بیشتر افراد معمولا این سوال را دارند که بهترین زمان برای حمام کردن صبح ها هست یا شب ها؟ در این نوشتار با ما همراه باشید تا جواب این سوال را بگیرید.

بهترین زمان برای حمام کردن صبح ها هست یا شب ها؟

تابستان‌ها که هوا مرطوب می‌شود، احتمال این‌که پوست‌تان خشک شود بسیار کم هست، حتی اگر در طول روز چندین بار دوش بگیرید. پس مجبور نیستید بین صبح و شب، یکی را انتخاب کنید. می‌توانید از هر دوی آنها لذت ببرید و هر دو هم ویژگی‌های مشخصی دارند.

مایکل گاردنر، مدیر برنامه تحقیقاتی خواب و سلامتی در دانشگاه آریزونا درباره بهترین زمان برای حمام کردن می‌گوید: ” حمام صبحگاهی می‌تواند بی‌حالی ناشی از خواب را بپراند و شما را سر حال کند، و حمام شب می‌تواند بخش استراحتی برنامه قبل از خواب باشد”.

ممکن هست متناقض به نظر برسد. چگونه یک فعالیت می‌تواند هم شما را بیدار کند هم به خواب کمک کند؟ احتمال دارد جواب این سئوال با این مسئله که چگونه دمای داخلی بدن به کنترل ریتم خواب شبانه روزی خود کمک می‌کند، ارتباط داشته باشد.

دمای بدن شما به طور طبیعی، شب‌ها پایین می‌آید و تا زمانی که می‌خوابید پایین می‌ماند (به همین دلیل هست که بسیاری از متخصصین خواب در مورد ورزش شبانه هشدار می‌دهند: فعالیت جسمی می‌تواند دمای بدن را بالا برده و پس، جلوی خواب را بگیرد.). حمام قبل از خواب، پوست شما را تا حدی گرم می‌کند اما بعد از خشک کردن، به سرعت سردتان می‌شود- درست مانند عرق کردن- تبخیر رطوت پوست باعث سرد شدن پوست می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که این اثر سرد شدن، خواب را تسهیل می‌کند.

به گفته گاردنر” به جای این‌که حواس‌تان را جلوی تلویزیون پرت کنید، حمام کردن، این مزیت را نیز دارد که به شما زمانی برای فکر کردن و آرامش قبل از خواب می‌دهد”.

از سوی دیگر، صبح‌ها که از رخت خواب بیرون می‌آیید، حمام کردن شما را سرحال کرده و احساس‌تان را تازه می‌کند. چون این احتمال وجود دارد که بعد از حمام جایی بروید – به محل کار یا ماموریت- و ریتم شبانه روزی بدن شما، دمای داخلی بدن شما را بالا می‌برد، حمام کردن، اثر خواب‌آوری که شب‌ها دارد را ندارد.

مطلب مرتبط: آواز خواندن در حمام: ۶ فایده آواز خواندن در حمام برای سلامتی

اما خواب یا بیداری را هم که کنار بگذاریم، مسائل دیگری نیز وجود دارد.

برندون میچل، استادیار درماتولوژی در دانشگاه جورج واشنگتن می‌گوید: ” مخصوصا (در زمستان) که رطوبت پایین می‌آید، خشکی پوست رواج بیشتری می‌یابد. محدود کردن خود به یک بار(یا کم‌تر) حمام در روز می‌تواند کمک کند. همچنین به گفته میچل، استفاده از کرم نرم‌کننده بعد از حمام برای جلوگیری از خشکی پوست اهمیت دارد.

چون جذب پوست شدن بسیاری از کرم‌ها یا لوسیون‌ها زمان می‌برد- و پوشیدن لباس در این زمان جذب شدن، اذیت می‌کند- میچل می‌گوید، حمام شب منطقی‌تر هست. به گفته او: ” با برنامه‌هایی که داریم، استفاده از کرم یا لوسیون شب‌ها امکان‌پذیرتر هست.

به گفته دکتر جورج کاتزارلیس، استاد درماتولوژی در دانشگاه پنسیلوانیا، یک فایده مهم دیگر از حمام شب این هست که زمانی که در طول روز بیرون هستید، بدن‌تان- خصوصا موهای شما- می‌تواند تمام انواع مواد آلرژی‌زا و محرک موجود در هوا را جمع کند. او می‌گوید: ” اگر با گرده‌ها یا مواد شیمیایی روی بدن‌تان به خانه برگشته و بدون حمام کردن به رخت خواب بروید، تخت خواب خود را آلوده می‌کنید. چون این مشکل در زمان‌هایی که حساسیت‌های فصلی به اوج خود می‌رسند، اهمیت بیشتری می‌یابد، می‌تواند در زمستان نیز مشکل ساز شود.

مطلب مرتبط: فواید شگفت انگیز دوش گرفتن در شب

از طرف دیگر، کاتزارلیس می‌گوید رفتن به رخت خواب با موی خیس برای فولیکول‌های مو مضر هست. خوابیدن روی بالش، باعث ماندن رطوبت در مو می‌شود. به گفته وی، شما لایه‌های مختلفی برای هر فولیکول دارید و در صورت خشک نکردن موی سر، ممکن هست پوسته داخلی ورم کند. این ورم می‌تواند باعث شکاف کوتیکول شده و در طول زمان باعث آسیب و ساییده شدن ‌شود. ( البته، خشک کردن مو قبل از خواب، این مشکل را حل می‌کند).

مسئله دیگر درمورد بهترین زمان برای حمام کردن ، مسئله صاف کردن ریش‌هاست. یک حمام داغ و پر از بخار، می‌تواند ریش‌های شما را نرم کرده و اصلاح را راحت کند. به ویژه، مردانی که ریش‌های ضخیمی داشته و می‌خواهند قبل از رفتن به محل کار، صورت خود را اصلاح کنند، می‌توانند با حمام صبحگاهی این برنامه را آسان‌تر کنند.

با گذاشتن همه این‌ها در کنار هم، به نظر می‌رسد حمام قبل از خواب- مخصوصا برای افرادی که حساسیت دارند- بهتر هست. فقط مراقب باشید قبل از خواب، موهای‌تان را خوب خشک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: time

بهترین زمان برای حمام کردن صبح ها هست یا شب ها؟


 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما