به گفته خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری تهران، اولین جلسه اتاق فکر دادگستری کل استان تهران با موضوع «نقش فرهنگی، حقوقی قوه قضائیه در مقابله با آسیب‌های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی» به ریاست غلامحسین اسماعیلی در مجتمع قضائی امام خمینی (ره) تشکیل شد.

اسماعیلی در ابتدای این جلسه اظهار داشت: امروز فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم از حیث وجودی و هم از جهت بهره برداری از آن و همچنین تاثیرات مثبت و منفی در جامعه به عنوان یک واقعیت مطرح بوده و باید پذیرفت و با آن مواجه شد و در جهت برنامه‌ریزی دقیق برای بهره برداری مفید از این فضا و کاهش آسیب‌های آن اقدام کرد.

وی افزود: البته در جایی که فضای مجازی در ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی و… به جامعه آسیب می‌رساند لازم هست به استناد مقررات قانونی با وصف مجرمانه آن برخورد قضائی کرد اما در کنار این مطلب به نظر می‌رسد اقدامات دیگری نیز باید انجام داد.

رئیس کل دادگستری استان تهران تأکید کرد: در حوزه فرهنگی و پیشگیری که هر دو مهم هستند و اقدامات پیشگیرانه در این حوزه اگر به موقع صورت نگیرد برای جامعه آثار تخریبی فراوان به جا خواهد گذاشت و در عرصه فرهنگی نیز باید اقدامات مثبتی مانند آگاه سازی افراد نسبت به ماهیت فضای مجازی و آثار آن صورت گیرد.
وی ادامه داد: بهره برداری اصولی و صحیح از فضای مجازی فوق العاده حائز اهمیت هست، چرا که تبلیغ و معرفی ظرفیت‌ها و شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده در داخل کشور می‌تواند در تحقق این هدف مقدس تاثیرگذار باشد مانند ایجاد یک کانال حقوقی قوی و عضوگیری از قضات در بستر شبکه‌های پیام رسان داخلی مانند سروش، البته ناگفته نماند که تقویت شکلی و ماهوی این شبکه‌ها از طریق مبادی ذیربط باید انجام شود و ما هم به نوبه خود با تدوین برنامه‌های دقیق و کارشناسی شده نهایت استفاده را از این ظرفیت به وجود آمده ببریم.
انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما