روناس، گیاهی هست که هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته هست و در این مقاله درباره خواص روناس برای سلامتی سخن می‌گوییم. حتی بقراط نیز از آن برای بیماری‌های ژنیولوژی و پلینی که حدود ۵۰ سال بعد از میلاد، نخستین مدرسه پزشکی را افتتاح کرد از آن برای درمان یرقان استفاده کرد. روناس، در خرابه‌های پمپی و مقبره توتان خامون کشف شد. این گیاه، برای التهاب عالی هست، خونریزی داخلی را متوقف می‌کند، اسهال را درمان می‌کند و از سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می‌کند.

خواص روناس: ۱۳ فایده ثابت شده روناس برای سلامتی

محل رشد روناس

روناس از هندوستان، چین، سریلانکا، ایالات متحده، اندونزی، افریقای شمالی و دیگر مناطق جهان می‌آید. روناس، به خانواده قهوه مرتبط هست. طول آن به ۹۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر می‌رسد و گل‌های زرد کوچک دارد.

قسمت‌های مورد استفاده

در بیشتر موارد، ریشه روناس مورد استفاده قرار می‌گیرد اما بعضی افراد از برگ‌های آن نیز استفاده می‌کنند.

مواد موجود در روناس

روناس، حاوی روبیان، آلیزارین، روبیادین، پورپورین، اسید روبریتریک، اسید کربوکسیلیک پرپورین، پورپواگزانتین، سودوپورپورین، لوسیدین، کوئینزارین، تانین و میزان زیادی گلوکوزید هست.

۱. طب سنتی چینی

روناس، در طب سنتی چینی برای نقصان طحال و معده که در اثر خوردن غذاها و نوشیدنی های سرد و خام به‌وجود می‌آید استفاده زیادی دارد و برای بیش از ۲۰۰۰ سال، در چین به عنوان رنگ مورد استفاده قرار گرفته هست.


مطالب پیشنهادی وب


خواص روناس ۲: ضد التهاب قوی

روناس یک عامل ضدالتهاب خوب هست که به آرتریت، درد مفاصل، قرمزی، ورم و درد عمومی کمک می‌کند. التهاب، نخستین مرحله بیماری هست پس بسیار مهم هست که قبلا از بیمار شدن، التهاب را متوقف کنید.

مطلب مرتبط: خواص آب زنجبیل: ۱۰ خاصیت شگفت‌انگیز آب زنجبیل برای سلامتی

۳. می‌تواند تعداد سلول‌های سفید خون را افزایش دهد

مطالعات جدید نشان می‌دهد روناس می‌تواند تعداد سلول‌های سفید خون را افزایش داده و لکوپنی را درمان کند.

۴. ادرار را قرمز می‌کند

روناس به دلیل وجود رنگ‌دانه‌های قرمز، ادرار را به رنگ قرمز درمی‌آورد اما جای نگرانی نیست. کاملا طبیعی هست.

۵. عامل ضد اسهال قوی

مطالعات جدید نشان می‌دهند روناس، اسهال حیوانات را سریع و به طور موثر، درمان می‌کند.

۶. سنگ کلیه و مثانه را درمان می‌کند

روناس، حاوی اسید روبریتریک هست که به پایین آوردن کلسیم و منیزیم کمک کرده و در نتیجه از تشکیل سنگ مثانه جلوگیری می‌کند. روناس، یک عامل ضد انقباض هست که کمک می‌کند سنگ کلیه با درد کمتری دفع شود.

۷. به سرفه کمک می‌کند

روناس، یک اکسپکتورانت و درمانی برای سرفه هست که به سرعت عمل می‌کند.

۸. برای مشکلات پوستی عالی هست

روناس، به درمان دانه‌های پوستی، خارش، آکنه، تاول و دیگر تحریکات پوستی، معروف هست. می‌توان از آن، خمیر درست کرد و به صورت موضعی بر ناحیه آسیب دیده قرار داد.

مطلب مرتبط: خواص برگ سنا: ۱۲ فایده و کاربرد برگ سنا


مطالب پیشنهادی وب


۹. آکنه را درمان می‌کند

۱۰۰ گرم پودر روناس، ۵۰ گرم پودر پوست پرتقال خشک شده، ۵۰ گرم زردچوبه، ۵۰ گرم چوب صندل را مخلوط کرده و خمیر درست کنید. خمیر را بر پوست گذاشته و اجازه دهید خشک شود. سپس با آب بشویید. این کار به از بین رفتن آکنه کمک می‌کند.

۱۰. خونریزی داخلی را متوقف می‌کند

روناس، خونریزی داخلی و خونریزی بینی را متوقف می‌کند و قرن‌ها برا این کار مورد استفاده قرار گرفته هست.

۱۱. به رگ‌های واریسی کمک می‌کند

روناس به رگ‌های واریسی کمک کرده و در کوچک کردن آنها و کم کردن این ناراحتی، موثر هست.

۱۲. زخم‌های مزمن را درمان می‌کند

روناس، در هندوستان، به درمان زخم‌های مزمن پوستی معروف هست و آنها را به حدی خشک می‌کند که درمان شوند. می‌توان برای تسریع درمان، پودر روناس را مستقیما بر زخم‌ها قرار داد.

۱۳. رنگ موی قرمز طبیعی می‌سازد

روناس، قرن‌ها برای رنگ کردن لباس‌ها به کار رفته هست و رنگ قرمز فوق‌العاده‌ای می‌سازد.

عوارض جانبی

روناس در تحقیقات انسانی، جای خاصی ندارد. بعضی افراد معتقدند می‌تواند باعث سرطان شود و بعضی دیگر معتقدند ممکن هست از سرطان جلوگیری کند اما روناس، در داروسازی چینی، کاربرد بسیاری دارد. به نظر من، روناس، اگر به صورت متعادل مصرف شود، می‌تواند بسیار مفید باشد، مخصوصا برای مشکلات پوستی و دیگر مشکلات. اما مثل همیشه، زنان باردار، شیرده یا کودکان نباید از روناس استفاده کنند. توصیه من این هست که روناس، باید تحت نظارت یک استاد گیاه شناس یا متخصص طب سنتی چینی مورد استفاده قرار بگیرد.

میزان مصرف

اکثر افراد، ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم روناس یا پودر آن را در آب جوش گذاشته و اجازه می‌دهند ۱۵ دقیقه بماند و ۳ یا ۴ بار در روز آن را می‌نوشند. فقط باید ۷ روز از روناس استفاده کرد، سپس باید به گیاه دیگری روی آورد.

شکل‌ها

روناس، معمولا به صورت قطعات خشک شده ریشه یا پودر، استفاده می‌شود.

از خواص روناس ، لذت ببرید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: paulhaider

خواص روناس: ۱۳ فایده ثابت شده روناس برای سلامتی


 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی هست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱ نفر)

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما