کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

معاون تازه نفس قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عزم خود را جزم کرده تا مشکلات این معاونت را یکی پس از دیگری رفع کند و تمام تلاش خود را برای خارج کردن قرآن از مهجوریت به کار گیرد.
هنوز ۴۰ روز از امضا زدن سید عباس صالحی زیر حکم معاونت قرآن و عترت عبدالهادی فقهی زاده نمی گذرد که این استاد دانشگاه و پژوهشگر قرآنی کمربند خود را برای آغاز دور جدید فعالیت های قرآنی در وزارت ارشاد محکم کرده و تلاش دارد تا با بهره گیری از تجربیات کارشناسان و به قول خودش دوستان جدیدش فصل نویی را در این وزارتخانه رقم بزند.
فقهی زاده که عضو هیأت علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و دارای دکترای تخصصی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هست، سال ها در دانشگاه هایی همچون دانشکده علوم حدیث، دانشگاه قرآن و حدیث قم و تهران به فعالیت های علمی مشغول بوده و در بعضی مجلات قرآنی نیز فعالیت های پژوهشی داشته هست.
تا قبل از فقهی زاده حجت الاسلام محمدرضا حشمتی به خدمتگزاری در ساحت قرآن البته در این وزارتخانه مشغول بود و حالا که پس از چهار سال تلاش و فعالیت به عنوان مشاور وزیر در امور روحانیت منصوب شده، تجربیات خود را در بخشی دیگر از این وزارتخانه به کار می گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکم خود از فقهی زاده خواسته هست تا از تمامی ظرفیت‌های موجود در زمینه اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی، گسترش پژوهش‌ها و فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی و همچنین حمایت از تولید، نشر و عرضه آثار و محصولات قرآن و عترت استفاده کند و در واقع صالحی مهمترین انتظارات خود از معاون جدیدش را در این حکم فهرست کرده هست.
امروز یک شنبه فقهی زاده با ترتیب دادن یک نشست خبری از همه خبرنگاران و اصحاب رسانه دعوت کرد تا برای شنیدن برنامه هایش به معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد بیایند و پس از معرفی برنامه هایش با طمانینه به سوالات حاضران پاسخ داد.
وی اولویت های معاونت قرآن را برشمرد و از راه اندازی کمیته تحول کیفی سخن گفت و با اشاره به صدور ده ها احکام در روزهای آینده از نگاه اصلاحی رسانه های منتقد استقبال کرد و همچنین از سه برابری شدن بیمه شدگان قرآنی طی سه سال آینده خبر داد و ضمن تاکید بر کیفیت بخشی ویژه در نمایشگاه قرآن، میان موسسات فعال و موسسات کاغذی تفاوت قائل شد و تاکید کرد که نگاهش در معاونت یک نگاه اصلاحی هست و نگاه حذفی ندارد.
او نمونه هایی از اقدامات انجام شده برای جلوگیری از موازی کاری در معاونت قرآن را برشمرد و با بیان این که نگاه به ظواهر قرآن کافی نیست گفت که دو سوم از فعالیت های معاونت قرآن در استان ها متمرکز هست و از همین دیدگاه خواستار توجه قانونمند به کارشناسان قرآنی استان ها و شهرستان ها شد.مشروح این نشست به شرح زیر هست:
در ابتدای جلسه سید مهدی جعفری مدیر روابط عمومی معاونت قرآن و عترت از اصحاب رسانه خواست تا خود را معرفی کنند و زمانی که هر یک از خبرنگاران و تصویربرداران نام و رسانه خود را اعلام می کردند، فقهی زاده اسامی آنان را یادداشت می کرد تا بیشتر با آنان آشنا شود.
فقهی زاده در ابتدای سخنان خود گفت که بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صحبت می کند و سپس به سوالات پاسخ خواهد داد و اگرچه کمتر از ۲۵ دقیقه صحبت کرد ولی از اصحاب رسانه عذرخواهی کرد و به عنوان مقدمه گفت که هدف کلی معاونت قرآن این هست که قرآن را از مهجوریت خارج کرده و وارد عرصه‌های گوناگون در زندگی مردم کند.
او از قرآن به عنوان شناسنامه مسلمانی یاد کرد که ارتباط تنگاتنگی با فرهنگ ملی ما دارد و گفت: اگر به ایرانی بودن خود می بالیم، به آموزه‌های فرهنگ دینی با عناصر انسانی فرهنگ ایرانی هم افتخار می‌کنیم و مفتخریم که ایرانی هستیم و پیرو آرمان‌های متعالی دین هستیم که این آرمان ها در آموزه های قرآن و عترت منعکس شده و معاونت قرآن برای نزدیک شدن به این آرمان شکل گرفته هست.

** انقلابی که بر پایه آرمان های دینی شکل گرفت
فقهی زاده که تلاش می کرد تا با سرعت بخشیدن به سخنانش در کمترین زمان ممکن، بیشترین اطلاعات را منتقل کند، گفت که انقلاب ما بر پایه آرمان‌های اساسی دین شکل گرفته که این آرمان ها و آموزه ها را باید هرچه بهتر بشناسیم و به آن ها عمل کنیم.
البته او که سخنان خود را با تلاوت آیات ۴۵ و ۴۶ سوره احزاب «یا ایها النبی انا ارسلناک شاهدا و مبشرا و نذیرا و داعیا الی الله باذنه و سراجا منیرا» و به مناسبت ایام شادی بخش ولادت ختم پیامبران، زینت بخشید؛ در همان ابتدا شرحی مختصر از آیه را بیان کرد و گفت: خدا در این آیات نقش پیامبر را آشکارا بیان کرده و خطاب به رسولش می فرماید «ما تو را برانگیختیم که گواه و تبلیغ کننده آرمان‌های الهی باشی و تو را چراغ نورانی فراروی بشریت قرار دادیم تا آنها را به راه سعادت رهنمون شوی».

** گام های بلند با انگیزه های الهی
فقهی زاده گفت: ما به کمک کارشناسان، اصحاب رسانه، هنر، نمایشنامه، سینما، ادبیات کودک و نوجوان و سایر حوزه های مرتبط در این یک ماه فعالیت هایی داشتیم و انگیزه های خوب و الهی موجب شد تا گام‌های بلندی برداشته شود.
او از برگزاری هفته های قرآن و عترت طی سال های گذشته سخن گفت و از جشنواره آیات یا آزمون سراسری قرآن و عترت به عنوان نمونه ای یاد کرد که قرار هست این آزمون با مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه و به صورت یکپارچه انجام شود.
معاون قرآن و عترت گفت که در حد توان از موسسات مردم نهاد حمایت شده، از طرح های محدودی در حوزه رسانه‌های مجازی و فضای مجازی هم حمایت شده، گام های اولیه طرح سامانه جامع قرآن برداشته می شود، اطلاعات مربوط به قرآن با نگاه ملی در حوزه هنری و آثار دیجیتالی و مکتوب جمع آوری شده و همچنین استانداردسازی مفاهیم قرآن با همکاری سازمان آمار اجرا می شود که درمورد اخیر بیش از ۹۰ اصطلاح و تعریف مربوط به حوزه های فعالیت های قرآنی به صورت رسمی اعلام و به سازمان‌ها ابلاغ شده هست.
او که تلاش می کرد نگاه خود را عادلانه میان خبرنگاران تقسیم کند از اجرای طرح شناسنامه قرآنی به صورت آزمایشی در یکی دو استان سخن به میان آورد و طرح فاتحان آسمان را زمینه ساز ایجاد شور و نشاط فرهنگی در استان‌های غربی دانست و به راه اندازی و تجهیز استودیوهای سمعی بصری در شهرهای تهران، قم، تبریز و مشهد اشاره کرد و گفت که قرار هست در یزد هم یک استودیو راه اندازی شود.

** نگاهی به اولویت های معاونت قرآن/ کمیته تحول کیفی تاسیس می شود
فقهی زاده نگاه ویژه به عترت را به عنوان یکی از اصلی ترین ماموریت های معاونت قرآن برشمرد که از طریق حمایت از برگزاری دوره های کوتاه مدت علوم و معارف اهل بیت در استان‌ها و با همکاری دانشگاه قرآن و حدیث انجام می شود.
او متواضعانه گفت که شاید نگاه به عترت در دوره قبلی به اقتضای کمبود امکانات و بودجه لازم مورد غفلت قرار گرفته باشد و از تلاش های خود برای جامه عمل پوشاندن به این ماموریت جدید سخن گفت تا ماموریت های دوگانه معاونت قرآن و عترت محقق شود.
زمینه سازی برای تاسیس سامانه آموزش جامع معارف قرآن از طریق تولید قرآن های الکترونیکی، بازی های الکترونیکی و همچنین کلیپ ها و انیمیشن های کوتاه و قابل دسترسی در تلفن های همراه از دیگر برنامه های این معاونت هست و فقهی زاده از تشکیل و احیای کمیته‌ها و کارگروه‌های تخصصی برای افزایش سطح علمی و پژوهشی در حوزه قرآن خبر داد.
او با بیان این جمله که «معاونت قرآن یکی از تخصصی ترین معاونت های وزارت ارشاد هست و کارها نباید به صورت گتره ای و نظام نایافته انجام شود» گفت که در ۴۰ روز اخیر که مسئولیت را برعهده گرفته، کمیته تحول کیفی را با دعوت از محققان و صاحبنظران در حوزه های گوناگون قرآن و عترت تشکیل داده هست.

** راه اندازی کارگروه ادبیات، هنر و رسانه
البته او گفت که کارگروه ادبیات، هنر و رسانه را هم شکل می دهد که مقدمات آن انجام شده و با بعضی افراد نیز صحبت شده هست و همچنین اصلاح ترجمه‌ قرآن های روزآمد نیز از دیگر کارهای فهرست شده فقهی زاده هست و قرار هست تا یک کارگروه تخصصی نظارت بر ترجمه را که مدت زیادی هست عملاً فعال نیست، با ترکیب جدید ترتیب دهد.
فقهی زاده وعده تشکیل دو حوزه مشاوره جدید تخصصی را در معاونت قرآن به خبرنگاران داد که یکی مشاور بین الملل هست و قرار هست به زودی فردی با سابقه و دارای دکتری علوم قرآن و حدیث معرفی می‌شود و دیگری مشاور آموزش ها و فعالیت های الکترونیکی هست که او نیز از نخستین نیروهای با تجربه در این حوزه هست و به زودی منصوب می شود.
گسترش تعامل با صدا و سیما و سایر معاونت های ارشاد نیز از برنامه های فقهی زاده هست که البته این تعاملات بیشتر به دلیل ارتباطات و تجربیاتی هست که از گذشته داشته و در همین راستا مشارکت جدی با شبکه چهار آغاز شده و پس فردا یعنی شب ولادت حضرت محمد صلی الله علیه و آله اولین کار مشترک معاونت قرآن به مدت پنج ساعت در برنامه ولادت پیامبر پخش خواهد شد.
با توجه به نقش هنر هفتم در تبلیغ آموزه های قرآنی معاون قرآن و عترت از تعاملات خود با محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم خبر داد که نتایج آن در آینده مشخص خواهد شد.
تعامل دو سویه با موسسات مردمی فعال در فهرست برنامه های فقهی زاده دیده می شود و او قرار هست تا از طریق بازدید از موسسات و گفته گیری از فعالیت های موسسات در راستای ایجاد زمینه همکاری موثر تلاش کند. مثلاً در نمایشگاه قرآن که یک کلان برنامه هست، گسترش مطالعه و پژوهش در حوزه تبلیغ و ترویج عترت را در حوزه های نظری، کاربردی و فرهنگ سازی از طریق برگزاری نشست‌های تخصصی در معاونت گسترش دهد و اینگونه رونقی را به حوزه فعالیت های قرآن و عترت ایجاد کند.

** دوستداران قرآن ماهانه هزار تومان کمک کنند
از دیگر برنامه های معاونت قرآن و عترت، جلب مشارکت های مردمی از طریق حمایت از طرح های مشارکت مردمی هست که طرح ملی افق از جمله آنهاست و فقهی زاده از دوستداران و علاقمندان به فرهنگ قرآنی دعوت کرد ماهانه فقط هزار تومان به حساب ویژه ۱۱۴ بانک تجارت واریز کنند تا شاهد توسعه مشارکت های مردمی باشیم و طبق برآوردهای انجام شده اگر فقط دو میلیون نفر در سال اول از این طرح حمایت کنند، بودجه بسیار خوبی در این زمینه فراهم خواهد شد. البته فقهی زاده گفت که بعدا جزئیات این طرح را برای اصحاب رسانه اعلام خواهد کرد.
حمایت از شکل گیری مقاله های قرآنی و دینی برای مخاطبان کودک و نوجوان یا پشتیبانی از انتشار مجلات تخصصی برای سنین کودک و نوجوان را می توان از دیگر برنامه های معاونت قرآن و عترت دانست که قرار هست فصل جدیدی در این زمینه گشوده شود.
آخرین نکاتی که فقهی زاده در این نشست به آن اشاره کرد، موضوع ضرورت کیفیت‌بخشی به نمایشگاه بین المللی قرآن و ایجاد تشکل های صنفی از طریق تقویت بخش بین الملل بود که این تشکل ها را می توان در حوزه هایی مانند شبه ‌قاره، خاورمیانه عربی، شمال آفریقا یا روسیه تشکیل داد و ضمن تقویت بخش های انتشاراتی بین الملل، برنامه های متنوعی را درنظر گرفت.

** احکام متعدد در راه هست
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی ۲۵ دقیقه سخنان خود را خاتمه داد و در ادامه هر یک از خبرنگاران سوال های خود را مطرح کردند و اولین سوال را خبرنگار خبرگزاری فارس درباره اجرای سند راهبردی فعالیت های تبلیغی و ترویجی قرآن پرسید و فقهی زاده گفت: سه ماه هست این سند ابلاغ شده و شاید یکی از دلایل تأخیر، همین تغییر و تحول در معاونت بوده و در یک ماه گذشته جلسات متعددی با مدیرکل تبلیغ و ترویج برگزار شده و احکام چند ده گانه صادر شده و به مرور وارد مرحله اجرا می شویم و در اولین سفر استانی این موضوع را پیگیری می‌کنیم. البته مشکلی در اجرا نداریم و به صورت جدی پیگیر آن هستیم.

** دبیرخانه نمایشگاه قرآن آخر آذر تشکیل می شود
خبرنگار شبستان درباره نمایشگاه قرآن سوال کرد و فقهی زاده نمایشگاه بین المللی قرآن کریم را از کلان برنامه‌های این معاونت برشمرد و گفت: تجربه متراکم بسیار سودمندی برای ساماندهی بخش های گوناگون در معاونت قرآن به وجود آمده و لذا جلساتی برای آگاهی از رخنه ها در نمایشگاه‌های قبلی برگزار شده و دیدگاه‌هایی نیز داریم.
وی تاکید کرد: نمایشگاه قرآن یکی از کارهای بزرگ معاونت هست که اولین جلسه سیاست‌گذاری برای نمایشگاه سال ۹۷ را از هفته آینده خواهیم داشت و تلاش می کنیم تا دبیرخانه ای را برای این نمایشگاه در آخر آذر شکل دهیم.

** تلاش برای تصویب بودجه ای متناسب با فعالیت های قرآنی
لایحه بودجه ۹۷ یکی دیگر از موضوع هایی بود که فقهی زاده به آن پرداخت و گفت: هم شورای توسعه فرهنگ قرآنی درگیر آن هست و هم فراکسیون قرآن و عترت مجلس و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی که بنده با چند تن از اعضای کمیسیون فرهنگی جلسه داشتم و مقدمات را فراهم کرده ایم تا بودجه اختصاصی به این معاونت و سایر موسسات قرآنی به صورت جدی تر و متناسب با کم و کیف مأموریت‌های قرآنی باشد.
وی درباره استفاده از فضای مجازی برای فعالیت های قرآنی که سوال یکی از خبرنگاران بود، گفت: سر و کار داشتن با فضای مجازی امروز شغل شاغل بسیاری از کودکان و جوانان و حتی بزرگسالان شده که با تعیین مشاوره مربوطه تلاش می کنیم تا بازی‌های رایانه‌ای قرآن و عترتی ارائه دهیم. البته قبلاً در سطح محدودتری چنین برنامه‌هایی بوده و اخیرا از نرم افزاری که در بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن در سال جاری رونمایی شد، آمار گرفتیم و دیدیم که این نرم افزار تا کنون ۵۰ هزار بار دانلود شده و لذا مجریان آن را دعوت کردیم و با پژوهشگران این حوزه نیز صحبت کرده ایم و تاکنون هشت پیشنهاد ارائه شده هست.

** استقبال از نگاه اصلاحی رسانه های منتقد
شاید پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم بیش از این که ارزش خبری داشته باشد از دیدگاه اخلاقی قابل ستایش باشد. معاون قرآن و عترت در پاسخ به او درباره نگاه تبعیض آمیز وزارت ارشاد برای انتخاب گزینشی خبرنگاران و رسانه‌ها و شاید محروم کردن بعضی از خبرگزاری‌ها در نشست‌های خبری از ورود به پیشینه این موضوع خودداری کرد و از اصحاب رسانه تقاضا کرد تا نامی از بزرگواران سابق برده نشود و خودش نیز در این میان حکمی له یا علیه کسی صادر نکرد.
با این حال فقهی زاده تاکید کرد: بنده هیچ تفاوتی بین خبرگزاری‌ها، رسانه‌ها و روزنامه‌ها قائل نشده و از نگاه اصلاحی دوستان خود در رسانه های منتقد استقبال می‌کنم.

** بیمه شدگان فعالان قرآنی سه برابر می شوند
وی درباره بیمه فعالان قرآنی گفت: بیمه فعالان بسیار مبارک و مهم هست که سابقه عمل به آن در سال‌های گذشته در معاونت وجود داشته و بسیاری از فعالان قرآنی از این امکان بهره برده اند و معاونت نیز وظیفه خود دانسته و نگاه ویژه ای برای شناسایی افرادی دارد که از استحقاق چنین امکانی برخوردارند، البته بسیاری از افراد فعال در حوزه قرآن از مناعت طبع بالایی برخوردارند و از بیمه آن استفاده نمی کنند ولی این موضوع را پیگیری خواهد کرد
فقهی زاده از خبرنگاران خواست تا از وعده او خرده نگیرند و توضیح داد که طی سه سال آینده تعداد بیمه شدگان را به دو برابر آمار فعلی افزایش می‌دهد.
او تاکید کرد: البته دوستان خورده نگیرند؛ چون از وعده‌های توخالی همیشه پرهیز می‌کنم ولی می‌توان با مشارکت های رسمی و غیررسمی این موضوع را پیگیری کرد.

** کیفیت بخشی ویژه در نمایشگاه قرآن
فقهی زاده در پاسخ به ایکنا درباره جزئیات نمایشگاه قرآن گفت: از کارهای مهم معاونت ساماندهی و برنامه ریزی و اجرای نمایشگاه هست. این نمایشگاه دو سال در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد که موجب افت کمی و کیفی آن شد و سال گذشته به مصلی بازگشت.
وی افزود: دو هفته پیش به دعوت یکی از مسئولان مصلی مذاکرات اولیه را انجام دادیم و نمایشگاه بیست و ششم در بهار ۹۷ به مدت سه هفته برگزار خواهد شد.
این استاد دانشگاه از مشکلات یک ماهه شدن نمایشگاه قرآن نیز سخن گفت و مسائلی همچون نماز عید فطر و مشکلات امنیتی اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه تا قبل از پایان دهه سوم ماه مبارک رمضان خاتمه خواهد یافت و در مجموع نمایشگاه بین ۲۰ تا ۲۴ روز خواهد بود ولی از نظر کیفی با استفاده از نظرات کارشناسان، معاونان پیشین قرآن و عترت و مدیران کل مجموعه معاونت و همچنین نظرات کارشناسان نهادهای صنفی و موسسات مردم نهاد به کیفیت‌بخشی آن به ویژه در بخش بین الملل خواهیم پرداخت.
شاید به همین دلیل او اینگونه تاکید کرد که «ما نمی‌خواهیم نمایشگاه قرآن به فروشگاه تبدیل شود و واقعاً باید نمایشگاهی از فعالیت‌های قرآنی باشد که طی سال در کشور انجام می‌شود».

** نگاه اصلاحی در معاونت قرآن/ نگاه حذفی ندارم
وی درباره تغییرات در معاونت قرآن گفت: من با تیمی از پیش تعیین شده، نیامده ام و در جلسات متعددی به بعضی رخنه‌های کاری پی بردم که این رخنه ها در بسیاری از سازمان ها وجود دارد. البته من نگاه اصلاحی دارم و دوستان جدید را در معاونت قرآن از با انگیزه ترین و مومن ترین افراد یافتم و اگر قرار باشد، جان تازه‌ای بخشیده شود، همین دوستان بنده را تشویق خواهند کرد.
وی با تاکید بر این که «نگاه حذفی ندارم» گفت: مشکل حادی که نیاز به جراحی باشد، ندیدم و همکاران خود را افرادی توانمند و با انگیزه می‌بینم که رسالتی را بر دوش خود می‌بینند و به کار خود نگاه حرفه‌ای دارند نه شغلی. چرا که نگاه شغلی ضربه زننده هست.
وی از تلاش‌های خود برای برگزاری جلسه اخلاق حرفه ای در این معاونت سخن گفت و وعده برپایی یک کارگاه نیم روزه را داد تا استاد اخلاق بتواند الگویی حرفه ای و جدی تری را آموزش دهد؛ جلسه ای که او سابقه تجربه او را دارد و برپایی این گونه جلسات را به منظور نشاط بیشتر و گشودن افق‌های تازه ضروری دانست.

** میان موسسات فعال و موسسات کاغذی تفاوت قائلم
وی در پاسخ به خبرنگار آینده برتر درباره نحوه حمایت از موسسات قرآنی گفت: تفاوتی بین موسسات قرآنی نمی گذاریم ولی تفاوتی میان موسسات فعال و موسسات کاغذی وجود دارد و امیدواریم موسسات کاغذی که فقط مجوز گرفته‌اند وجود نداشته باشد و ما به موسسات فعال توجهی ویژه خواهیم داشت.
وی از تشکیل کارگروهی به منظور حمایت از آثار موسسات را خبر داد و با بیان این که «از مساعدت برای تجهیز یا ارسال محصولات علمی و قرآنی برای موسسات دریغ نخواهیم کرد» اینگونه تاکید کرد: امیدواریم رانتی را به کسی ندهیم ولی کم و کیف فعالیت موسسات می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

** جلوگیری از موازی کاری در معاونت قرآن
وی در پاسخ به خبرنگار آینده برتر درباره ضرورت جلوگیری از موازی کاری در حوزه فعالیت های قرآنی و رسالت معاونت قرآن و عترت برای جلوگیری از اینگونه موازی کاری ها گفت: موازی‌کاری آفت بزرگی هست که دامنگیر بسیاری از مراکز و نهادهاست و شاید در حوزه مسائل قرآنی بیشتر باشد و یکی از اصول کار بنده رسیدگی به این مسئله هست.
فقهی زاده به سابقه جلوگیری از این گونه موازی کاری ها اشاره کرد و از ادغام اتحادیه موسسات قرآنی و تشکیل هیئت رسیدگی به امور موسسات قرآنی نام برد که دیروز پنجاه و هفتمین جلسه رسیدگی به امور موسسات قرآنی برگزار شد و همکاری های خوبی در این زمینه وجود دارد و معاون قرآن نیز چشم انداز مناسبی را در این زمینه می بیند.
وی برای نشان دادن اهمیت فعالیت های انجام شده بر یک جمله تاکید کرد و گفت: هیئت رسیدگی به امور موسسات قرآنی بر فعالیت های حداقل پنج هزار موسسه قرآنی نظارت دارد و این موسسات را هدایت خواهد کرد.
برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن که زمستان امسال به صورت مشترک برگزار خواهد شد نمونه دیگری بود که به گفته فقهی زاده در راستای جلوگیری از موازی کاری دستگاه ها ایجاد شده هست. با این حال وی به دنبال شناسایی سایر حوزه هایی هست که ممکن هست از آفت موازی کاری در امان نباشد.

** رسانه ها فقط نگاه انتقادی نداشته باشند
معاون قرآن و عترت در پاسخ به دیگر سوال آینده برتر از خبرنگاران به عنوان اصحاب فرهنگ و صاحبان نظر و تجربه یاد کرد که گاهی از زوایایی به مسائل نگاه می‌کنند و افق‌هایی را می گشایند که مسئولان و مدیران چنین نگاهی ندارند و لذا از رسانه ها دعوت کرد تا به نگاه نقدی و انتقادی خود اکتفا نکنند و در صدد اصلاح باشند و به ارائه ایده نیز بپردازند.
فقهی زاده از زاویه ای دیگر به رسانه ها پرداخت و گفت: ظرفیت جدید بسیار پر شاخ و برگ در یکی دو دهه اخیر ایجاد شده و باید از آن استفاده کنیم و نیازمند رایزنی و هم افزایی برای برون رفت از مشکلات هستیم و نباید نگاه یک سویه و یک جانبه داشته باشیم.

** تربیت بهترین مربیان و مدیران قرآنی
فقهی زاده که با متانت و آرامش به یک یک سوالات خبرنگاران پاسخ می داد، درباره اولویت نیروی انسانی در معاونت قرآن به آینده برتر گفت: برگزاری دوره های کوتاه مدت به منظور تربیت مربی قرآن کافی نیست. البته آنچه مشاهده می شود قابل مقایسه با گذشته نیست ولی ما شاهد هستیم که کودکستان ها اغلب از فعالیت های مستقیم در زمینه قرآن و عترت خالی هست و برای رقم زدن به فعالیت های رسمی و غیررسمی در مهدهای کودک از طریق برگزاری دوره های مختلف اقدام خواهیم کرد.
او به عنوان یکی از اعضای خانواده نیروهای تخصصی قرآن و عترت گفت که به به پژوهشگران و اساتید و دانشجویانی دسترسی دارد که می توانند مقدماتی را برای تربیت بهترین مربیان و مدیران قرآنی کشور فراهم کند.

** حمایت در هدیه دادن قرآن و نهج البلاغه خلاصه نمی شود
فقهی زاده در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری کتاب درباره تولید محتوا در این معاونت گفت: تقریبا نیمی از مسئولیت های حوزه معاونت قرآن را معطوف به عترت می دانم که به مثابه تفسیر مستقیم و غیرمستقیم قرآن یا همان قرآن ناطق هست و برای تولید محتوا و شناسایی آثار برتر معتقدیم حمایت از موسسات به هدیه دادن قرآن و نهج البلاغه خلاصه نخواهد شد و از طرف دیگر محتوا در فضای مجازی به صورت جذاب ارائه خواهد شد.
این استاد دانشگاه همچنین در پاسخ به خبرگزاری اهل بیت درباره ضرورت شایسته‌سالاری در اعطای امکانات به موسسات قرآنی از این سوال به عنوان یک تذکر یاد کرد و گفت: در عمل ممکن هست نتوانیم آنچه را که در نظر داریم، انجام دهیم ولی هرگز فعالیت بیشتر را به معنی شایستگی بیشتر نمی دانیم و طبیعی هست موسساتی که فعالیت بیشتری دارند، نیازهای گسترده‌تری را بطلبند.

** نگاه به ظواهر قرآن کافی نیست
از نگاه فقهی زاده هرچند توجه به ظواهر قرآن لازم هست ولی کافی نیست و لذا او معتقد هست: ایستادن در ظواهر قرآن موجب لطمه به فعالیت هایی می شود که در راستای عمیق تر شدن در آموزه‌های قرآن انجام می‌شود و این کار با سیره ائمه معصومین نیز سازگار نیست.
وی تاکید کرد: از همین منظر نگاه عمیق تری به موسسات قرآنی مردم نهاد خواهیم داشت. البته ممکن هست چند درصد اشتباه کنیم ولی قصدمان اختصاص امکانات به شایسته ترین هاست.

** دو سوم از فعالیت های معاونت قرآن در استان ها متمرکز هست
مشکل اساسی معاونت قرآن و عترت از نگاه فقهی زاده عبارت هست از آن کارشناسان قرآنی استان ها که از جهت نوع همکاری و استخدام در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رابطه آنان با مدیرکل در استان هاست؛ از این نظر که رئیس گروه معاون باشند یا مدیرکل و البته بسیاری از کارشناسان قرآنی رابطه استخدامی رسمی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارند.
بر همین اساس فقهی زاده گفت: دو سوم فعالیت های معاونت قرآن در استان ها متمرکز هست که این فعالیت ها به دست کارشناسان قرآن و عترت صورت می‌گیرد و درحدود ۲۳ استان به صورت مستقیم درگیر جشنواره‌هایی مانند آیات، قرآن عترت و جشن رمضان هستند.
وی افزود: مطلوب در معاونت قرآن این هست که همچون معاونت هنری یا فرهنگی در همه ادارات استان ها نیز معاونت قرآن و عترت ایجاد شود ولی الان اینگونه نیست و اگر از نظر سازمان امور اداری و استخدامی مشکلی وجود دارد، پیشنهاد می کنیم تا این کارشناسان در قالب یک کارگروه فعالیت کنند و ما پیگیر موضوع هستیم تا انگیزه تازه ای در فعالیت‌های قرآنی استان ها ایجاد شود.
اگرچه نشست خبری معاون قرآن و عترت به پایان رسید و فقهی زاده تمام مطالب موردنظرش را در این نشست بیان کرد ولی سعه صدر و رفتار مودبانه وی با خبرنگاران باعث شد تا اصحاب رسانه از فرصت بعد از نشست نیز استفاده کرده و سوالات اختصاصی خود را از او بپرسند و لبخندهای فقهی زاده از رضایت او در پاسخ به سوالات خبرنگاران حکایت می کرد.

فراهنگ ** ۱۰۰۳ ** خبرنگار: محمدرضا جعفرملک * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما