به گفته گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس؛ احمد حاجبی درخصوص روز جهانی و هفته ملی سلامت روان گفت: هر سال تاریخ ۱۰ اکتبر برابر با ۱۸ مهر مصادف با روز جهانی سلامت روان هست. این روز نخستین بار در سال ۱۹۹۲ توسط فدراسیون جهانی بهداشت روان به نام روز جهانی سلامت روان یا روز جهانی بهداشت روان نامگذاری شد.

وی افزود: هر ساله در این روز همایش‌ ها و گردهمایی‌ های علمی در سراسر جهان در زمینه سلامت و بهداشت روان برگزار می ‌شود. هدف از برگزاری این گردهمایی ‌ها، آموزش و پرورش جهانی در زمینه‌ سلامت روان، افزایش آگاهی مردم و یافتن راهکارهایی برای بهبود سلامت روان در سطح جهانی هست و درعین حال برنامه هایی که برای این روز درنظر گرفته می شود نیز با هماهنگی سازمان جهانی بهداشت و اعمال فرایند بومی سازی بر روی برنامه های پیشنهادی ست. 

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: علاوه بر بزرگداشت روز جهانی سلامت روان، در ایران هفته ملی سلامت روان وجود دارد که از ۲۴ مهر آغاز و تا ۳۰ مهرماه ادامه دارد و قدمت آن، از روز جهانی سلامت روان بیشتر هست.

وی افزود: انتخاب شعار سلامت روان در محیط های کاری نشان می دهد که نهادهای جهانی به این باور رسیده اند که سلامت روان در محیط کاری ارزشمند هست و بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته نیز با این عقیده موافق هستند، چراکه سلامت روان فرد در محیط کار یکی از عوامل افزایش بهره وری و بازدهی کاری هست.

دکتر حاجبی بیان کرد: سلامت روان کارکنان و محیط های کاری اثر متقابل بر هم دارند، یعنی همان طور که سلامت روان می تواند، بهره وری در محیط کار را تغییر بدهد، به همان نسبت محیط کاری که از کیفیت خوبی برخوردار باشد، سلامت روان پرسنل را تحت تاثیر قرار می دهد و این فقط منحصر به شغل نیست، یعنی این درست نیست که تصور شود اگر فردی کار سختی دارد، نباید سلامت روان خوبی داشته باشد و برعکس فردی که کار راحتی دارد، قطعا از رضایت‌مندی شغلی و سلامت روان بیشتری برخوردار هست، لذا سختی کار تا حدودی بر رضایتمندی شغلی و سلامت روان موثر هست و عوامل متعددی دخیل هستند. 

وی ادامه داد: برای اینکه در کشور برای هر روز مدیریت متحدالشکلی ایجاد کنیم، برای هر روز هفته یک عنوان مشخص شده هست و به جهت اینکه در سراسر کشور به صورت یکسان روی آن عنوان کار شود، محتواهایی در قالب یک کتاب آماده شده‌هست که در دانشگاه‌های سراسر کشور توزیع می‌شود.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: تهیه محتواهای یکسان به این منظور هست که تصمیمات شخصی و سلیقه ای در مورد یک موضوع گرفته نشود و همکاران ما در سراسر کشور براساس یک اصل واحد و طبق سیاست‌های وزارت بهداشت عمل کنند.

دکتر حاجبی با اشاره به اینکه تعدادی بروشور هم در جهت آموزش کارکنان در محیط کار آماده شده‌هست، گفت: در هفته سلامت روان از صداوسیماهای محلی گرفته تا آموزش و پرورش، شهرداری، نیروی های ستاد دانشگاه، نیروهای وزارت بهداشت و غیره، همگی فعالیت دارند. 

وی ادامه داد: جدا از شعار هر سال سلامت روان و زمینه بحث دراین خصوص، هرسال در هفته سلامت روان، یک اصل یکسان برای ما مهم بوده هست، وزارت بهداشت از این هفته در راستای افزایش سواد سلامت روان مردم استفاده می کند.

 

دکتر حاجبی با بیان اینکه وزارت بهداشت در تمام سال بر روی مقوله افزایش سواد سلامت روان کار می کند، بر افزایش سواد سلامت روان مردم در کشور تاکید کرد و در توضیح بیشتر گفت: دو سوم افرادی که در کشور از اختلالات روانپزشکی رنج می برند، از خدمات سلامت روان بهره مند نیستند و زمانی که این افرادی را بررسی می کنیم، پاسخ شان این هست که “خودش خوب می شود!” و باور ندارند که با اختلال روانپزشکی باید به عنوان یک مشکل بهداشتی و درمانی برخورد شود و مداخله دارویی و غیر دارویی نیاز هست. 

وی خاطرنشان کرد: اگر بهترین و در دسترس ترین خدمات ایجاد شود اما آگاهی و دانش مردم درباره سلامت روان ارتقا پیدا نکند، خدمات در عمل، کم استفاده می ماند. 

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در وزارت بهداشت برنامه ای تحت عنوان خودمراقبتی وجود دارد که در راستای افزایش سطح سواد سلامت روان مردم بوده که با همکاری دفتر آموزش و ارتقای سلامت و از طریق کارشناسان سلامت روان، کارشناسان مراقب سلامت و سفیران سلامت در سیستم در حال اجراست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما