به گفته خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم تودیع و معارفه رئیس سابق و جدید این سازمان با بیان اینکه فاجعه آب در کشور ما گرفتاری اصلی محیط زیست هست، گفت: شرایطی که امروز جنگل‌های زاگرسی دچار آن شده‌اند، حتی در زمان یخبندان هم سابقه نداشته هست. این جنگل‌ها امروز در آتش بیماری گرفتار شده‌اند.

وی اظهار داشت: زمانی که عشایر کشور را برای تولید ۱۲۰ هزار تن گوشت حمایت می‌کردیم به فرسایش خاکی حاصل از آن توجهی نداشتیم. اگر رودخانه کارون و ارس امروز با مشکلات زیست محیطی روبه‌رو هستند نتیجه رفتارهای دیروز ما در این زمینه هست.

کلانتری ادامه داد: این شرایط را نمی‌توانیم به گردن رفتارهای زیست محیطی پیش از انقلاب اسلامی بیندازیم. 

رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست ابراز داشت: اگر حاکمیت و دولت بخواهد می‌توانیم بخشی از این خسارت‌ها را جبران کنیم.

وی گفت: از ۱۳۲ میلیارد متر مکعب آب‌های تجدیدپذیر در حال حاضر تنها ۸۸ میلیارد متر مکعب باقی مانده هست. این در شرایطی هست که ما ۱۱۰ درصد آب‌های تجدیدپذیر خود را مصرف می‌کنیم در حالی که تراز بین‌المللی آن حدود ۴۰ درصد هست.

کلانتری با بیان اینکه ما بسیاری از تالاب‌های کشور را از دست داده‌ایم و این روند به خاطر نبود سیلاب در کشور هست، افزود: امروز به خاطر عدم مدیریت صحیح باید هزینه‌های ۱۰۰ برابری نبود آب در کشور را بپردازیم. 

وی خاطر نشان ساخت: وضعیت هوا به کمک دولت به راحتی اصلاح خواهد شد. اما فرسایش خاک و تشکیل دوباره آن که ۷۰۰ سال زمان نیاز دارد کار دشواری هست.

رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: محیط زیست را یک نفر نمی‌تواند اصلاح کند اگر دولت به داد مردم نرسد این سازمان با حدود ۴۰۰ هزار پرسنل و ۱۴۶ میلیون هکتار مناطق تحت حفاظت کاری از پیش نخواهد برد.

وی افزود: یک نفر برای حفاظت ۴۰۰ هکتار اراضی تحت حفاظت سازمان محیط زیست کافی نیست بلکه همه مردم باید کمک کنند.

به گفته کلانتری، سیاست محیط زیست، سیاست توسعه متوازن و پایدار هست.

رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست معصومه ابتکار را سمبل محیط زیست ایران و چهره جهانی خواند و گفت:‌ باید سعی کنیم شاخص‌های محیط زیستی کشورمان را بهبود دهیم.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما