به گفته خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، افشانی معاون وزیر کشور و رئیس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ضمن تشکر از حضور شرکت‌کنندگان در نشست گفت: ارتباط مسائل مربوط به حوزه ما کشوری هست و تنها به یک شهر مربوط نمی‌شود؛ ما در کل کشور ۱۲۵۰ شهر و ۳۷ هزار دهیاری داریم که مسئولیت اینها در حوزه‌ای هست که من در آن حضور دارم.

افشانی اظهار داشت: آنچه تجربه بشری و چند دهه کار مدیریتی در گذشته نشان داد، بدون مشارکت مردم در هیچ زمینه‌ای موفقیتی حاصل نخواهد شد.

معاون وزیر کشور گفت: در مدت چند سال گذشته نگاه شهرسازان و کسانی که در زمینه شهری فعالیت دارند با قبل تغییر کرد؛ ما باید به این توجه کنیم که چه کنیم تا کیفیت زندگی بالاتر رود.

وی بیان داشت: زیست‌پذیری که شامل حمل و نقل عمومی، هوای پاک، فضای سبز، سلامت مردم و… می‌شود باید در شهرداری رعایت شود.

افشانی اظهار داشت: نکاتی که در این نشست توسط دیگر افراد به آن اشاره شد، نشان‌دهنده این هست که همگی دوست دارند به مردم خدمت کنند و تنها منتظر وارد شدن بخشی به نام بخش خصوصی هستند.

رئیس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: تعداد بسیار زیادی از افراد وجود دارند که با فکر خود شخصاً پول زیادی به دست آورده‌اند؛ من اگر در آینده شهردار شوم، مطلقاً با دولت و نهادهای عمومی کار نمی‌کنم.

وی‌ ادامه داد: ما باید ثروت تولید کنیم و اگر بخش خصوصی نگاهش به بودجه دولت و چاه‌های نفت باشد، توسعه تحقق نخواهد یافت.

افشانی با بیان قسمتی از صحبت‌های یکی از اندیشمندان گذشته گفت: هر تفکری که مشکلی را ایجاد کرد، خود نمی‌تواند مشکل را حل کند. امکان ندارد شهر تهران هرچند با مشکلات فراوانش بدون دماوند، ورامین و… دیده شود؛ باید محدوده خدماتی را برای توسعه آینده گسترش داد.

معاون وزیر کشور گفت: ما اگر همه محلات شهر را نبینیم و برنامه‌ای برای آن نداشته باشیم، تغییری در حوزه شهری ایجاد نمی‌شود. مردم باید وقتی که عوارض پرداخت می‌کنند از مسائل هزینه‌ای نیز آگاه باشند؛ همچنین بودجه‌ریزی محلی به این معنا هست که مردم همان‌طور که هزینه پرداخت می‌کنند باید در زمینه‌های شهری و رفاهی مشارکت و دخالت داشته باشند.

وی افزود: مردم نباید به بودجه دولت نگاهی داشته باشند، ولی در حال حاضر از منابع بسیار زیادی که از مردم دریافت می‌شود باید به نحو احسن استفاده شود؛ این‌طور که پیش می‌رود، میزان پولی که در اختیار مردم و بخش خصوصی قرار دارد دیده نخواهد شد.

رئیس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: مدیریت دوره‌گرد فاقد استراتژی هست و هر روز از محلی به محل دیگر در حال گذر خواهد بود. روزی مشکلات ارزی، روز دیگر طلا و روزهای دیگر نیز مسائلی مالی دیگر وجود خواهند داشت؛ این مدیریت مستقر هست که استراتژی‌ها را دنبال و کنترل می‌کند که با هدف ما فاصله زیادی دارد.

وی‌ ادامه داد: این نوع مدیریت هست که کاراست و مشکلات بخش شهری را بهبود می‌بخشد. در حال حاضر آلودگی هوا، حمل و نقل عمومی و بسیاری از مسائل دیگر دچار مشکل هست، حال بهترین راه این هست که بخش خصوصی را بهتر ببینیم و نگوییم رقیبی مانند دولت دارد.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه این ما هستیم که باید امروز بدون تکیه به دولت شهر را بسازیم، گفت: دولت باید در ایجاد امنیت و آسایش تسهیل‌کننده باشد، ولی تنها کسانی می‌توانند به پیشرفت کشور کمک کنند که منافع مردم را به خود ترجیح دهند؛ کسانی که منافع خود را بر منافع ملی، سازمان و… برتر می‌دانند کاری انجام نخواهند داد.

افشانی اظهار داشت: شهر ویران‌شده حال حاضر تهران به دلیل این هست که عده‌ای منافع خود را به منافع دیگران ترجیح دادند و شهر به این روز افتاد.

وی با بیان اینکه مردم در سال‌های نه‌چندان دور در خانه‌هایی زندگی می‌کردند که از همه نظر مناسب بود، گفت: خانه‌های گذشته هوا، آفتاب و… داشتند ولی برج‌هایی مقابل آنان قرار گرفت که حقوق شهروندی را زیر سؤال برد و مهمترین مسئله در حقوق شهروندی هم همین هست.

رئیس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ادامه داد: سواداگران و منفعت‌طلبان این کارها را انجام دادند که شهر را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرد؛ درحال حاضر باید از کلیه محله‌ها بازدید و بافت‌های فرسوده را بررسی کرد. باید اجازه داد گروه‌های مردمی کارهای خود را انجام دهند.

وی افزود: مکان‌های تاریخی بافت بسیار قدیمی‌ای دارد ولی با بافت فرسوده متفاوت هست. بافت تاریخی هویت کشور هست و نباید آن را فرسوده به حساب آورد. کسی که در جایگاه شهردار قرار می‌گیرد باید هویت تاریخی و شهرسازی را درک کند.

افشانی اظهار داشت: من در کشور جز سوداگران و غارتگران اموال عمومی هر فردی را که در عمران و آبادانی کشور قدمی برمی‌دارد را عزیز می‌دانم. ما باید پاسخگوی نیازهای امروز بدون ضایع کردن حقوق نسل‌های آینده باشیم و نباید کاری کنیم که نسل آینده شرایط بدی را داشته باشد.

معاون وزیر کشور گفت:‌ با این مسیری که در حال ادامه هست، ما در آینده‌ای نزدیک دیگر نمی‌توانیم در شهر زندگی کنیم؛ باید در جهت منافع مردم مانند مسائل رفاهی، حمل و نقل عمومی و… قد‌م‌هایی برداریم.

وی افزود: من مدتی در دولت هستم و از آن خارج می‌شوم و دیگران نیز به همین روال خواهند آمد و رفت. در حال حاضر راهی به جز کمک گرفتن از بخش خصوصی وجود ندارد.

افشانی تصریح کرد: من از موضع کاندیدای شهرداری به اینجا نیامدم، هر کدام از افرادی که در شاخه‌های هرچند کوچک مانند یک جوشکار ساده فعالیت می‌کند، سرمایه‌های این کشور هستند و امیدواریم مردم از ما راضی باشند.

رئیس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در پایان گفت:‌ انتظار دارم بنده در هر پستی که هستم نظرات شرکت‌کنندگان در این نشست را داشته باشم.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما