کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

به گفته آینده برتر، گردشگری غذایی امروزه یکی از انواع شاخه های گردشگری به شمار می رود به گونه ای که تنوع خوراکی یک شهر یا منطقه خود به تنهایی می تواند یک جاذبه برای گردشگران باشد.
بسیاری از گردشگران هنگام سفر به نقاط مختلف سعی می کنند از خوراک های محلی استفاده کرده و با طعم غذاهای مخصوص مکانی که به آنجا سفر کرده اند، آشنا شوند.

**خوراکی ها، یکی از جاذبه های نوین گردشگری هست
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: امروزه غذا و خوراکی ها به عنوان یکی از جاذبه های نوین گردشگری به شمار می روند.
محمدعلی حضرتی افزود: وجود غذاهای لذیذ و خوش عطر و طعمی چون قیمه نثار در کنار ده ها نوع شیرینی سنتی از جمله باقلوا از جمله غذاها و خوراکی هایی هستند که می توانند به جذب گردشگر در قزوین کمک کنند.
وی اضافه کرد: غذاها و خوراکی های هر منطقه بازتابی از فرهنگ و رسوم مردم آن منطقه به شمار می روند که می توانند برای هر گردشگری جذاب باشد.

**جشنواره گردشگری غذایی و برکت فرصتی برای تبدیل قزوین به مقصد گردشگری غذایی
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری قزوین با اشاره به برگزاری اولین جشنواره گردشگری غذایی و برکت در استان در ایام نوروز،گفت: نخستین نمایشگاه و جشنواره گردشگری غذایی همراه با برنامه های مفرح از چهارم تا هفتم فروردین ماه در نمایشگاه های دایمی قزوین دایر خواهد بود.
محمدعلی حضرتی افزود: همچنین نخستین جشنواره نان های محلی(برکت)نیز به منظور معرفی انواع نان و شیرینی های سنتی قزوین از ابتدای نوروز در دولتخانه صفوی برپا شده هست و تا دوازدهم فروردین ماه ادامه دارد.
وی اضافه کرد: غذاهای محلی و شیرینی های سنتی یک فرصت ارزشمند برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در شهرهای دارای جاذبه گردشگری و از سویی دیگر امکانی برای آشتی دادن مردم با سبک زندگی اصیل ایرانی هستند.
حضرتی گفت: تنوع شیرینی و غذاهای قزوین در کنار سایر جاذبه های این شهر می تواند اوقات خوش و به یادماندنی را برای مسافران نوروزی ایجاد کند.

**قیمه نثار، غذایی لذیذ و خوش عطر و بو
قیمه نثار یکی از محبوب ترین و مشهورترین غذاهای قزوین هست که به طور معمول هنگام برپایی میهمانی های خانوادگی، جشن ها و آیین های عزاداری تهیه و سرو می شود.
برنج ایرانی، گوشت تکه تکه شده گوسفند یا گوساله، روغن، پیاز،خلال های بادام، پسته و نارنج ، زعفران، هل،گلاب و زرشک از جمله مواد تشکیل دهنده این غذای خوشمزه قزوینی هاست.
این غذای لذیذ در فهرست غذایی همه رستوران های قزوین موجود هست.
سرپرست یک خانواده اهل مشهد که برای گذران تعطیلات نوروزی به قزوین سفر کرده اند و در حال بازدید از سرای سعدالسلطنه ( بزرگترین کاروانسری سرپوشیده ایران ) بودند، در خصوص آشنایی خود با غذاهای قزوینی به خبرنگار آینده برتر گفت: روز گذشته در نخستین روز سفر خود به این شهر و به پیشنهاد شهروندان برای ناهار به یکی از رستوران های معروف قزوین رفته و قیمه نثار خوردم .
وی که خود را ع – ثابتی معرفی کرد، افزود: قیمه نثار غذای خیلی لذیذ و خوشمزه ای بود و خانواده از طعم و بوی آن لذت بردند پس در طول مدت اقامت در قزوین تلاش می کنیم تا یکبار دیگر این غذای خوشمزه را امتحان کنیم.
یک زوج جوان اصفهانی نیز که مشغول بازدید از کاخ چهلستون قزوین بودند به خبرنگار آینده برتر گفتند: دیشب شام قیمه نثار میل کردیم و از خوردن این غذای خوشمزه لذت بردیم.
آنها گفتند قبل سفر به قزوین در خصوص مکان های گردشگری و رستوران ها و غذاهای این شهر تحقیق کرده بودند و با خواندن سفرنامه های مربوط به قزوین تصمیم گرفتند تا طعم قیمه نثار را تجربه کنند.
در کنار قیمه نثار باید از شیرین پلو یا مرصع پلو و دویماج به عنوان دیگر غذاهای محلی و سنتی قزوین یاد کرد.
دویماج از ترکیب نان خشک شده لواش، پیاز خلالی سرخ شده و سبزیجات خرد شده، کشمش و گردو و پنیر کهنه تهیه شده و به طور معمول به عنوان پیش غذا و یا میان وعده سرو می شود.

** باقلوا، معروف ترین شیرینی سنتی قزوین
در کنار غذاها، قزوین به داشتن شیرینی های سنتی خود بویژه باقلوا معروف هست که از مشهورترین سوغاتی های قزوین به شمار می رود.
باقلوای قزوین در اشکال پیچ و لوزی و با ترکیب آرد سفید، قند کوبیده شده، زرده تخم مرغ، بادام و پسته آسیاب شده،هل، گلاب و روغن تهیه می شود.
بسیاری از بانوان قزوینی شیرینی مخصوص عید نوروز از جمله باقلوا را در منازل خود تهیه می کنند.
قزوین به جز باقلوا، شیرینی های سنتی دیگر همچون قاق، نان نازک، نان قندی، پادرازی، نخودی، نان چرخی،نان چایی، نان برنجی، اتابکی (شیرینی ولیعهدی) دارد که خیلی از گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند آنها را به عنوان سوغات تهیه می کنند.
یک بانوی قزوینی که بیش از ۳۰ سال هست به پخت شیرینی های سنتی قزوین می پردازد در گفت و گو با خبرنگار آینده برتر گفت: پخت شیرینی را از مادر همسرم فرا گرفتم و پس از مدتی با درخواست و تقاضای اقوام به این کار علاقه مند شده و به صورت حرفه ای آن را ادامه دادم.
منیره عابدی ها افزود: شیرینی های سنتی قزوین به دلیل ابعاد کوچک و طعم فوق العاده خود طرفداران زیادی از استان ها و حتی کشورهای دیگر دارند.
وی اضافه کرد: تا آنجا که مطلع هستم شیرینی های سنتی قزوین در کشورهایی چون آمریکا، فرانسه، آلمان، ترکیه، امارات، ارمنستان، قطر، بحرین و جمهوری آذربایجان هم به عنوان سوغات مورد استقبال واقع می شوند.
حیاتی ادامه داد: قالب شیرینی های قزوین نشات گرفته از سبک معماری قزوین هستند و یک ذوق و استعداد هنری در تهیه آنها نهفته هست.

*۳۰ نوع شیرینی سنتی در قزوین تهیه می شود
یک شیرینی پز سنتی در قزوین نیز با اشاره به پخت ۳۰ نوع شیرینی سنتی در این شهر، گفت: باقلوا در انواع لوزی و پیچ، پادرازی، نان قندی، نخودی، نازک پسته، نان چایی، نان برنجی، نان چرخی از جمله این شیرینی ها هستند که به وفور در منازل و قنادی های قزوین پخته می شوند.
کاشانی زاده که کار شیرینی پزی را از مادر خود فراگرفته و ابتدا در کارگاه های خانگی آنرا انجام می داده هست،افزود: یکی از ویژگی های مثبت شیرینی های سنتی قزوین قدرت ماندگاری بالای آن هست که در مدت طولانی بدون تغییر در طعم و مزه و کیفیت باقی مانده و مورد استفاده قرار می گیرد.
وی گفت: بسیاری از گردشگرانی که به قزوین سفر می کنند، شیرینی های سنتی این شهر بویژه باقلوا را خریداری کرده و برای خانواده، اقوام و دوستان خود به عنوان سوغات می برند.
۷۳۸۸*۳۰۱۳۸*۶۰۱۲

انتهای پیام /*

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما