به گفته افکارنیوز،

سعید شمس کارشناس علوم قرآنی ضدرباره اعمال مخصوص پیاده‌روی اربعین گفت: پیاده‌روی اربعین امری مستحب هست و زائر در مسیر کربلا  بیشتر ذکرهای همیشگی را می تواند بر زبان بیاورد ،چون در  زمینه پیاده روی اربعین دعای خاصی توصیه نشده هست و بیشتر توصیه‌هایی که در خصوص اعمال زائر وجود دارد مربوط به سرزمین کربلا و حرم امام حسین (ع) هست.

وی افزود: زائران می‌توانند دعاها و اذکار روزانه را در مسیر پیاده‌روی بر زبان داشته باشند و با آنها مأنوس باشند تا به مقصد برسند. همچنین  در مسیر پیاده‌روی ذکر توسل به اهل بیت (ع) بسیار خوب هست.

شمس درباره توجه ائمه به زائران در این مسیر اظهار کرد: قطعاً اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، حضرت سیدالشهداء (ع) و شهدای کربلا نظر خاصی به زائران پیاده دارند به همین خاطر توصیه شده هست که زائران پیاده از فضای معنوی این پیاده روی غافل نشوند، یعنی زائر در مسیر پیاده‌روی به ذکر و ادعیه مشغول باشد و غفلت او را از اهل بیت و اباعبدالله (ع) دور نکند چون در مسیر پیاده روی اربعین گاهی افراد با دوستان و اطرافیان مشغول صحبت شده و از خواندن ذکر و ادعیه غافل می شوند. 

این کارشناس علوم قرآنی ادامه داد: یکی از نکاتی که باید توجه داشته باشیم این هست که بدانیم امام حسین(ع) برای نماز شهید شده هست پس در این مسیر نباید نماز اول وقت را فراموش کنیم. مسئله دیگر اینکه در این مسیر افراد مختلف حاجت دارند و به زوار غذا می‌دهند در این میان گاهی افراد دچار افراط می‌شوند و غذا را رها کرده یا نیمه‌کاره می‌گذارند، که این اسراف هست و با سیره امام حسین(ع) منافات دارد.

شمس خاطرنشان کرد: در مصرف آب نیز باید دقت کنیم که اسراف نکنیم چون اهل بیت (ع) راضی به اسراف آب نیستند و در مسیر پیاده روی اربعین به جهت سفر معنوی و اجری که دارد بیشتر توصیه می‌شود .

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما