یکی از دلایل انتظارکشیدن برای فصل تابستان‌، تنوع میوه‌هایی هست که در این فصل می‌خوریم. یکی از این میوه‌ها طالبی هست. خواص طالبی در کنار طعم تقریبا قندی و آبدار و خوشمزه این میوه واقعا غوغایی به پا میکند. علاوه‌بر خوشمزه و آبرسان بودن، طالبی منبعی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مانند ویتامین A، ویتامین B۶، فیبر رژیمی و اسیدفولیک نیز هست.

۲۳ فایده طالبی برای سلامتی، پوست و مو

هیجان‌زده شدید؟ برای اطلاعات بیشتر از خواص طالبی خواندن این مطلب را ادامه‌دهید.

طالبی چیست؟

طالبی نوعی ملون از خانواده کدوئیان هست که شامل میوه‌ها و سبزیجاتی مانند کدو، کدوتنبل، خیار، کدو قلیایی و غیره نیز می‌شود. رنگ این میوه از زرد کمرنگ تا نارنجی هست، گاهی رنگ عمیق‌تری مانند رنگ سالمون نیز دارد و مانند دیگر ملون‌ها بر سطح زمین رشدمی‌کند.

این میوه، شکلی گرد یا دراز، بافتی نرم و آبدار با بویی خوش و شیرین دارد که در میوه‌های کاملا رسیده یافت‌می‌شود. حفره مرکزی آن حاوی دانه‌های کوچک سفید هست. طالبی میوه تابستان هست و از ماه‌های آوریل تا آگوست (اردیبهشت تا شهریور) عالی هست. آیا طالبی برای شما خوب هست؟ بله، درواقع این میوه، افزودنی سالمی برای رژیم غذایی شماست.

مطلب مرتبط: خواص آب انبه: ۱۰ فایده آب انبه که تا به حال نمی دانستید

انواع طالبی

انواع مختلفی از طالبی در جهان رشدمی‌کند. اما به‌طورکلی، بسته به خاستگاه، دو نوع طالبی در کشورهای غربی رایج هست.

طالبی امریکای شمالی: این نوع طالبی در ایالات متحده رایج هست. این ملون‌ها سبز کمرنگ با گوشتی شیرین و آبدار هستند.

طالبی اروپایی: این طالبی، پوستی سبزکمرنگ و شیاردار دارد و کاملا با طالبی امریکای شمالی متفاوت هست.

نکته- ۹۰ درصد طالبی آب هست. یک فنجان طالبی فقط ۶۰ کالری دارد. این همان میوه‌ای هست که ما آن را خوشمزه، شیرین و سالم می‌دانیم. خوب، حالامی‌دانیم طالبی چقدر کالری دارد.

در ادامه مجموعه ای از خواص طالبی را می خوانیم

طالبی نه‌تنها خوشمزه هست، بلکه فواید زیادی برای سلامتی نیز دارد. دراینجا به فواید متعدد طالبی برای سلامتی نگاهی می‌اندازیم.

خواص طالبی برای سلامتی

طالبی، جدا از مزه شیرین خوشمزه و بوی فریبنده خود، منبعی عالی از مواد معدنی، ویتامین A، پتاسیم و فیبر رژیمی نیز هست. پس فواید متعددی برای سلامتی دارد.

۱. سیستم ایمی را تقویت‌می‌کند

مصرف منظم طالبی می‌تواند بدون توجه به آب‌وهوا و بیماری‌های دیگر، سیستم ایمنی شما را تقویت‌کند.

چرا مفید هست؟

طالبی سرشار از ویتامین‌های C و A هست که با تحریک سلول‌های سفید خون در بدن، ایمنی را تقویت‌می‌کنند. گلبول‌های سفید خون (WBC) مکانیزم دفاعی طبیعی بدن محسوب‌می‌شوند زیرا از حمله‌ اجسام خارجی جلوگیری‌کرده و عفونت‌هایی که بدن را مورد حمله قرارداده‌اند را ریشه‌کن می‌کنند. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی هست و به همین دلیل با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه‌می‌کند. این رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب‌رسانده و عامل پیری زودرس هستند. گنجاندن طالبی در رژیم غذایی می‌تواند پیری زودرس را مهارکند.

خواص طالبی ۲. سلامت قلبی‌عروقی

امروزه، مشکلات مربوط به قلب بسیار شایعند. چرا برای سالم نگه‌داشتن قلب خود، طالبی را امتحان نمی‌کنید؟

چرا مفید هست؟

طالبی سرشار از پتاسیم هست که فشار خون را کنترل‌کرده و از این راه قلب‌تان را سالم نگه‌می‌دارد. این ماده معدنی از پرفشاری خون جلوگیری‌کرده و مانع از آسیب سدیم به بدن می‌شود. طالبی سرشار از ترکیباتی به نام آدنوزین نیز هست که برای قلب مفید هست زیرا خواص رقیق‌کنندگی خون دارد. این ماده از لخته‌شدن خون در سیستم قلبی‌عروقی جلوگیری‌می کند. ویتامین C از تصلب شرایین، همان سفت‌شدن عروق، جلوگیری و فولات نیز به جلوگیری از سکته کمک‌می‌کند.

۳. مانع سرطان می‌شود

نام سرطان نیز ترسناک هست زیرا ممکن هست هرلحظه کشنده شود. حداقل کاری که می‌توانیم انجام‌دهیم، خوردن غذاهایی هست که از این بیماری کشنده جلوگیری‌می‌کنند. یکی از این غذاها طالبی هست.

چرا مفید هست؟

طالبی مقدار زیادی ویتامین C و بتاکاروتن دارد که می‌توانند با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه‌کرده و آنها را ازبین‌ببرند. این رادیکال‌های آزاد خطرناک هستند زیرا به سلول‌های بدن حمله کرده و باعث رشد سرطانی می‌شوند.

۴. با استرس مبارزه‌می‌کند

آخرین مهلت کارهای اداره، بردن بچه‌ها به مدرسه، صبحانه درست‌کردن برای همسر، بردن مادر به کلاس یوگا……… چنین سبک زندگی بیقراری، فقط باعث استرس می‌شود. دفعه بعدی که چنین احساسی داشتید، استراحت‌کرده و یک لیوان آب طالبی میل‌کنید. در عرض چنددقیقه بهتر می‌شوید.

مطلب مرتبط: خواص روغن بادام: ۳۲ فایده روغن بادام برای سلامتی، پوست و مو

چرا مفید هست؟

طالبی سرشار از پتاسیم هست که ضربان قلب را متعادل‌کرده و ذخیره اکسیژن را برای مغز افزایش‌می‌دهد و پس باعث‌می‌شود احساس آرامش و تمرکز بیشتر داشته باشید. طالبی، سوپراکسیددیسموتاز نیز دارد که با پایین‌آوردن فشارخون و آرامش عروق، با استرس مبارزه‌می‌کند. این ماده از مرگ سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو جلوگیری‌می‌کند.

خواص طالبی ۵. سلامت چشم

چه‌کسی می‌خواهد عینک‌های زشت بزند یا از لنزهای آزاردهنده استفاده‌کند درحالی‌که می‌توانید به‌طورطبیعی بینایی خوبی داشته‌باشید؟ طالبی را امتحان‌کنید.

چرا مفید هست؟

طالبی سرشار از بتاکاروتن هست که به حفظ سلامت بینایی کمک‌می‌کند. این بتاکاروتن‌ها در هنگام جذب توسط بدن به ویتامین A تبدیل‌می‌شوند که به جلوگیری از آب‌مروارید و بهبود بینایی کمک‌می‌کند. مطالعات ثابت‌کرده‌اند که مصرف منظم غذاهایی که ویتامین بالایی دارند می‌تواند خطر پیشرفت آب‌مروارید را تا ۴۰% کاهش‌دهد.

۶. از نفروپاتی دیابتی جلوگیری‌می‌کند

نفروپاتی دیابتی یک اختلاال کلیوی هست که در آن سلول‌های کلیه به‌شکل خطرناکی آسیب‌می‌بینند.

چرا مفید هست؟

آب طالبی که به “اکسیکین” معروف هست می‌تواند از این وضعیت جلوگیری‌کند. به‌علاوه، طالبی، شاخص گلیسمی (GI) پایینی دارد و به این معناست که فروکتوز و گلوکوز موجود در طالبی، قندهای ساده هستند. پس، این میوه برای افراد دیابتی و افراد مبتلا به چاقی خطری ندارد.

۷. مفید برای ریه‌ها

آیا می‌دانستید طالبی یک از بهترین میوه‌ها برای ریه‌های شماست؟

چرا مفید هست؟

مصرف منظم طالبی، ویتامین A بدن را که به‌دلیل مصرف سیگار یا قرارگرفتن درمعرض دود سیگار از دست رفته هست، جبران‌می‌کند. این ویژگی، به جوانسازی ریه‌ها کمک‌می‌کند و به‌ویژه برای سیگاری‌هایی که ریه‌هاشان به‌دلیل مصرف سیگار آسیب شدید دیده‌اند مفید هست.

خواص طالبی ۸. درمان بی‌خوابی

تمام درمان‌های خانگی نتوانستند باعث خواب آرام‌تان بشوند؟ طالبی را امتحان‌کنید.

چرا مفید هست؟

طالبی دارای خواص آرام‌بخش قوی هست زیرا حاوی ترکیبی منحصربه‌فرد هست که اعصاب را آرام‌کرده و اضطراب‌ها را کاهش‌می‌دهد. پس، با آرام‌کردن سیستم عصبی افراد مبتلا به بی‌خوابی، آنها را از اختلالات خواب رهامی‌کند.

۹. درمان مشکلات قاعدگی

دوره قاعدگی یکی از دردناک‌ترین دوره‌ها برای زنان هست. اگر شما هم از آن افرادی هستید که در این دوره، دچار درد می‌شوید، طالبی می‌تواند کمک‌تان کند.

چرا مفید هست؟

ویتامین C موجود در طالبی در تنظیم جریان خون قاعدگی و تسکین دردها در زنان موثر هست. مصرف منظم طالبی در دوران قاعدگی می‌تواند جریان خون و لخته‌شدن خون را به‌شکل قابل‌توجهی کاهش‌دهد و فرد را از دیگر مشکلات قاعدگی رهاکند. طالبی گاهی وقت‌ها برای تحریک قاعدگی نیز به‌کارمی‌رود.

۱۰. به کاهش وزن کمک‌می‌کند

طالبی به کاهش وزن کمک‌می‌کند زیرا کالری پایین و فیبر بالایی دارد. پس، می‌توانید مقدار زیادی طالبی بخورید و مصرف کالری خود را کنترل‌کنید.

چرا مفید هست؟

فیبر برای کاهش وزن شما مفید هست زیرا زمان بیشتری طول‌می‌کشد تا معده شما را ترک‌کرده و وارد سیستم گوارشی شما شود، پس باعث‌می‌شود برای مدت بیشتری احساس سیری کنید. این فرآیند کند گوارشی از پرخوری جلوگیری‌می‌کند. همچنین، غذاهای سرشار از فیبر معمولا حجیم هستند و فضای بیشتری از معده شما را اشغال‌می‌کنند و باعث‌می‌شوند احساس سیری کنید و از خوردن در فاصله وعده‌های غذایی جلوگیری‌می‌کند.

۱۱. سیگار را بدون علائم ترک، ترک‌کنید

قصد ترک‌کردن سیگار را دارید اما از علائم ترک می‌ترسید؟ طالبی را امتحان‌کنید.

چرا مفید هست؟

طالبی برای افرادی که سعی در ترک سیگار دارند مفید هست. زیرا مواد معدنی و مغذی موجود در طالبی به فرد سیگاری کمک‌‌می‌کند تا با علائم ترک نیکوتین کنار بیاید. به‌علاوه، به بدن کمک‌می‌کند تا با جبران ویتامین A از دست‌رفته ناشی از سیگارکشیدن مداوم، سریع‌تر بهبودیابد.

خواص طالبی ۱۲. برای زنان باردار مفید هست

فکرمی‌کنید طالبی برای دوران بارداری انتخاب بی‌خطری هست یا نه؟ خوب، طالبی برای زنان باردار مانند اکسیر هست.

چرا مفید هست؟

اسیدفولیک معمولا به زنانی که قصد بارداری دارند و زنان باردار توصیه‌می‌شود. میزان بالای فولات موجود در طالبی به تولید و نگه‌داری سلول‌های جدید به‌ویژه در زنان باردار کمک‌کرده و همچنین از اختلال لوله عصبی جنین جلوگیری‌می‌کند. طالبی با دفع منظم سدیم اضافی از بدن، از احتباس آب جلوگیری‌می‌کند.

۱۳. خواص دارویی دانه‌های طالبی

خوردن دانه‌های شکسته‌شده طالبی به دفع کرم‌های روده کمک‌می‌کند. این دانه‌ها در درمان سرفه، تب و سوء‌هاضمه نیز مفیدند.

مطلب مرتبط: خواص دانه سویا: ۳۴ فایده دانه سویا برای سلامتی، پوست و مو

۱۴. دندان‌درد را درمان‌می‌کند

پوست طالبی برای درمان دندان‌درد مفید هست. حدود ۶ گرم پوست طالبی را بگیرید، به آن آب اضافه‌کنید و بگذارید بجوشد تا بپزد. سرد که شد آن را صاف‌کرده و از آن به‌عنوان دهانشویه استفاده‌کنید.

۱۵. ارزش دارویی چای طالبی

ریشه طالبی برای درست‌کردن چای طالبی به‌کارمی‌رود که یک ادرارآور موثر هست و به تحریک استفراغ کمک‌می‌کند.

خواص طالبی ۱۶. آرتریت را درمان‌می‌کند

افزودن مقدار مناسب طالبی به رژیم غذایی‌تان می‌تواند به رفع درد و ناراحتی آرتریت کمک‌می‌کند.

چرا مفید هست؟

طالبی دارای خواص ضدالتهاب هست که می‌تواند از استرس اکسیداتیو در مفاصل و استخوان‌های شما جلوگیری‌کند و پس التهاب را کاهش‌می‌دهد.

۱۷. گوارش را بهبود می‌بخشد

طالبی برای معده شما عالی هست زیرا اثر خنک‌کنندگی و آرام‌بخش روی معده دارد. طالبی، حرکات روده را تنظیم‌کرده و دستگاه گوارش شما را سالم‌می‌کند.

چرا مفید هست؟

این میوه معجزه‌آسا سرشار از فیبر رژیمی ضروری هست که به تنظیم حرکات مناسب روده کمک‌می‌کند. طالبی، جریان خوب و آرام غذا را در دستگاه گوارش‌تان تضمین‌کرده و پس خطر سرطان روده بزرگ را کاهش‌می‌دهد.

خواص طالبی برای پوست

همه انواع ملون‌ها برای پوست عالی هستند و طالبی مغذی‌ترین آن‌هاست. طالبی فواید زیر را برای پوست دارد.

۱۸. پوست را هیدراته و جوان می‌کند

درست مثل بدنمان، میوه‌آبدار برای پوست‌مان نیز حکم طلا را دارد. چنین میوه‌ای پوست ما را هیدراته و شاداب نگه‌می‌دارد.

چرا مفید هست؟

طالبی دارای ویتامین‌های K و E هست که نقشی اساسی در حفظ سلامتی و جلای پوست‌مان دارند. مقدار زیاد آب، پوست را از درون هیدراته می‌کند. طالبی منبع خوبی از ویتامین‌های گروه B، کولین و بتائین نیز هست که پوست شما را تغذیه‌شده و جوان نگه‌می‌دارد. استفاده موضعی از آب طالبی به نرمی و هیدراته‌شدن پوست شما کمک‌می‌کند.

خواص طالبی ۱۹. بازسازی پوست

آیا دوست‌دارید همیشه جوان و شاداب به‌نظر برسید؟ طالبی می‌تواند این کار را برای شما بکند.

چرا مفید هست؟

مقدار بالای ویتامین‌های A و C موجود در میوه طالبی، آن را برای پوست شما مفید می‌کند. ویتامین A باعث بازسازی پوست شده و ویتامین C در تشکیل کلاژن و بافت همبند نقش‌دارد که جوانی را به‌ پوست‌تان هدیه‌می‌کند.

نحوه استفاده

می‌توانید با طالبی، بسته صورت درست‌کنید. برای این کار، طالبی را در مخلوط‌کن ریخته و با اضافه‌کردن پودر جو دوسر و ماست، خمیر حجیم و نرمی درست‌کنید. این بسته را بر تمام صورت و گردن‌تان بگذارید. با ماساژ دادن به‌صورت حرکات دورانی، خمیر را از روی پوست بردارید. با آب گرم بشویید. برای کسب بهترین نتیجه باید این کار را سه‌بار در هفته انجام‌داد.

خواص طالبی ۲۰. فواید ضدپیری

طالبی می‌تواند شما را دوباره به دوران نوجوانی بازگرداند! سالاد طالبی را امتحان‌کنید و پوست جوان‌تان را برگردانید.

چرا مفید هست؟

طالبی، اسیدفولیک فراوانی دارد که بازسازی سلول‌ها را تسهیل‌کرده و درنتیجه پوست‌تان را سالم می‌کند. اسیدفولیک، به‌ویژه برای زنان باردار مفید هست. از طرف دیگر، ویتامین C، از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد جلوگیری‌می‌کند. طالبی از این طریق، چین‌وچروک را مهارکرده، قابلیت ارتجاعی پوست را حفظ‌ و سنتز کلاژن را تسهیل‌می‌کند و درنتیجه فواید ضدپیری دارد.

۲۱. درمان اگزما و دیگر مشکلات پوستی

آب طالبی نیز یک لوسیون موثر برای درمان اگزما و رفع کک‌ومک هست. آب طالبی می‌تواند برای سوختگی‌ها و خراش‌ها به‌عنوان کمک اولیه به‌کاررود.

فواید طالبی برای مو

طالبی حاوی تمام مواد مغذی و معدنی حیاتی هست که برای حفظ سلامت مو و پوست سر لازمند. فواید طالبی برای مو در پایین آمده‌اند.

خواص طالبی ۲۲. با ریزش مو مبارزه‌می‌کند

از ریزش موی زیاد و هرروزه خود خسته‌اید؟ رژیم غذایی حاوی طالبی می‌تواند با این مشکل مبارزه‌کند.

چرا مفید هست؟

اینوزیتول نوعی از ویتامین B هست که برای جلوگیری از ریزش مو و افزایش رشد مو لازم هست. این ویتامین، بیشتر در مرکبات به‌غیر از لیمو یافت‌می‌شود. طالبی دارای مقدار کافی اینوزیتول هست. مصرف منظم این میوه می‌تواند رشد مو را تحریک‌کند.

۲۳. نرم‌کننده عالی

طالبی می‌تواند برای ماه‌های تابستان، یک نرم‌کننده مو عالی باشد. تنها کاری که باید انجام‌دهید له‌کردن یک فنجان طالبی با چنگال و ماساژ موی‌تان با آن بعد از شامپوزدن هست. بعد از ۱۰ دقیقه بشویید.

نکته:

تعجب خواهیدکرد اگر بدانید تحقیقات در این زمینه، اتلاف وقت کامل بوده چراکه طالبی هیچ عوارض جانبی ندارد. شگفت‌انگیز هست نه؟ حساسیت به طالبی بسیار نادر هست.

دستور پخت با استفاده از طالبی

قصدنداریم این مقاله را بدون چند دستور غذایی خوشمزه با استفاده از طالبی به‌پایان برسانیم. خوب اینجا دو دستور غذایی عالی داریم.

۱. بستنی یخی طالبی

بیایید این فهرست را با بستنی یخی‌های محبوب شروع‌کنیم که برای تابستان‌های آتشین بهترینند.

مواد موردنیاز

قطعات طالبی (۳ فنجان)
۱ لیمو

طرزتهیه

همه این مواد را برای ۳۰ ثانیه در مخلوط‌کن بریزید. مراقب‌باشید مواد کاملا نرم و پوره شود. آن را در قالب‌های پاپسیکل بریزید و ۱۲ ساعت در فریزر بگذارید و از پاپسیکل‌های سرد و خوشمزه لذت‌ببرید.

۲. اسموتی طالبی

حالا بیایید از دستور اسموتی لذت‌ببریم.

مواد موردنیاز

یک فنجان طالبی (قطعه‌شده)
یک فنجان ماست
۲۰ تکه یخ
شکر برای مزه
نصف قاشق چایخوری زنجبیل تازه (رنده‌شده)

طرزتهیه

همه مواد را در مخلوط‌کن بریزید تا نرم شوند. آن را در لیوانی زیبا بنوشید و از نوشیدنی خنک درتابستان داغ لذت‌ببرید!

حالا می‌دانید طالبی برای چه خوب هست و راه‌های مختلف لذت‌بردن از این میوه آبدار را نیز می‌دانید. حالا، بیایید درباره اطلاعات تغذیه‌ای طالبی صحبت‌کنیم.

حقایق تغذیه‌ای طالبی

فواید زیاد طالبی را می‌توان به ارزش تغذیه‌ای بالا و داشتن ویتامین‌های A، B، C و مواد معدنی مانند منیزیم، سدیم و پتاسیم نسبت‌داد. به‌علاوه، کلسترول آن صفر و دارای مقادیر بالای ویتامین B کمپلکس مانند B۱ (تیامین)، B۳ (نیاسین)، B۵ (اسید پاتاتونیک) و B۶ (پیریدوکسین) هست. ارزش تغذیه‌ای طالبی را اینجا بررسی‌کنید.

ارزش غذایی طالبی تازه در هر ۱۰۰ گرم

(منبع: پایگاه داده ملی تغذیه USDA)

ماده اصلی

ارزش تغذیه‌ای درصد RDA
انرژی ۳۴ کیلوکالری

۱.۵%

کربوهیدرات

۸.۶ گرم ۶.۵%
پروتئین ۰.۸۴ گرم

۱.۵%

چربی کل

۰.۱۹ گرم <۱%
کلسترول ۰ میلی‌گرم

۰%

فیبر رژیمی

۰.۹ گرم

۲.۲۵%

 

 

ویتامین‌ها

فولات

۲۱ میکروگرم ۵%
نیاسین ۰.۷۳۴ میلی‌گرم

۴.۵%

اسید پانتاتونیک

۰.۱۰۵ میلی‌گرم ۵.۵%
پیریدوکسین ۰.۰۷۲

۵.۵%

ریبوفلاوین

۰.۰۲۶ میلی‌گرم ۲%
تیامین ۰.۰۱۷ میلی‌گرم

۱%

ویتامین A

۳۳۸۲ واحد بین‌المللی ۱۱۲%
ویتامین C ۳۶.۷ میلی‌گرم

۶۱%

ویتامین E

۰.۰۵ میلی‌گرم ۰.۵%
ویتامین K ۲.۵ میکروگرم

۲%

 

 

الکترولیت ها

سدیم

۱ میلی‌گرم ۰%
پتاسیم ۲۶۷ میلی‌گرم

۶%

 

مواد معدنی

کلسیم

۹ میلی‌گرم ۱%
مس ۴۱ میکروگرم

۴.۵%

آهن

۰.۲۱ میلی‌گرم ۲.۵%
منیزیم ۱۲ میلی‌گرم

۳%

منگنز

۰.۰۴۱ میلی‌گرم ۲%
روی ۰.۱۸ میلی‌گرم

۱.۵%

 

فیتونوترینت‌ها

آلفاکاروتن

۲۰۲۰ میکروگرم
بتاکریپتوزانتین ۱ میکروگرم

لوتئین-زئانتین

۲۶ میکروگرم

 

ویتامین A:

بتاکاروتن، یک ماده نارنجی‌رنگ و منبع اولیه ویتامین A در طالبی هست. یک فنجان طالبی تقریبا ۵۹۸۶ واحدبین‌المللی (IU) از این ویتامین را تامین‌می‌کند که بیشتر از مقدار موردنیاز روزانه برای مردان و زنان بزرگسال هست.

ویتامین C:

طالبی تازه منبعی سرشار از ویتامین C یا اسید اسکوربیک هست. این ویتامین محلول‌درآب و ضروری، نقش مهمی در رشد و ترمیم بافت‌های بدن ایفاکرده و همچنین یک آنتی‌اکسیدان هست که عمل رادیکال‌های آزاد را سرکوب‌می‌کند. یک فنجان طالبی، ۶۵ میلی‌گرم ویتامین C، معادل ۸۷% و ۷۲% مصرف مجاز روزانه (RDA) را به‌ترتیب برای زنان و مردان تامین‌می‌کند.

پتاسیم:

طالبی مقدار زیادی پتاسیم دارد که یک الکترولیت هست، یک ماده معدنی که به‌همراه دیگر مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم و منیزیم، الکتریسیته را در بدن هدایت‌می‌کند. پس، پتاسیم یک ماده معدنی ضروری موردنیاز برای تقریبا تمام فرآیندهای بدن انسان هست. یک فنجان طالبی، ۴۶۳ میلی‌گرم پتاسیم را تامین‌می‌کند که تقریبا ۱۰% نیاز روزانه هست.

کراتنوئیدها:

کراتنوئیدها رنگدانه‌های زرد، نارنجی و قرمزی هستند که توسط گیاهان سنتز شده‌اند. این رنگدانه‌‌ها باعث رنگ زرد یا نارنجی در طالبی می‌شوند. دو کاروتنوئید، لوتئین و زئازانتین برای عملکرد درست و بینایی چشم‌ها ضروری هستند.

فولات:

طالبی منبع خوبی از فولات، ماده مغذی ویتامین B محلول در آب هست که برای رشد سالم و حفظ سلول‌ها در بدن لازم هست و به جلوگیری از بی‌خوابی کمک‌می‌کند.

میو اینوزیتول:

طالبی حاوی لیپیدی به‌نام میو اینوزیتول هست که از اضطراب، بی‌خوابی و استحکام عروق جلوگیری‌می‌کند.

پس، طالبی، چه به‌تنهایی خورده‌شود چه به سالادهای میوه تابستان اضافه‌شود، می‌تواند یک درمان خوشمزه باشد، . علاوه‌بر خوشمزه بودن، فواید زیادی برای سلامتی و زیبایی نیز دارد.

آیا طالبی دوست‌دارید؟ چه دستورات غذایی را با این میوه توصیه‌می‌کنید؟


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: stylecraze

خواص طالبی: ۲۳ فایده طالبی برای سلامتی، پوست و مو

خواص طالبی


 

(مشاهده ۲ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی هست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما