به گفته خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، طیب حاج رضایی فرزند حسین علی متولد ۱۲۸۰ شمسی در میدان تره بار تهران به خرید و فروش میوه اشتغال داشت و از میدان داران مشهور سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۴ بوده هست.

او با اینکه بارها در درگیری‌ها و نزاع‌ها شرکت داشته و به زندان رفته بود اما روزنه‌های نور ایمان و تعالیم آسمانی در وجود او بود که در اثر یک تحول روحی به نهضت اسلامی پیوست و از کسانی شد که در راه امام خمینی (ره) مبارزه کرد و به شهادت رسید.

در ایران سال‌های قبل و طی قرن‌های گذشته، عشق به اسلام و خصوصاً سید الشهداء علیه السّلام با خون مردم عجین شده و این عشق به امام حسین علیه السّلام را ارزان از دست نمی‌دهند.

در دوران رژیم شاهنشاهی نیز چنین بود و حتی مردمی که به ظاهر اخلاق حسنه‌ای نداشتند، روضه و گریه بر سیدالشهداء را یک اصل زندگی خویش می‌دانستند. مرحوم طیب نیز اینگونه بود. او نور حسین علیه السّلام را در دل داشت و افتخار او خدمتگزاری در تکیه ها و حسینیه‌ها بود و در ایاّم عاشورای حسینی تکیه عظیمی به راه می‌انداخت و با دعوت از سخنرانان برجسته به سینه زنی و عزاداری برای امام حسین علیه السّلام می‌پرداخت.

او حتی با علماء و روحانیون نیز ارتباط داشته و در گزارشات ساواک آمده هست که وی به منزل آیت الله کاشانی رفت و آمد داشته هست.

در جریان ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ شهید طیب به عنوان یکی از محرکین اصلی شناخته شد و شاه برای تحریف مسیر حرکت مردمی ۱۵ خرداد، از قالب دین و اسلامیت، بسیار می‌کوشید که نهضت را به صورت یک آشوب هرج و مرج طلبانه، و براساس اغراض و هدف‌های مادی جلوه دهد، به همین منظور طیب را دستگیر و روانه زندان کرد و شرط آزادی او را این موضوع قرارداد که وی اعتراف کند برای ایجاد درگیری و تظاهرات و بوجود آوردن بلوا و کودتا‌، از مرجع تقلید امام خمینی(ره) پول دریافت داشته و اقدام به اغتشاش کرده هست‌.

اما شهید طیب چنین ننگی را به دامن خود نپسندید و برسر ۲ راهی زندگی و مرگ، مرگ جوانمردانه و شرافتمندانه را انتخاب کرد و بارها به دوستانش گفته بود حاضر نیستم به خاطر چند صباحی بیشتر زیستن دامان مرجع تقلیدی را لکه‌دار سازم.

سرانجام شهید طیب حاج رضایی و هم رزم شهیدش حاج اسماعیل رضایی که با وی در میدان میوه تره بار (امین السلطان) همکار بود به اعدام محکوم شدند و حکم صادره در تاریخ ۱۱/۸/۱۳۴۲ به مرحله اجرا گذاشته شد.

این ۲ شهید گرانقدر را به شهرری منتقل و شهید طیب در صحن مصلی ضلع شرقی و شهید حاج اسماعیل رضایی را در رواق شهید حاج رضایی به خاک سپردند. 

انتهای پیام/ 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما