شان می‌کشانند.

انواع نگاه ۱۰. تنگ کردن چشم‌ها

تنگ شدن چشم‌ها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ارزیابی یک موقعیت باشد؛ موقعیتی که در آن، احتمالا فرد فکر می‌کند چیزی که به وی گفته شده هست حقیقت ندارد (یا دست‌کم کاملا مبتنی بر حقیقت نیست).

در دسته بندی انواع نگاه  تنگ کردن چشم‌ها هم‌چنین عدم اطمینان را نشان می‌دهد (“‌دقیقا نمی‌توانم بفهمم این مسئله به چه معنا هست.‌”)

تنگ کردن چشم‌ها تاثیر مشابه‌ای بر انقباض مردمک‌ها دارد که از این طریق باعث ایجاد میدان دید عمیق‌تری می‌شود و می‌توان مسائل مورد نظر را با جزییات بیش‌تر نگاه کرد. این شیوه توسط حیوانات نیز استفاده می‌شود؛ این حیوانات هنگام شکار و تعیین فاصله‌شان تا قربانی از این شیوه استفاده می‌کنند؛ این شیوه در انسان و حیوان دارای هدف تهاجمی مشابه‌ای هست.

افراد دروغگویی که نمی‌خواهند فرد مقابل فریب‌شان را شناسایی کند نیز چشم‌های‌شان را تنگ می‌کنند.

وقتی فردی به چیزی فکر می‌کند و نمی‌خواهد تصویر ذهنی‌اش را ببیند، به صورت ناخودآگاه چشمان‌اش را تنگ می‌کند.

هم‌چنین تنگ کردن چشم‌ها هنگامی اتفاق می‌افتد که نور یا اشعه‌ی آفتاب چشم را اذیت کند.

پایین آوردن پلک‌ها دقیقا همان تنگ کردن چشم‌ها نیست ولی می‌تواند معنی مشابه‌ای داشته باشد. این نیز ممکن هست نشان‌دهنده‌ی خستگی باشد.

پایین آوردن پلک‌ها و هم‌زمان نگاه کردن به فرد مقابل می‌تواند بخشی از یک مجموعه‌ی عاشقانه و مبتنی بر یک پیشنهاد باشد، و ممکن هست با عقب بردن سر و جمع کردن ملایم لب‌ها به نشانه‌ی بوسه همراه باشد.

۱۱. پلک زدن

پلک زدن فرایند طبیعی پاکسازی چشم هست که در آن پلک‌ها سطح چشم را تمیز می‌کنند؛ درست مانند برف پاک‌کن‌های خودرو.

هر چه آدم‌ها بیش‌تر فکر می‌کنند یا احساس استرس دارند، سرعت پلک زدن نیز بیش‌تر می‌شود. این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده‌ی دروغ‌گویی نیز باشد، زیرا دروغگو دائما در حال فکر کردن به دروغ‌های‌اش هست.

اگر دروغگوها از این مسئله آگاه باشند، ممکن هست عمدا بخواهند چشم‌‌های‌شان را باز نگه دارند و خیره شوند.

پلک زدن هم‌چنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تفاهم باشد و آدم‌هایی که از لحاظ فکری یا قلبی به هم متصل می‌شوند ممکن هست با سرعت یکسان پلک بزنند. آن‌‌هایی که با دقت در حال گوش کردن به حرف‌های‌تان هستند، ممکن هست با توقف حرف‌های‌تان پلک بزنند (زیرا چشم‌‌های‌شان را باز نگه می‌دارند تا به دقت حرف‌های‌تان را گوش دهند).

به غیر از پلک زدن‌ها تصادفی و طبیعی، پلک زدن یک‌باره ممکن هست نشانه‌ای از شگفت‌زدگی باشد؛ به این معنی که فرد آن‌چه را می‌بیند کاملا باور ندارد (“‌چشمان‌ام را پاک کردم تا بهتر ببینم‌”‌).

پلک زدن‌‌های سریع جلوی دید را مسدود می‌کنند و می‌توانند نشانه‌ای از تکبر و خودخواهی باشند؛ فرد با این کار می‌گوید، “‌من آن‌قدر مهم هستم که نیازی به دیدن شما ندارم‌”‌.

هم‌چنین پلک زدن سریعی که باعث لرزش پلک‌ها می‌شود می‌تواند نشان دهنده‌ی دعوت عاشقانه و خجولانه باشد.

کاهش پلک زدن قدرت تمرکز را بالا می‌برد، خواه با هدفی عاشقانه باشد یا تسلط.

انواع نگاه ۱۲. چشمک زدن

بستن یک چشم به صورت چشمک زدن، حرکتی عمدی هست که غالبا نشان‌دهنده‌ی توطئه هست (“‌من و تو، هر دو از این مسئله آگاه هستیم، ولی فرد سوم حاضر از این مسئله آگاه نیست‌”‌).

در دسته بندی انواع نگاه  چشمک زدن هم‌چنین می‌تواند تا حدودی نشان‌دهنده‌ی آشنایی و احوال‌پرسی، و یادآور دست تکان دادن باشد (“‌سلام، دوست عزیزم‌”‌).

۱۳. بستن چشم

بستن چشم‌ها، دنیا را به روی‌تان می‌بندد؛ به این معنی که ‌”‌نمی‌خواهم آن‌چه را جلوی روی‌ام قرار دارد، ببینم، واقعا وحشتناک هست‌”‌.

گاهی اوقات آدم‌ها هنگام صحبت کردن چشم‌‌های‌شان را می‌بندند. این حرکت نیز معادل رو برگرداندن هست، زیرا از تماس چشمی جلوگیری می‌کند و به طور موثری نشانه‌ی نادیده گرفتن هر گونه درخواست ضمنی از طرف فرد مقابل هست.

آن‌هایی که در ذهن‌شان به تصویری فکر می‌کنند نیز گاهی اوقات هنگام صحبت چشم‌های‌شان را می‌بندند، به این ترتیب می‌توانند بدون هیچ عامل مزاحم خارجی تصاویر ذهنی‌شان را بهتر ببینند.

انواع نگاه ۱۴. چشم‌های نمناک

مجاری اشک باعث مرطوب شدن چشم‌ها می‌شوند؛ هم برای شستشوی آن‌ها و هم برای عمل گریستن.

چشم‌‌های نمناک می‌توانند حاصل گریستن باشند و نشان‌دهنده‌ی اضطراب، ترس یا ناراحتی. چشم‌های نمناک نشان می‌دهند فرد به تازگی گریه کرده هست.

هم‌چنین نمناکی چشم‌ها ممکن هست هنگام خستگی نیز اتفاق بیفتد (این حالت می‌تواند با قرمزی چشم‌ها همراه باشد).

۱۵. اشک

اشک‌های واقعی که از گونه‌ها سرازیر می‌شوند غالبا علامت ترس یا ناراحتی شدید هستند، اگر چه به طور متناقض ممکن هست فرد از روی شادی نیز گریه کند.

اشک ریختن می‌تواند آهسته و بدون صدا باشد؛ با علائم کم‌تری نسبت به گریه کردن (که نشان‌دهنده‌ی میزان خاصی از کنترل هست). هم‌چنین اشک ریختن معمولا می‌تواند حالت صورت را به هم بریزد، و هنگامی که هیجانات بسیار شدید باشند، می‌تواند با هق‌هق‌های تکان‌دهنده نیز همراه باشد.

در بسیاری از فرهنگ‌ها انتظار نمی‌رود مردها گریه کنند؛ آن‌ها یاد می‌گیرند این واکنش را سرکوب نمایند؛ از این رو حتی هنگام تنهایی نیز قادر نیستند گریه کنند. حتی وقتی چشم‌های‌شان نمناک می‌شود نیز از طرف مقابل رو بر می‌گردانند.

اشک و ناراحتی ممکن هست به خشم تغییر یابند که می‌تواند مستقیما هر کسی را که در دسترس باشد، تحت تاثیر قرار دهد.

۱۶. اندازه‌ی مردمک‌ها

نشانه‌ای ظریف که گاهی اوقات فقط به صورت ناخودآگاه تشخیص داده می‌شود و به ندرت خود افراد از این‌که مردمک‌های چشم‌شان بزرگ‌تر (گشادتر) یا تنگ‌تر شده‌اند، آگاه هستند.

میل جنسی علت شایع گشاد شدن مردمک‌ها هست و گاهی اوقات به آن “‌خماری چشم‌”‌ یا “‌چشم‌های شهوانی‌”‌ می‌گویند (گاهی اوقات برای جذب مشتری روی صفحه‌ی اول مجله‌های کشورهای دیگر از مدل‌هایی با چشم‌های خمار استفاده می‌کنند). وقتی مردمک فرد مقابل‌مان گشاد می‌شود، ممکن هست به سمت‌اش جذب شویم و در پاسخ به آن، مردمک چشم ما نیز گشاد می‌شود. به همین نحو، با منقبض شدن مردمک چشم‌های‌شان، مردمک چشم‌های‌ ما نیز منقبض می‌شود. هم‌چنین مردمک چشم‌های‌مان با دیدن آدم‌‌های مورد علاقه یا مورد تحسین‌مان نیز گشاد می‌شوند. این مسئله در تعیین میزان وفاداری افراد موثر هست (مثلا با نشان دادن تصویر یک سیاستمدار به آن‌ها).

هم‌چنین وقتی محیط تاریک باشد و نور کمی وارد چشم‌ها شوند نیز مردمک‌ها گشاد می‌شوند. شاید به همین دلیل باشد که کلوب‌ها، کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، و دیگر مکان‌‌های رمانتیک تیره و تاریک هستند.

معکوس این قضیه –گشاد شدن مردمک چشم‌ها در اثر جذب شدن – هنگام ناامیدی یا عدم علاقه‌ی یک فرد به فرد دیگر هست که در این حالت مردمک چشم‌ها منقبض می‌شود.

علت اساسی گشاد شدن چشم‌ها تلاش شناختی فرد هست. وقتی بیش‌تر فکر می‌کنیم، چشم‌های‌مان گشاد می‌شوند. این مسئله به توضیح “‌خماری چشم‌” کمک می‌کند: وقتی به فرد دیگری علاقه داریم، نگاه کردن به وی باعث می‌شوند عمیقا فکر کنیم چگونه می‌توانیم به وی دست یابیم و توجه‌اش را جلب کنیم. با این حال، انقباض مردمک‌ها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشغول بودن بیش از حد مغز باشد (شاید فرد ناخودآگاه سعی می‌کند چشم‌اش به جهان ببندد، درست وقتی آدم‌ها عمدا چشم‌‌های‌شان را می‌بندند).

هم‌چنین بسیاری اعتقاد دارند، وقتی آدم‌ها در حال اتخاذ تصمیم بدی هستند، مردمک‌های‌شان بیش‌تر گشاد می‌شوند.

آدم‌هایی که دارای عنبیه‌ی تیره رنگ هستند (عنبیه: دایره‌ی رنگی اطراف مردمک) جذاب‌تر به نظر می‌رسند زیرا به سختی می‌توان مردمک‌شان را از عنبیه تشخیص داد؛ به همین دلیل نیز مردمک‌های تیره‌شان بزرگ‌تر از حد معمول به نظر می‌رسند. مردمک چشم آدم‌هایی را که دارای چشم‌های روشن هستند، می‌توان راحت‌تر تشخیص داد؛ از این رو، وقتی مردمک چشم‌های‌شان واقعا گشاد می‌شود، به راحتی قابل شناسایی هست؛ همین عامل باعث افزایش جذابیت آن‌ها “‌در زمان گشادتر شدن مردمک چشم‌های‌شان‌”‌ می‌شود.

تصویر این مسئله، هنگامی هست که از فرد مقابل خوش‌مان نمی‌آید؛ مثلا در این حالت خودمان نیز چشم‌های‌مان را کمی تنگ‌تر می‌کنیم. آدم‌هایی با مردمک چشم کوچک‌تر تهدیدکننده یا ناخوشایند به نظر می‌رسند.

با این‌که دلایل مختلفی برای گشادی یا انقباض مردمک چشم وجود دارد، نکته‌ی ساده‌ای که باید به خاطر داشته باشید این هست که به طور کلی مردمک‌های گشاد دارای نشانه‌ی مثبت، و مردمک‌های منقبض دارای نشانه‌ای منفی هستند. هم‌چنین یک نکته‌ی کلی مفید دیگر نیز در مورد گشادی مردمک‌ها وجود دارد: مردمک گشاد یعنی “‌بیش‌تر می‌خواهم‌”‌ و مردمک منقبض یعنی “‌می‌خواهم کم‌تر ببینم‌”‌.

مردمک‌هایی که دارای قطر کم‌تر از ۳ میلی‌متر یا بزرگ‌تر از ۶.۵ میلی‌متر هستند ممکن هست نشان‌دهنده‌ی این حقیقت باشند که صاحب آن مواد مخدر مصرف کرده هست (پلیس این موضوع را بررسی می‌کند). مردمک‌هایی که دارای اندازه‌ی برابر نیستند، دایره‌ای شکل نیستند، یا در برابر نور واکنش نمی‌دهند ممکن هست نشان‌دهنده‌ی آسیب مغزی صاحب‌شان باشند ( به همین دلیل نیز پزشکان با استفاده از چراغ قوه چشم‌های فرد آسیب دیده را بررسی می‌کنند).

انواع نگاه ۱۷. مالیدن چشم

وقتی فردی احساس ناراحتی می‌کند، ممکن هست کمی اشک از چشم‌های‌اش خارج شود. برای پنهان ساختن این مسئله و تلاش برای خشک کردن چشم‌ها، این فرد ممکن هست چشم‌های‌اش را بمالد و حتی وانمود کند خسته هست یا چیزی در چشم‌اش رفته هست. این مسئله نیز به آن‌ها این فرصت را می‌دهد که نگاه‌شان را از شما بر گردانند.

عمل مالیدن چشم ممکن هست توسط یک انگشت، یک انگشت و شست (برای هر دو چشم) یا با هر دو دست انجام شود. هر چه فرد بخواهد بیش‌تر چشم‌های‌اش را بپوشاند، به این معنی هست که تلاش می‌کند چیزی را پشت دست‌های‌اش پنهان کند.

۱۸. خطوط چشم

ژن Pax6 بر بخش‌هایی از مغز (واقع در قشر سینگولیت قدامی چپ) که تمایلات رویکرد محور را تنظیم می‌کنند، تاثیر می‌گذارد. این ژن هم‌چنین بر خطوط ظاهری در چشم‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. نتیجه شگفت‌انگیز آن‌ این هست که آدم‌هایی با خطوط دایره‌ای در عنبیه‌‌شان معمولا گرم و رقیق‌القلب هستند. آن‌هایی هم که در عنبیه‌شان دارای خطوط متمرکزی هستند که دور مردمک انحنا یافته‌اند، افرادی هیجانی و تکانشگر هستند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: changingminds

انواع نگاه: ۱۸ نوع نگاه یا زبان بدن چشم ها که نمی دانستید

انواع نگاه


 

(مشاهده ۲ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی هست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما