به گفته مشرق، غلامرضا سازگار شاعر و مداح اهل بیت (ع)  همزمان با فرارسیدن ایام محرم و برپایی هیئت های عزاداری سیدالشهدا (ع)، در توصیه ای به بانیان برپایی هیئت ها و جوانان هیئتی گفت: در وهله اول، توصیه من به همه مردم، به جهت حفظ وحدت در مراسم‌های عزاداری هست و بیشترین روی صحبتم با آقایان مداح هست. مداحان را قسم می‌دهم به قرآن که با همان عزاداری سنتیکه مدنظر حضرت امام راحل بود، هیئت ها را برگزار کنید.

وی در ادامه بیان کرد: اگر میخواهند عزاداری و مطالب اهل بیت (ع) باقی بماند، این تهاجم فرهنگی که در عرصه مداحی باب شده هست را کنار بگذارید و سبک های آنچنانی را نخوانید و توجه به مداحی و سبک‌های خدا پسندانه داشته باشید. ما هنوز در مداحی های امروزی هم سبک های قدیمی را داریم که زبانزد مردم هست. به همین خاطر، مداحان را قسم می‌دهم که سبک های غیرمتعارف را نخوانند.

بزرگترین آفت مداحی، مطالعه نکردن سیره اهل بیت (ع) هست

مداح پیشکسوت اهل بیت (ع) با تاکید به مطالعه سیره ائمه معصوم (ع)، درخصوص بزرگترین آفت جامعه مداحی اظهار کرد: از آقایان مداح می خواهم که با مطالعه روضه و مرثیه اهل بیت (ع) را بخوانند، روضه و روایات شنیداری را کنار بگذارند. اگر هر روضه و مجلسی را با مطالعه برگزار کنید، پس از مدتی هر کدام از ذاکران ما، مقتلی سیار خواهند بود. اگر میخواهید فضای مداحی آفت زده نشود، سیره و مقاتل اهل بیت (ع) را به زبان شعر و به صورت منظومه برای مردم بیان کنید.

عزاداری سیدالشهدا (ع) مختص انسانها نیست

سازگار در پایان با بیان روایتی از امام سجاد (ع)، خاطرنشان کرد: عزاداری برای سالار شهیدان (ع) فقط مختص ما انسان ها نیست، حضرت زین العابدین (ع) در روایتی بیان می‌کنند:« من فرزند کسی هستم که جنیان بر او گریستند و مرغان برای او نوحه خوانده‌اند.»، البته باید توجه داشته باشیم که نوحه بخوانیم، نه مطربی و سبک های بیگانه را تقلید کنیم.

گفتنی هست؛ این شاعر و مداح پیشکسوت اهل بیت (ع) چند بیتی از اشعار خود را برای گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، به یادگار گذاشت:


خون تو خون بهاش، خداوند اکبر هست/ اشک غمت به خون شهیدان برابر هست

هر جا غم تو نیست، همانجا جهنم هست/ هر جا عزای توست، بهشت مکرر هست

مادر مرا به اشک غم تو شیر داد/ این اشک نیست بر رخ من، شیر مادر هست

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما