روغن ذرت خواص بسیاری ازجمله توانایی جلوگیری از استرس اکسیداتیو، کاهش التهاب، پایین‌آوردن کلسترول بد، محافظت از پوست، تقویت سلامت بینایی و کاهش واکنش‌های حساسیتی را داراست. به‌هرحال، این روغن، مضراتی مانند افزایش وزن، خطر بالای سرطان و سمی بودن. نیز دارد که باید درنظر گرفته‌شوند. بعضی از این مضرات، به‌میزان زیادی به نوع روغن ذرتی که استفاده‌می‌کنید و نحوه روغن‌گیری از ذرت بستگی‌دارد.

۱۰ مهمترین خواص و مضرات روغن ذرت برای سلامتی

 

روغن ذرت چیست؟

روغن ذرت از جوانه گیاه ذرت که یکی از پر کشت‌ترین و مطمئن‌ترین محصولات کشاورزی هست، گرفته‌می‌شود. به‌دلیل فراوانی ذرت، این روغن، یکی از ارزان‌ترین روغن‌های گیاهی و درنتیجه یکی از رایج‌ترین‌هاست. روغن ذرت را می‌توان با فرآیند پرس مارپیچی، تصفیه و تقطیر گرفت.

اگرچه این روش، روغنی را تولیدمی‌کند که نقطه دود بالایی دارد که آن را به روغنی عالی برای آشپزی تبدیل‌می‌کند، اما خیلی از ترکیبات مفید را از آن می‌گیرد که در این‌صورت، فواید سلامتی آن کم‌می‌شود. گفته‌می‌شود حتی نوع تصفیه‌نشده روغن ذرت، چربی و کالری بالایی داشته و نسبت به دیگر روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون و روغن بادام، سلامتی کمتری دارد. اگر می‌خواهید از فواید روغن ذرت، بهره‌مند شوید، به‌دنبال انواعی باشید که با سرما پرس‌شده و نام ارگانیک یا تصفیه‌نشده دارند. این نوع روغن ذرت، نقطه دود پایین‌تری دارد اما حاوی چربی‌های تک‌غیراشباع و چندغیراشباع هست که برای سلامتی مفیدند.

مطلب مرتبط: خواص روغن زیتون: ۱۰۲ فایده روغن زیتون برای سلامتی و زیبایی

فواید و استفاده‌های روغن ذرت

مردم در درجه اول، از روغن ذرت برای آشپزی استفاده‌می‌کنند و این به خاطر طعم تقریبا خنثی و قیمت پایین این روغن درمقایسه با دیگر روغن‌های گیاهی هست. به‌هرحال، بعضی افراد، از روغن ذرت ارگانیک برای کاربردهای دارویی و موضعی و حتی برای ماساژ نیز استفاده‌می‌کنند. کارایی این روغن برای سلامتی، به منبع و روش فرآوری روغن بستگی‌دارد. روغن ذرت تصفیه‌نشده و ارگانیک، فوایدی دارد که در پایین آمده‌هست.

۱. سطح کلسترول را متعادل‌می‌کند

بدن به هر دوی چربی‌های تک‌غیراشباع و چندغیراشباع نیازدارد، زیرا این‌ها می‌توانند به کنترل التهاب و کلسترول بالا کمک‌کنند. به‌هرحال، این چربی‌ها در بیشتر انواع روغن‌ ذرت، به‌ویژه انواع تصفیه‌شده آن، متعادل نیستند. پس، مقادیر کمی از این روغن می‌تواند فشار خون را کاهش‌داده و کلسترول را متعادل‌کند، پس در هنگام آشپزی، کمی نیز از روغن ذرت استفاده‌کنید.

۲. التهاب را کاهش‌می‌دهد

می‌دانیم امگا۳ و امگا۶، درصورت استفاده متعادل، با التهاب موجود در بدن مبارزه‌می‌کنند. این می‌تواند به کاهش علائم آرتریت، سردرد، مشکلات گوارشی و حتی وضعیت‌های التهابی پوست کمک‌کند.

۳. سلامت بینایی را افزایش‌می‌دهد

به غیر از چربی‌ها، مواد دیگری مانند فلاونوئیدها و آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند لوتئین که می‌تواند فعالیت رادیکال آزاد را در بدن کاهش‌دهد نیز در روغن ذرت وجوددارد. به‌ویژه، لوتئین، قادر به محافظت از سلامت بینایی و جلوگیری از پیشرفت آب‌مروارید نیز هست.

۴. از بیماری‌های مزمن جلوگیری‌می‌کند

چربی‌های تک‌غیراشباع، چربی‌های چندغیراشباع، فلاونوئیدها و ویتامین E خواص آنتی‌اکسیدانی دارند که می‌تواند به کاهش استرس اکسیداتیو بدن کمک‌کند. مصرف متعادل روغن ذرت می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های مزمن کمک‌‌کند و حتی احتمال وقوع انواع خاصی از سرطان را کاهش‌داده و به جوانی پوست نیز کمک‌کند.

۵. حساسیت‌ها را کاهش‌می‌دهد

بعضی از ترکیبات موجود در روغن ذرت، به کاهش واکنش حساسیتی در بدن و کمک به مهار علائم آسم و رینیت، شناخته‌شده هستند. اگرچه روغن ذرت را به‌ندرت به‌صورت موضعی به‌کارمی‌برند، اما درصورت مصرف مستقیم می‌تواند به واکنش‌های حساسیتی پوست کمک‌کند.

مطلب مرتبط: پیش گیری از سرطان سینه با استفاده از ‌روغن‌زیتون فرا بکر‌

۶. از پوست‌تان مراقبت می‌کند

چه روغن ذرت را مستقیما بر روی پوست گذاشته و چه مقادیر کمی از آن را به‌صورت خوراکی استفاده‌کنید، آنتی‌اکسیدان‌ها و توکوفرول‌های موجود در این روغن به جلوگیری از عفونت‌های پوستی و تسکین خارش، لک، اگزما و پسوریازیس کمک‌می‌کند. این روغن حتی می‌تواند به کاهش چین‌وچروک‌ها و لکه‌های پیری کمک‌کند. به‌هرحال، به خاطر داشته‌باشید که این روغن، چربی بالایی دارد و باید همیشه به‌اندازه مناسب مصرف‌شود و مهم نیست پوست‌تان را چقدر خوب می‌کند!

روغن ذرت- حقایق تغذیه‌ای

اگرچه درمورد تاثیرات سلامتی روغن ذرت بحث‌هایی وجوددارد، اما حقایق تغذیه‌ای این روغن کاملا واضح هستند و درصورت استفاده مناسب، این روغن می‌تواند مواد مغذی موردنیاز بدن را تامین‌کند.

سطح بالای چربی‌های تک‌غیر اشباع و چربی‌های چندغیراشباع را می‌توان در روغن ذرت تصفیه‌نشده یافت. این‌ها شامل اسیدلینولئیک و اسید اولئیک هستند، اما نسبت تعادل اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶ در روغن ذرت، از ایده‌آل فاصله‌دارد. نسبت اسیدهای چرب امگا۶، تقریبا ۵۰ برابر اسیدهای چرب امگا۳ هست، درصورتی که نسبت مجاز، ۱: ۱ هست. همچنین می‌توانید از میزان بالای ویتامین E موجود در روغن ذرت، میزان محدود ویتامین A، زانتین‌ها و مقادیری از دیگر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی نیز بهره‌مند شوید.

مضرات روغن ذرت

روغن ذرت، مضرات متعددی مانند سمی‌بودن، افزایش خطر سرطان، افزایش خطر بیماری قلبی‌عروقی، ناراحتی معده و افزایش وزن دارد. حتی درصورت مصرف کم هم، افرادی که دنبال روغن گیاهی سالم هستند، معمولا از روغن ذرت فاصله‌می‌گیرند. به‌هرحال، اگر قصد استفاده از این روغن را دارید، از روغن ذرت ارگانیک و تصفیه‌نشده استفاده‌کنید که بالاترین سطح ترکیبات مفید را داراست.

۱. سلامت قلب را به خطر می‌اندازد

اگرچه، چربی‌های تک‌غیراشباع و چندغیراشباع در روغن ذرت وجوددارند، اما تعادل بین امگا۳ و امگا۶، مستقیم نیست و همین مسئله، باعث بالابودن چربی این روغن می‌شود. یک قاشق غذاخوری از این روغن، بیشتر از ۲۰ درصد چربی مجاز روزانه را در خود دارد. این، می‌تواند باعث بروز مشکلات مربوط به کلسترول در افرادی که مصرف بالایی از این روغن دارند، به‌ویژه آن‌هایی که به مشکلات قلبی‌عروقی مبتلا هستند، شود.

۲. خطر سرطان را افزایش می‌دهد

بعضی مطالعات، ارتباطی را میان میزان بالای اسید چرب امگا۶ و افزایش سرطان پروستات یافته‌اند. اگرچه بعضی از عناصر روغن ذرت می‌توانند به جلوگیری از سرطان کمک‌کنند اما باقی عناصر، خطر آن را به شکل دیگری افزایش‌می‌دهند.

۳. احتمال دارد این روغن سمی باشد

به‌دلیل سطح بالای استفاده از علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها در کارهای کشاورزی و کشورهای متعددی که ذرت تولیدمی‌کنند، احتمال سمی‌بودن روغن وجوددارد. این می‌تواند باعث مشکل در کبد و کلیه‌های شما شود. همان‌گونه که قبلا گفته‌شد، مهم هست که منبع روغن ذرت خود را بشناسید.

۴. ممکن هست باعث بروز چاقی شود

روغن ذرت، فوایدی برای سلامتی دارد اما کالری آن بالاست ( بیشتر از ۱۲۰ کالری در هر قاشق غذاخوری در مقایسه با کالری ۴۰ در هر قاشق غذاخوری روغن زیتون). درنتیجه، استفاده بیش‌ازحد از روغن ذرت می‌تواند به‌شکل قابل‌توجهی مصرف روزانه کالری شما را افزایش‌دهد و ممکن هست شما متوجه آن نشوید و بر اهداف کاهش وزن‌تان تاثیربگذارد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: organicfacts

روغن ذرت: ۱۰ مهمترین خواص و مضرات روغن ذرت برای سلامتی


 

(مشاهده ۱ نفر, فقط امروز)

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی هست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما