رئیس جمهور فرانسه، با اشاره به اینکه رقابت بین کشورهای منطقه و ایران منبع نگرانی هست، تأکید کرد که گفت‌وگو تنها راه کاهش تنش‌هاست.

صحبت های امانوئل ماکرون در مورد ایران

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه، با اشاره به اینکه رقابت بین کشورهای منطقه و ایران منبع نگرانی هست، تأکید کرد که گفت‌وگو تنها راه کاهش تنش‌هاست.

ماکرون در مصاحبه با دو روزنامه الخبر و الوطن الجزایر تصریح کرد که، فرانسه تمایل دارد که نقش میانجی را ایفا نماید و گفت‌وگو بین ایران و فرانسه برای کاهش شدت تنش‌ها در منطقه نیز قاطعانه هست، واقعیت این هست که ایران یک قدرت منطقه‌ای هست، اما باید نقش سازنده‌ای را در حل بحران‌های منطقه‌ای ایفا نماید.

راه‌حل بحران لیبی سیاسی هست

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین تنها راه‌حل بحران لیبی را سیاسی دانست و افزود که به نفع همه طرف‌هاست که مسیر سیاسی زیر چتر سازمان ملل را در پیش گیرند.

از میانجی‌گری کویت حمایت می‌کنیم

وی تصریح کرد که بحران‌های منطقه خاورمیانه خواه در لیبی، سوریه، عراق و یا در حاشیه خلیج‌فارس، منبع بی‌ثباتی هست و ثبات منطقه خلیج‌فارس امری اساسی هست و فرانسه نیز از میانجی‌گری کویت برای برون رفت از این بحران از طریق گفت‌وگو و مذاکره حمایت می‌کند.

فرانسه و الجزایر منافع مشترکی دارند

ماکرون همچنین اظهار داشت که فرانسه و الجزایر منافع مشترکی در موضوع ثبات در منطقه ساحل آفریقا دارند و عملیات «سرفال» نیز مالی را از گروه‌های تروریستی نجات داد. 

وی گفت‌وگو بین الجزایر و مغرب را امری اساسی در حل‌وفصل منازعه در منطقه صحرای غربی که باعث مشکلات زیاد اقتصادی در این منطقه شده هست، برشمرد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: farsnews.com

loading…

loading…

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما