صورت حدودا ۵۰ عضله دارد. بسیاری از این عضلات برای ارسال سیگنال‌های غیرکلامی مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ پوست و رطوبت پوست نیز مانند عضلات، در گفتگو اهمیت دارند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا زبان بدن صورت و ۲۵ زبان بدن چهره را بشناسید.

زبان بدن صورت

احساسات

در این‌جا بعضی نشانه‌های صورت ارائه شده‌هست که ممکن هست در برخورد با احساسات مختلف دیده شوند. توجه داشته باشید که این‌ها صرفا نشانه هستند، به تمام نشانه‌ها با هم نیاز نیست و تمام نشانه‌های مطرح شده در این‌جا لزوما نشان‌دهنده‌ی احساس مرتبط با آن نیستند.

مطلب مرتبط: زبان بدن پاها: ۱۴ زبان بدن پا که بسیار جالب هستند

۱. اضطراب

زبان بدن صورت, اضطراب

چشم‌های خیس، ابروهای اندکی در هم کشیده شده، لپ پایین می‌لرزد، چانه چروک افتاده هست، سر اندکی رو به پایین خم شده‌هست.

۲. ترس

زبان بدن صورت, ترس

چشم‌های باز، بسته یا رو به پایین، ابروهای بالا رفته، دهان باز یا کناره‌های دهان رو به پایین، چانه به داخل جمع می‌شود، سر پایین، صورت سفید.

۳. خشم

زبان بدن صورت, خشم

چشم‌ها باز و زل زده، ابروها (به‌ویژه‌ در قسمت میان دو ابرو) پایین کشیده شده‌اند، پیشانی چروک افتاده، سوراخ‌های بینی در حالت انفجار، لب‌های به‌هم فشرده شده یا دندان‌های روی‌هم فشرده شده، چانه‌ی جلو آمده، صورت قرمز.

مطلب مرتبط: زبان بدن احساسات: ۴۱ نوع احساس که با زبان بدن بیان می شوند

۴. شادی

زبان بدن صورت, شادی

لبخند بر لب (باز یا بسته)، خنده احتمالی، چروک خطوط خنده در اطراف چشم‌هایی که از خوشحالی برق می‌زنند، ابروها اندکی بالا رفته‌اند، سر در حالت عادی هست.

۵. غم

Young man making face, portrait, close-up

چشم‌ها رو به پایین هستند و احتمالا نمناک یا پر از اشک هستند، سر رو به پایین یا به اطراف، لب‌ها غنچه.

۶. حسرت

زبان بدن صورت, حسرت

چشم‌های زل زده، گوشه‌های دهان رو به پایین، چانه‌ی جلو کشیده شده

۷. آرزو

زبان بدن صورت, آرزو

چشم‌ها کاملا باز با مردمک متسع، ابروهای اندکی بالا انداخته شده، لب‌ها اندکی فاصله گرفته‌اند یا درهم کشیده شده‌اند یا در حال لبخند زدن هست، سر به جلو متمایل شده هست.

۸. شیفتگی

زبان بدن صورت, علاقه

زل زدن مداوم چشم‌ها به موردی که توجه را به خود جلب کرده هست (ممکن هست مرطوب نیز باشند)، ابروها اندکی بالا رفته‌اند، لب‌ها کمی به هم فشرده می‌شوند، سر بالا برده شده یا جلو آمده هست.

مطلب مرتبط: ۱۸ نوع نگاه یا زبان بدن چشم ها که نمی دانستید

زبان بدن صورت ۹: خستگی

زبان بدن صورت, خستگی

چشم‌ها به این سو و آن سو می‌روند، صورت عموما بی‌حرکت هست، گوشه‌های دهان رو به پایین هست یا لب‌ها به یک طرف کشیده می‌شوند، سر با دست‌ها بالا نگه‌داشته شده هست.

۱۰. شگفت‌زدگی

Little man is suprised and so happy

چشم‌های کاملا باز، ابروهای بالا رفته، دهان باز و درنتیجه چانه پایین رفته، سر عقب رفته یا به یک طرف خم شده هست.

۱۱. رهایی و آرامش خاطر

زبان بدن صورت, رهایی و آرامش

ابروها به بیرون کج شده‌اند، لب‌ها یا خندان هستند یا به پایین متمایل شده‌اند، سر خم شده

زبان بدن صورت‍ ۱۲: تنفر

زبان بدن صورت, تنفر

روگرداندن چشم ها و سر، سوراخ‌های بینی در حال انفجار، دهان بسته احتمالا زبان گرد شده، چانه‌ی جلو کشیده.

مطلب مرتبط: ۷ ترفند روانشناسی زبان بدن برای موفقیت در محل کار 

۱۳. شرم

زبان بدن صورت, شرم

چشم‌ها و سر رو به پایین، ابروها پایین نگه‌داشته شده، پوست قرمز شده

زبان بدن صورت ۱۴: تأسف

زبان بدن صورت, تأسف

چشم‌ها کاملا خیره و احتمالا نمناک، ابروها در قسمت بین دو ابرو اندکی درهم کشیده شده یا گوشه ابرو پایین افتاده، گوشه لب‌ها رو به پایین، سر به یک طرف خم شده

۱۵. آرامش

زبان بدن صورت, آرامش

عضلات صورت آرام و نگاه ممتد. شاید گوشه لب‌ها به نشانه لبخند اندکی بالا رفته باشد

رنگ

۲۰.  قرمز

عموما یک صورت قرمز ممکن هست نشان دهنده فردی باشد که داغ شده هست، زیرا خون به سطح بدنش آمده هست تا خنک شود. آن‌ها ممکن هست به‌خاطر تمرین و ورزش یا برانگیختگی احساسی، مثلا، وقتی هیجان زده می‌شوند، داغ شده باشند.

چهره‌ی قرمز عموما نماد یک فرد عصبانی هست. این یک نشانه‌ی مشخص خطر هست و به فرد مقابل اخطار می‌دهد اگر از موضع‌شان عقب‌نشینی نکنند ممکن هست آسیب ببینند.

مردم وقتی خجالت‌زده می‌شوند به شیوه‌های گوناگونی سرخ می‌شوند. در بعضی افراد، گردن‌شان سرخ می‌شود. در بسیاری از افراد گونه‌ها سرخ می‌شوند. و گاهی مواقع کل صورت سرخ می‌شود.

مطلب مرتبط: روانشناسی زبان بدن: ۳۱ تاکتیک علمی برای روانشناسی زبان بدن دیگران

۲۱. سفید

پوست سفید ممکن هست نشان دهنده‌ی این باشد که فرد احساس سردی می‌کند زیرا خون برای جلوگیری از یخ زدگی به اعماق بدن می‌رود.

پوست سفید همچنین نشانه‌ی ترس نیز هست، غالبا ترس شدید. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که خون، سطح پوست را به دلیل احتمال بریده شدن، ترک می‌کند و به عضلات می‌رود، جایی که حضورش بیشتر مورد نیاز هست.

۲۲. آبی کبود

پوست می‌تواند به تناژ آبی نیز دربیاید. این رنگ نشان دهنده‌ی سردی یا ترس شدید هست.

۲۳. رطوبت

زمانی‌که بدن گرم می‌شود، احتمالا به‌خاطر هیجان یا برانگیختگی احساسی، عرق کردن یک مکانیسم طبیعی بدن برای خنک شدن هست.

تعریق نیز با ترس ارتباط دارد، شاید به این دلیل که باعث لغزنده شدن پوست می‌شود و از چنگ انداختن یک موجود مهاجم جلوگیری می‌کند.

اصطلاحات

۲۴. قابل اعتماد

همن و همکارانش (۲۰۱۵) دریافتند که قابل اعتمادترین چهره، چهره‌ای هست که لبخند کمرنگی بر لب داشته‌باشد، گوشه‌های لب بالا باشد، و ابروها اندکی بالا رفته باشد. این چهره نشان دهنده یک فرد با اعتماد به نفس و دوستانه هست ولی نگران این نیست که دیگران نیز او را دوست دارند یا نه (هرچند ما را به یک دوست مطلوب‌تر تبدیل می‌کند).

۲۵. باهوش

کلایسنر و همکارانش (۲۰۱۴) به این نتیجه دست یافتند که افراد با چهره لاغرتر، چانه باریک‌تر و بینی بلندتر نماد واقعی یک فرد نابغه هست. در مقابل، یک صورت  بیضی شکل و پهن‌تر با چانه بزرگ و بینی کوچک غالبا به‌عنوان یک فرد با هوش کم شناخته می‌شود. همچنین به این نکته پی بردند که قضاوت زنان از جذابیت می‌تواند ارزیابی سایر مشخصه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. آن‌ها همچنین گفتند هوش بالاتر زمانی درک می‌شود که فرد لبخند می‌زند یا شوق خود را نشان می‌دهد، حال آن‌که هوش پایین‌تر با خشم و قابل اعتماد نبودن مرتبط هست.

شما همچنین می‌توانید با به‌کارگیری زبان بدن صورت قدرت، واضح صحبت کردن، استفاده از ارتباط چشمی بیشتر و اعتماد به نفس خودتان را باهوش‌تر نشان دهید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: changingminds

زبان بدن صورت: ۲۵ زبان بدن چهره که باید بشناسید


 

(مشاهده ۸ نفر, فقط امروز)

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی هست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما