به گفته خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، اکتشاف در قلب منطقه حفاظت شده آن‌هم بدون اخذ مجوز از سوی سازمان محیط زیست از روز گذشته جنجال‌هایی به دنبال داشته هست.

 وجود معدن سنگ تراورتن در محدوده پناهگاه حیات وحش موته، حدود سه سال پیش از سوی یکی از نهادهای استان اصفهان جهت اکتشاف و بهره برداری مورد توجه قرار گرفت، اما با ممانعت محیط زیست این استان مواجه شده بود؛ دلیل ممانعت کاملاً مشخص و منطقی هست، معدن سنگ مورد نظر در پناهگاه حیات وحش واقع شده و میراث آیندگان هست.

 اما بهره‌برداران توجهی به این مهم نداشته و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ مجدداً تقاضای صدور پروانه اکتشاف معدن مطرح و مدیر کل وقت سازمان صنعت و معدن استان با توجه به مخالفت اداره کل حفاظت محیط زیست استان موضوع را به کمیسیون تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون مکرر معادن ارجاع شد.

گفته شده این کمیسیون در تاریخ ۱۶ مردادماه ۹۵ با حضور نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت و معدن، دادگستری، نظام مهندسی معدن و استانداری اصفهان تشکیل شد و با مخالفت نیمی از اعضای حاضر در جلسه و موافقت نیمی دیگر نهایتاً تصمیم گیری نهایی در خصوص صدور پروانه اکتشاف معدن به رسول زرگرپور استاندار وقت استان اصفهان ارجاع شد.

شاهدان می‌گویند استاندار وقت از محدوده مورد نظر جهت معدنکاوی در پناهگاه حیات وحش موته بازدید کرده و علی رغم فشارهای فراوان با توجه به حجم گسترده تخریب های مورد انتظار و اهمیت این زیستگاه ارزشمند با صدور مجوز اکتشاف معدن مخالفت می‌کند و به نظر می‌رسد با این مخالفت قاطع صدور مجوز اکتشاف معدن در پناهگاه حیات وحش موته منتفی شده هست.

پس از تغییر استاندار اصفهان، متقاضیان اکتشاف معدن بر مبنای جلسه‌ای که در تاریخ ۱۶ مردادماه ۹۵ برگزار شد، صورتجلسه‌ای سوری تنظیم ‌می‌کنند و این بار صورتجلسه را بدون امضای نماینده محیط زیست به امضای محسن مهرعلیزاده استاندار جدید اصفهان که در جریان تصمیمات قبلی نبود، می‌رسانند در حالیکه در تاریخ ۱۶ مردادماه استاندار هنوز در این پست مشغول خدمت نبوده هست، در واقع هیچ جلسه ای با حضور استاندار فعلی اصفهان تشکیل نشده هست، پس صورتجلسه مذکور نمی تواند ملاک عمل قرار بگیرد.

جالب اینجاست که براساس صورتجلسه‌ سوری که بدون امضای نماینده محیط زیست و بدون تشکیل جلسه و حضور استاندار فعلی اصفهان تنظیم شده هست، سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان در تاریخ ۹۷/۲/۲۵ اقدام به صدور پروانه اکتشاف کرده هست.

در صورتی‌که هدف معدنکاوان استفاده از تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون مکرر معادن باشد، باید جلسه‌ای حقیقی با حضور استاندار جدید تشکیل و مراحل قانونی و رای گیری با حضور همه اعضای کمیسیون تشکیل شود اما صبح روز دوشنبه ۲۸ خردادماه ۹۷ عوامل و ماشین آلات معدنکاوان جهت شروع عملیات اکتشاف وارد منطقه شده اند که با ممانعت مردم محلی، طبیعت دوستان و نیروهای محیط زیست منطقه مواجه شده اند.

عملیات معدنکاوی با حضور مردم و نیروهای محیط زیست متوقف شده هست، سید رحمان دانیالی مدیرکل محیط زیست استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس، درخصوص نحوه ورود معدن‌کاوان بدون مجوز سازمان محیط زیست به منطقه تحت حفاظت این سازمان گفت: بدون مجوز و از طریق یکی از مقامات استان وارد شدند و سعی کردیم جلوی فعالیتشان را بگیریم.

وی با بیان اینکه به دنبال این هستیم که پروانه اکتشاف مورد ادعای این معدن را بررسی کنیم اظهار داشت: هنوز هیچ پروانه اکتشافی برای ما فرستاده نشده هست. حتی اگر سازمان صنعت و معدن اصفهان هم این پروانه را صادر کرده باشد از سوی ما مورد قبول نیست.

دانیالی افزود: اکتشاف و بهره برداری از این معدن  آسیب‌های جبران ناپذیری به این زیستگاه ارزشمند موته وارد خواهد کرد.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما