به گفته خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، حسن خلیل‌آبادی رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، در پنجاه و سومین جلسه شورای شهر در تذکرات پیش از دستور خود اظهار داشت: شرکت متروی تهران در خصوص خشک شدن چشمه علی در شهر ری نقش داشته هست. یکی از فاخرترین آثار تاریخی کشور ایران بدون شک چشمه علی یا به نام قدیمی آن به نام سورنا در شهر ری هست که دیرینگی آن به ۸ هزار سال می‌رسد.

وی با بیان اینکه این میراث ارزشمند در سال ۱۳۱۳ به شماره ۲۰۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده هست، گفت:‌در مجاورت این بنای تاریخی آثار دیگر از جمله باروی ری یا همان دیوار دفاعی در زمان جنگ و کتبیه فتحعلی‌شاه قاجار هست که البته به صورت جداگانه واجد ارزش شناخته شده و در سال ۱۳۷۸ به ثبت رسیده هست.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران گفت:‌این پکیج ارزشمند که به تنهایی مقصد گردشگری تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی هست، اکنون در معرض خطر جدی قرار دارد.

خلیل‌آبادی کم آبی شدید و در بعضی مقاطع خشک شدن کامل چشمه علی را امری ناگوار دانست و گفت: انعکاس خشک شدن آب این چشمه در شبکه‌های اجتماعی و البته بازدید مکرر کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر از این اثر خبر از روزهای تلخ برای مسافران نوروزی تهران در آستانه سال نو دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: با تحقیقاتی که در خصوص چگونگی روند حفاری شرکت مترو در بخش جنوبی خط ۶ متروی تهران به عمل آمده هست متوجه شدم که شرکت حفاری مترو ضمن آسیب رساندن به گذرگاه‌های آب چشمه علی و به تبع آن فرود آب چشمه به تونل مترو در یک اقدام غیرمنصفانه آب حاصل از این نشتی را با پمپ‌های چندگانه به جریان فاضلاب شهری منتقل  می‌کند.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران گفت: تمام حق آب چشمه علی متعلق به زمین‌های کشاورزی شهرک علایین شهر ری هست، با توجه به دوران خشکسالی و زیر کشت رفتن ۴۰۰ هکتار از اراضی این منطقه صنعت اکسیژن ساز روزهای آلوده تهران و دسترنج کشاورزان زحمتکش منطقه ۲۰ رو به نابودی هست.

خلیل‌آبادی تاکید کرد: شرکت مترو کارگاهی که به منظور تعبیه هواکش موزه فرش احداث کرده بود را جمع‌آوری کرده هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما