کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

به گفته آینده برتر، این جشنواره که به عنوان اولین اثر معنوی استان سمنان به ثبت ملی رسیده هست بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد که نوزادان تا یک ساله در این آیین حضور دارند.
در باور اهالی منطقه، غلتاندن بدن نوزاد در میان برگ های گل محمدی، سبب حفظ طراوت و شادابی و دور ماندن از بیماری های مختلف به ویژه آلرژی و حساسیت های فصلی می شود.
این جشنواره هر ساله در ماه رویش گلهای محمدی، در ماه اردیبهشت در بخش امیریه دامغان برگزار می شود که زنان کهنسال این منطقه می گویند غلتاندن نوزادان در میان برگهای گل محمدی از چروک شدن پوست بدن کودک نوزاد جلوگیری کرده و کودک را خوش رو، چاق و سرحال می کند.
در گذشته خانواده های اعیان برای انجام این آیین از نوازندگان محلی دعوت می کردند و در سال های اخیر این آیین در خانه پدر نوزاد و با حضور جمعی از زنان فامیل و به صورت متمرکز انجام می شود که با جشن همراه هست.
کهنسالان این شهر انجام این آیین را از زمان خردسالی به یاد دارند که بر این اساس آیین گل غلتان از نسل های پیشین به یادگار مانده و در زمره میراث معنوی ناملموس شهرستان دامغان استان سمنان به شمار می رود.
**جشنواره گل غلتان از امروز در دامغان آغاز شد
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان گفت : یازدهمین جشنواره معنوی گل غلتان شهر امیریه دامغان همزمان با ایام نیمه شعبان از امروز به مدت دو روز در این شهر آغاز شده هست.
معصومه داوودیان روز چهارشنبه در گفت و گو با آینده برتر افزود : در باور بعضی اهالی این شهرستان، انجام گل غلتان نوزاد سبب مصون ماندن کودک در سالیان عمر خود از انواع حساسیت های فصلی مرتبط با ذرات گل و گیاه به خصوص در فصل بهار می شود.
وی اظهارداشت : گشایش غرفه های صنایع دستی و هنرهای تجسمی مردم شهر، آیین سمنو پزان، گلیم بافی ، آواز خوانی سنتی و بازیهای بومی محلی در روز نخست جشنواره برگزار می شود.
وی آیین گل چینان ، روایی خوانی ، پر پر کردن گل های محمدی ، گل غلتان نمادین نوزاد، گلباران مزار شهدا از جمله برنامه های جنبی این آیین برشمرد.
داودیان اضافه کرد : پس از انجام آیین گل غلتان نوزادان، اهالی منطقه گلبرگ های مورد استفاده را خشک کرده و در مصارف گوناگونی همچون درمان سنتی بیماری ها، معطر ساختن جانماز استفاده می کنند و بعضی زنان گل های خشک شده را در میان کیسه های کوچک پارچه ای ریخته و آن را در میان اقلام جهیزیه عروس قرار می دهند.
هر ساله بازدیدکنندگان قابل توجهی از نقاط مختلف ایران به منظور شرکت در جشنواره و یا گل غلتان نوزادان خود به این شهر سفر می کنند.
محمد عوض آبادیان شهردار شهر امیریه به آینده برتر گفت : تاکنون بیش از ۱۴۰ نوزاد از ۹ استان کشور برای شرکت در این آیین ثبت نام شدند.
وی سطح زیر کشت گل محمدی را در این شهر را بیش از پنج هکتار ذکر و اضافه کرد : این شهر دارای ظرفیت مناسبی در کاشت گل محمدی هست که باوجود زمین های مستعد برای توسعه کشت این محصول با کمبود منابع آبی مواجه ایم.
شهردار امیریه خاطرنشان کرد : جشنواره گل غلتان قدمت صدساله دارد و این در حالی هست که بعضی از شهرهای ایران این آیین را جشن می گیرند اما تنها شهر امیریه به عنوان جشنواره، این آیین را برگزار می کند.
حسین جهانیان، دبیر یازدهمین جشنواره گل غلتان امیریه نیز به آینده برتر گفت: در طول برگزاری جشنواره، بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری شهر از جمله کاروانسرا، قلعه تاریخی، کویر ، چشمه های انگورستانی و قل قل و عمارت دختر شاه قاجار انجام می شود که بازدیدکنندگان می توانند از تولیدات صنایع دستی این شهر به ویژه کرباسبافی در قلعه شهر مراجعه کنند.
وی اضافه کرد : از ابتدای اردیبهشت تا پایان این ماه، آیین گل غلتان با حضور خانواده های مختلف از اقصی نقاط کشور در منازل شهر امیریه انجام می شود.
دبیر یازدهمین جشنواره گل غلتان نوزادان تصریح کرد : به منظور پیروی از شعار سال و تحقق آن، تعداد ۲۵ غرفه در این جشنواره برپا شده و در تمامی غرفه ها محصولات ایرانی عرضه می شود که بیشتر آن ها از محصولات سنتی و صنایع دستی بومی شهر امیریه و استان سمنان می باشد که برپایی این نمایشگاه می تواند گامی موثر در اقتصاد داخلی منطقه باشد.
جشنواره گل غلتان نوزادان سال گذشته با حضور بیش از ۱۰۰ نوازد از استان های مختلف کشور و با حضور مسوولان استانی و محلی در شهر امیریه از توابع دامغان برگزار شد.
جشنواره گل غلتان در سال ۸۹ با شماره ثبت ۱۷۷ به عنوان نخستین اثر معنوی استان سمنان و دومین اثر معنوی کشور بعد از عید باستانی نوروز ثبت شده هست.
در بیش از پنج هکتار از اراضی کشاورزی شهر امیریه از توابع شهرستان دامغان گل محمدی کشت می شود.
شهر امیریه با بیش از سه هزار نفر جمعیت در ۲۰ کیلومتری شهر دامغان قرار دارد.
۹۸۵۶/۶۰۲۶

انتهای پیام /*

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما