علی صادق‌پور فوق تخصص جراحی قلب و عروق در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس گفت: سی و هشتمین پیوند قلب اطفال در روز دوشنبه نهم مرداد ماه انجام شد.

وی افزود: دهنده قلب، مردی ۳۰ ساله بود که بعلت تصادف به مرگ مغزی دچار شد و قلب وی به پسر یازده ساله ای پیوند زده شد. این پسر بچه چند سال قبل بعلت بیماری مادرزادی تترالوژی فالوت در شیراز تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته بود اما مدتی بعد از عمل دچار فرم خاصی از کاردیوپاتی شد و بتدریج در عرض چند سال دچار نارسائی انتهایی قلبی شده و در مرکز قلب شهید رجایی تهران بستری شد.

صادق‌پور ادامه داد:  عمل پیوند قلب این بیمار از چند جهت بسیار مشکل بود یکی اینکه بیماری، مادرزادی بود. دوم اینکه بیمار سابقه اعمال جراحی قلب در گذشته را داشت که تکنیک عمل مجدد بعلت چسبندگی عناصر حیاتی بهم و به بافتهای اطراف بسیار مشکل هست سوم اینکه بیمار علاوه بر ورید سمت راست، ورید کاوال (ورید اجوف سمت چپ) داشت که در اینجا باید به طریقی ارتباط بین این ورید مهم سر و گردن و دهلیز راست با روشهای خاصی صورت پذیرد. 

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق افزود: خوشبختانه عمل با تمامی مشکلات به خوبی و بدون مشکل و عارضه خاصی انجام شد اما در دوران پس از عمل بیمار دچار خونریزی مغزی در قسمت پشت سر شد و به کما رفت اما تیم پزشکی ماهر بیمارستان شهید رجایی ناامید نشده و با تلاش شبانه روزی و اقدامات لازم تیم مجرب پزشکی و پرستاری، سرانجام پس از ۷ روز، بیمار بیدار و هوشیار شد و ۲۴ساعت بعد بیمار از دستگاه تنفسی جدا و قسمت عمده خونریزی مغزی نیز جذب شد و هم اکنون نیز حال عمومی بیمار رو به بهبود کامل هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما