کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

به گفته شنبه گروه فرهنگی آینده برتر در بخش سپید سومین دوره جشنواره شعر نیاوران ابوالفضل پاشا، بهزاد خواجات، حمید رضا شکارسری، علی رضا راهب و لیلا کردبچه داور بودند و در دو بخش آزاد و ویژه هزار و ۴۲۱ قطعه شعر سپید از شاعران سراسر کشور دریافت شد.
ابوالفضل پاشا شاعر، نظریه‌پرداز، منتقد ادبی و یکی از داوران بخش شعر سپید جشنواره نیاوران با ذکر این نکته که کیفیت آثار این دوره از شاعران در بخش سپید شگفت آور بوده هست اظهار داشت: به عنوان داور، از خواندن آثار پس زده نشدم. برای انتخاب آثار شاخص مجبور شدم هر اثر را سه بار بخوانم جوانان شرکت کننده ‎با این که ناشناخته اند اما درک کاملی از فضای مجازی دارند که این شناخت همراه با مطالعه کتاب‎های نقد ادبی و شعر مشخصا مسیر خوبی را پیموده هست. شاعرانی که در زمینه شعر سپید با تاریخ، اجتماع و نیز آثار گذشتگان آشنایی خوبی داشتند،توانسته اند آثار موفق‎تری خلق می‎کنند.
وی اقدام فرهنگسرای نیاوران در انعکاس آثار دریافتی شاعران در کتاب پایتخت شعر نیاوران را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: هیچ کاری بی نتیجه نیست. ادبیات و شعر یک کار کیفی هست. شاید۵۰ سال طول بکشد تا نخستین بارقه‎های تاثیر جشنواره هایی چون جشنواره شعر نیاوران خود را نشان بدهد چرا که به گواهی تاریخ، نتیجه و اثر‎بخشی کار فرهنگی در دراز مدت روشن می‎شود.
پاشا با اشاره به بخش ویژه جشنواره ،صلح و محیط زیست، این اقدام را باعث ایجاد تلنگری در شاعران عنوان کرد و ابراز داشت: این کار باعث می شود شاعر به فکر فرو رود و به این نکته توجه کند که می‎شود در سرودن شعر به محیط زیست و یا اتفاقات منطقه و لزوم برقراری صلح در جهان هم فکر کرد و این موضوع می تواند به تدریج دغدغه ذهنی یک شاعر بشود.
لیلا کردبچه دیگر داور بخش سپید سومین جشنواره شعر نیاوران نیز انتخاب ده اثر نهایی را از میان آثار شاخص رسیده به جشنواره بسیار سخت عنوان کرد و گفت: از سال های گذشته تکاپوی شاعران جوان و آینده دار برای حضور در این جشنواره برایم بسیار جالب و جذاب بود چرا که جشنواره برای آنها وجهه خوبی به همراه دارد.
وی همچنین با توجه به چینش داوران از سلایق مختلف در بخش سپید جشنواره شعر نیاوران ادامه داد : در ادبیات همیشه تعدد سلایق وجود دارد. این مهم امسال نیز در میان آثار برگزیده توسط داوران وجود داشت. از این رو قطعا آثار انتخابی در این بخش می تواند بسیار متفاوت و خاص هست.
کرد بچه برگزاری چنین جشنواره هایی را بسیار تاثیر گذار عنوان کرد و گفت: خیلی‎ها به روند رو به رشد این جشنواره توجه داشته و کتاب منتشر شده از آثار منتخب جشنواره‎های پیشین را دنبال کرده اند. از این رو می توان جشنواره شعر نیاوران را جشنواره ای تاثیر گذار در ادبیات ایران عنوان کرد.
حمیدرضا شکار سری شاعر ، منتقد ادبی و یکی دیگر از داوران جشنواره شعر نیاوران با اشاره به این مطلب که جشنوراه شعر نیاوران جای خالی خیلی از جشنواره های ادبی کشور را پر کرده هست اظهار داشت: در گذشته جشنواره هایی همچون جشنواره شعر جوان و یا شب های شهریور برگزار می شد که متاسفانه دیگر برگزار نمی شود و جشنواره شعر نیاوران بار نبود آنها را بر عهده گرفته هست. به عنوان مثال بخش صلح این جشنواره بخش عظیمی از عطش جامعه ادبی به شعر دفاع مقدس را سیراب می‎کند. از طرف دیگر نوع نگاه به جشنواره از سوی مدیران و نیز انتخاب داوران جشنواره تقریبا هر سال به دور از غرض ورزی و جناح‎بندی‎های سیاسی هست. پس با شعر‎ها عادلانه برخورد می‎شود.
وی همچنین چاپ کتاب جشنواره را اقدامی بسیار مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: اکثر شرکت‎کنندگان امیدوارند نامی از آنها حداقل به عنوان شرکت‎کننده در چنین جشنواره ای ثبت شود. از سویی دیگر این کتاب چه در قالب‎های نو و چه در قالب‎های سنتی کارنامه خوبی از شعر زمان ما هست.
شکارسری شناخت داوران جشنواره های ادبی از معیار های زیبایی شناسی معاصر را بسیار لازم و وضروری عنوان کرد و افزود: هیچ دلیلی وجود ندارد که تمام شرکت‎کنندگان یک جشنواره ملاک زیبایی‎شناسیشان آن ملاکی باشد که داور جشنواره می‎پسندد. ممکن هست شاعری کاملا فرمالیست باشد اما داور جشنواره کاملا در شعرش محتواگرا باشد. در این مواقع باید به این موضوع توجه کنیم که آیا این شاعر در معیار‎های فرمالیسم موفق بوده هست یا نه؟
وی آثار رسیده شاعران شعر سپید در بخش ویژه را خوب عنوان کرد و گفت : تعداد آثار شاخص در بخش ویژه کم بود اما همین تعداد نیز توانست انتظارات را برآورده کند.
این شاعر توضیح داد: در چنین جشنواره هایی باید بفهمیم که چه اتفاقی افتاده که وقتی شاعران محدودیت موضوعی ندارند فقط به دغدغه های شخصی عاشقانه می‎پردازند و نسبت به سال‎های گذشته دغدغه‎مندی سیاسی و اجتماعی را کمتر در آثارشان بازتاب می دهند. شعر‎ها به تعبیری سال به سال دغدغه‎ای بیرون متنی را از یاد می‎برند و شاعر انگار تمام دغدغه‎ها را به مفاهیم درونی خودش مثل مفاهیم عاشقانه و یا به فرم در شعر اختصاص می‎دهد. از این رو آن جوششی که انتظار داریم در این دوران پرتلاطم اجتماعی و سیاسی شاعر در شعر شاعران جوان و معاصر نمود داشته باشد اتفاق نمی افتد.
به گفته روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران فراخوان سومین جشنواره شعر نیاوران از ۱۲ اردیبهشت منتشر شد و شعرا تا۳۰ تیر ماه ۳ هزار و ۲۲۷ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند. آئین اختتامیه نیز سه شنبه ۲۸ شهریور ساعت ۱۷ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران با حضور جمعی از شاعران و نویسندگان نام آشنای کشور برگزار می شود . حضور در این برنامه برای همه علاقمندان به ادبیات آزاد هست.
فراهنگ**۹۲۴۶** ۱۸۲۳ خبرنگار: علیرضا مرادی ** انتشار: طاهره نبی اللهی

انتهای پیام /*

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما