به گفته خبرگزاری فارس، علی اکبر پور فتح اله در ارتباط با اهدای اجزای مختلف خون اظهارداشت: روند در خواست و مصرف پلاکت در ایران و جهان به شدت در حال افزایش هست به طوری که  در ایران در طی  ١٢سال گذشته تقاضای مراکز درمانی کشور برای پلاکت از ٤٠٠هزار در سال به یک میلیون و هزار واحد در سال رسیده هست.

وی افزود: در حال حاضر تأمین پلاکت در ایران عمدتا با جدا سازی انها از اهدای خون کامل فراهم می‌شود و در این روش تهیه پلاکت که اصطلاحا پلاکت راندم خوانده می شود جداسازی پلاکت کم هست و هر ٦واحد پلاکتی یک دوز درمانی را ایجاد می‌کند و بیمار را در معرض پلاسمای اهداکنندگان متفاوتی قرار می‌دهد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: همچنین این روش شانس بالای ایمونیزاسیون و مقاومت پلاکتی را در بیماران فراهم می‌سازد. همچنین با اهدای مستقیم پلاکت با روش فرزیس (جداسازی اجزای خون ) یک دوز درمانی و معادل ٦ واحد پلاکت راندم توسط اهداکننده خون اهدا می‌شود و محصول با کیفیت بالا برای بیماران چشم به انتظار سلامت فراهم می سازد.

پور فتح اله گفت: روند اهدای خون کامل در مقابل اهدای پلاسمای خون در استرالیا در فاصله ٢٠١١تا ٢٠١٦حاکی هست که اهدای خون کامل روند نزولی را طی کرده و سرمایه گذاری و فرهنگ سازی اهدای پلاسما صورت پذیرفته هست به‌طوریکه در آینده نزدیک شاهد افزایش اهداکنندگان پلاسمای خون در مقایسه با اهداکنندگان خون کامل خواهیم بود و این مسئله در ایران نیز لازم و ضروری هست.

انتهای پیام/

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما