پیرحسین کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس اظهار داشت: پیرو انتشار خبری در شبکه‌های مجازی مبنی بر آلودگی آب چاه زمزم به آرسنیک و سرطان‌زا بودن این آب لازم دانستیم که مردم عزیز را از آگاهی دهیم که این موضوع صحت ندارد.

وی افزود: در بررسی‌های به‌عمل‌آمده در آزمایشگاه مرجع سلامت آب و فاضلاب استان تهران که آزمایشگاه رفرنس کشوری برای تعیین صلاحیت آب هست، میزان فلزات سنگین در نمونه‌برداری‌های صورت پذیرفته از چاه‌های آب زمزم بسیار کمتر از حد مجاز بوده و این آب حتی در مقایسه با آب شرب تهران از شرایط بهتری برخوردار هست.

رییس سازمان اورژانس کشور عنوان کرد: به عبارتی در شرایطی که میزان مجاز آرسنیک موجود در آب آشامیدنی طبق استاندارد موسسه ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران یک‌صدم میلی‌گرم در دسی لیتر هست، این میزان در نمونه‌های استخراج‌شده ۰٫۰۰۰۶، ۰٫۰۰۵۷ و ۰٫۰۰۴۲ یعنی به‌مراتب پایین‌تر از حداکثر مجاز بر اساس استانداردهای آب شرب هست.

وی با اشاره به آنکه سلامت مردم دغدغه اصلی مسئولان وزارت بهداشت و گروه پزشکی حج هست، از مردم خواستند با اطمینان خاطر از این آب استفاده کنند.

کولیوند خاطرنشان کرد: از خبرنگاران و برنامه‌سازان انتظار می‌رود از کارشناسان خبره موضوعی در موارد مرتبط با سلامت سؤال شده و اجازه اظهارنظرهای غیر کارشناسی را به افراد فاقد صلاحیت در این حوزه ندهند.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما