خاویر باردم معتقد هست که اصغر فرهادی در «همه می‌دانند» کار شجاعانه‌ای انجام داده و در این کلیپ رایحه اسپانیا را احساس می‌کند.

گفت و گو با خاویر باردم

تازه‌ترین کلیپ اصغر فرهادی با عنوان «همه می‌دانند» روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت در افتتاحیه هفتادویکمین جشنواره کلیپ کن به نمایش درخواهد آمد.خاویر باردم بازیگر اصلی این هم به تازگی و در آستانه نمایش این کلیپ در جشنواره کن، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه درباره همکاری با فرهادی و بازی در کلیپ «همه می دانند» توضیح داده هست.

بارم با بیان اینکه ساخت این کلیپ شجاعانه بوده هست، گفت:

«وقتی این کارگردان ایرانی به او گفته که قصد دارد فیلمی به زبان اسپانیایی بسازد که داستانش در اسپانیا می‌گذرد، او تعجب کرده و گفته که تصمیم شجاعانه‌ای گرفته هست. بعد از دیدن کلیپ «گذشته» متوجه شدم که او می‌تواند این کار را انجام دهد. این کلیپ بیشتر از هر کلیپ اسپانیایی که در اسپانیا ساخته شده، اسپانیایی هست.»

باردم با مقایسه «همه می دانند» با «ویکی کریستینا بارسلونا» وودی آلن که در اسپانیا ساخته شده بیان کرد:

«کلیپ وودی آلن درباره کلیشه‌هاست، درباره چیزهایی که گردشگران خارجی به دنبالش هستند و به خاطر آن به بارسلونا سفر می‌کنند. اما اصغر فرهای چیز دیگری هست. اصغر فرهادی خیلی واقع‌گراست. من در کلیپ فرهادی رایحه اسپانیا را حس می‌کنم و این کشور را، این شهر را و آدم‌های داخل کلیپ را باور می‌کنم.»

او درباره مشورت دادن به فرهادی درباره زبان اسپانیایی توضیح داد:

«ما به او درباره زبان اسپانیایی و پیچیدگی‌هایش مشورت دادیم اما اصغر فرهادی پیش از شروع کلیپ خیلی در این باره می‌دانست و ۹۹ درصد کلیپ، اثر خود اوست با همه عناصر کلیپ‌هایش. شخصیت‌های کلیپ‌های فرهادی اغلب آدم‌های خیلی خوب، ساده و مهربانی هستند که در شرایط خیلی سخت قرار می‌گیرند اما این‌بار، این جنبه دلهره آور کلیپ هست که شما را علاقه‌مند می‌کند که بفهمید چه اتفاقی دارد می‌افتد و بعد روی صندلی میخکوب می‌شوید.»

تریلر روانشناسانه «همه می‌دانند» که فیلمنامه آن نیز به قلم اصغر فرهادی نوشته هست داستانی زنی به نام لارا با بازی پنه‌لوپه کروز را روایت می‌کند که از بوینس‌آیرس در آرژانتین برای شرکت در یک جشن خانوادگی به اسپانیا سفر می‌کند. در این گردهمایی خانوادگی رویدادهایی روال زندگی شخصیت‌های داستان را تغییر می‌دهد. پنه لوپه کروز و ریکاردو دارین دیگر بازیگران این کلیپ هستند.

فرهادی پیش از این با دو کلیپ «گذشته» و «فروشنده» در جشنواره کن حضور داشت و این نخستین بار هست که به عنوان کارگردان کلیپ افتتاحیه در این رویداد حاضر می شود.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir

loading…

loading…

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما