به گفته خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، عبدالحسین رحیمی به مناسبت روز ۲۱ تیر ماه روز بدون نایلکس اظهار داشت: شورای شهر تهران به عنوان نهاد قانونگذار در سال ۸۸ تکلیفی بر عهده شهرداری تهران می‌گذارد تا الگوی مصرف کیسه‌های پلاستیکی تغییر کند و در این خصوص ستاد محیط زیست و دیگر دستگاه‌های ذیربط موظف می‌شوند اقدامات لازم را انجام دهند.

وی افزود: بر همین اساس در میدان مرکزی میوه و تره‌بار یک واحد تولیدی نایلکس شکل گرفت که با استفاده از تکنولوژی جدید و نانو نسبت به تولید نایلکس‌های تجزیه‌پذیر و پایه گیاهی اقدام کرد.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران گفت:‌ در ابتدا ۲۰ درصد از نایلکس‌ها به صورت تجزیه پذیر و پایه گیاهی تولید می شد که امروز به صد در صد افزایش یافته هست به نحوی که ۵۰ درصد آن تجزیه‌پذیر و ۵۰ درصد دیگر گیاهی هست.

رحیمی با اشراه به اینکه امروز روز بدون نایلکس نامگذاری شده، گفت‌: انجمن فراوری پلاستیک اروپا در سال ۲۰۱۴ گفته داد سالانه ۳۰۰ میلیون تن ظروف پلاستیکی در دنیا تولید می‌شود که کشور ما جزو ۱۰ کشور نخست مصرف ظروف پلاستیکی هست که سه برابر بیشتر از میانگین جهانی ظروف پلاستیکی تولید می‌کند که این شاخص خوبی نیست.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان باید برای سلامت خود و محیط زیست اقدام کنند، گفت: در کنار شهروندان مدیریت شهری نیز اقداماتی انجام داده هست که از خرداد ماه در تمامی میادین میوه و تره‌بار در صورتی که خریدار یک کیلو میوه خریداری کند و از پلاستیک استفاده نکند به ازای هر کیلو ۵۰ تومن تخفیف می‌گیرد. به عنوان مثال اگر ۱۰ کیلو میوه و یا مایحتاج خود را از میادین سازمان خریداری کند و از کیسه پلاستیکی استفاده نکند ۵۰۰ تومان تخفیف می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران گفت: از سال ۹۰ در تمامی مراکز میادین میوه و تره‌بار نایلکس تجزیه‌پذیر توزیع شده هست و در حال حاضر ۱۰۰ درصد نایلکس‌های توزیع شده در سازمان میادین تجزیه‌پذیر و یا پایه گیاهی هستند.

در ادامه جعفری قائم مقام مرکز محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: تاکنون ۱۰۰ درصد اهداف مصوبه سال ۸۸ محقق شده هست .

وی بیان داشت: دیگر دستگاه‌های متولی حفاظت از محیط زیست از جمله بهداشت و درمان و وزارت کشور باید در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

به گفته خبرگزاری فارس، در این مراسم افشین حبیب‌زاده عضو شورای شهر تهران و جندقی معاون شهردار منطقه ۲ حضور داشتند.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما