به گفته افکارنیوز،

ازدواج حضرت فاطمه (س) و امیرمؤمنان حضرت علی (ع) از مهم ترین اتفاقات تاریخ شیعه هست که ثمره این پیوند مبارک و سراسر مملو از عشق و محبت، درخت گهربار امامت هست.

در تقویم اول ذی‌الحجه  به مناسبت سال روز ازدواج امام علی(ع) و حضرت زهرا (س) روز ازدواج نامگذاری شده هست.

یکی از ثمره های ازدواج مطلوب فرزندان صالح هست ، به همین مناسبت تفسیر آیاتی از قرآن که  ازدواج درست را برای ما ترسیم می‌کند را بیان می‌کنم.

این آیات نشان‌دهنده ازدواجی سالم و پرثمر هست که یکی از مهم‌ترین ثمره های آن فرزندانی تاریخ ساز می باشد. 

قرآن مجید در سوره ی الرحمان می فرماید:

«مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ ﴿١٩﴾ بَیْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَا یَبْغِیَانِ ﴿٢٠﴾ فَبِأَیِّ آلَاءِ رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ ﴿٢١﴾ یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَالْمَرْجَانُ ﴿٢٢﴾»

  دو دریاى [شیرین و شور] را روان ساخت در حالى که همواره باهم تلاقى و برخورد دارند ؛«۱۹» [ولى] میان آن دو حایلى هست که به هم تجاوز نمى‏کنند [درنتیجه باهم مخلوط نمی‌شوند ! ] «۲۰» پس کدامیک از نعمت هاى پروردگارتان را انکار مى‏کنید ؟«۲۱» از آن دو دریا لؤلؤ و مرجان بیرون می‌‏آید .«۲۲»

 فرات در کتاب تفسیر خود از ابوذر و ابن عباس و از امام صادق (ع) و حضرت رضا (ع) در ذیل آیۀ شریفۀ (مَرَجَ البَحرَین یَلتَقیان) « دو دریا را در هم آمیخت تا به هم پیوستند و دریک جا جمع شدند» ، فرموده اند:

مراد از این دو دریا حضرت علی و فاطمه علیهما السلام هست و مراد از برزج – که به معنی فاصلۀ بین دو چیز هست – در آیۀ ( بَینَهما بَرزَخ) رسول خدا صلی الله علیه و آله هست.

و مقصود از لؤلؤ و مرجان ( که به معنای مروارید هست و از آن دو دریا خارج می شود ) در آیۀ شریفۀ (یَخرُجُ مِنهُمَا اللُؤلُؤُ وَ المَرجان) امام حسن و امام حسین علیهما السلام هستند ( که دو گوهر گرانبهای عالم وجودند و ثمرۀ پیوند نبوّت با امامت می باشند ).

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما