به گفته افکارنیوز،

همزمان با ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، حجت الاسلام والمسلمین مهدی شهرباف، سخنران و کارشناس مسائل مذهبی گفت: وجود مبارک عبدالعظیم حسنی از فرزندان امام حسن مجتبی (ع) هستند که نسبشان به ابوالقاسم فرزند عبدالله، فرزند علی، فرزند حسن، فرزند زید و در آخر فرزند حسن بن علی بن ابی طالب هست که به اعتبار ۴ واسطه بین ایشان جزو سادات حسنی لقب گرفته اند، البته همسر عبدالعظیم حسنی هم به همین ترتیب از فرزندان زیدبن الحسن و دختر عموی ایشان هست.

وی ادامه داد: روایات بسیاری وجود دارد که سیدالکریم از اصحاب امام رضا (ع) هست، اما در کنارش این قطعیت وجود دارد که از اصحاب امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) هستند و دوره امامت آنها را درک کرده هست.

این سخنران و کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به اینکه، عبدالعظیم حسنی از امامزاده های کشور هست، بیان کرد: هر کسی که نَسبش به امام برسد، از امامزاده هست و شخصی مانند عبدالعظیم حسنی بنا به ملاحظات دینی دارای جایگاه والایی هست که از حیث پیامبر و عبادت مقام بالاتری دارد.

حجت الاسلام والمسلمین شهرباف با تاکید بر اینکه مرقد سیدالکریم هم امامزاده هست، بیان کرد: عبدالعظیم حسنی از جمله اصحاب و افراد مورد رضای امامان دوره خود بود که در روایات مختلف ایشان را عابد و فردی صاحب تقوا نام برده اند و در روایتی از امام هادی (ع) نقل شده :«امام هادی (ع) در سفری که عبدالعظیم به سامرا داشته، او را تصدیق می‌کند. امام هادی (ع) وی را این گونه خطاب می‌کند: یا اباالقاسم! تو به حق، ولی ما هستی… تو همان دینی را که پسندیده خداست، از ما گرفته‌ای… خداوند تو را با گفتار ثابت در دنیا و آخرت تثبیت کند.»

وی درخصوص تبعیت مردم از عبدالعظیم حسنی گفت: اباحماد رازی نزد امام هادی (ع) رفتند و از ایشان درباره حلال و حرام سوال کردند  و امام هادی (ع) فرمودند: در زمانی که در امور دین، مشکلی بر شما ایجاد شد، از عبدالعظیم حسنی سوال کنید که ایشان صاحب رای هست. به تعبیری می‌شود گفت: عبدالعظیم نماینده امام هادی در شهر ری بوده هست.

کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به روایت نقل از شیخ مفید درباره جایگاه عبدالعظیم حسنی اظهار کرد: امام رضا (ع) می‌فرمایند:‌«ای عبدالعظیم! از طرف من به دوستانم سلام من را برسان. و به آن‌ها بگو کاری نکنند که شیطان به نَفس آن‌ها راه پیدا کند، جدال نکنند به زیارت یکدیگر بروند، که این کار شما را به من نزدیک می کند.

وی در رابطه با زیارت سیدالکریم با بیان روایتی از سید محقق داماد، افزود: تعبیر زیارت هر کدام از ائمه معصوم (ع) به معنای واجب شدن بهشت بر زائران هست که این تعبیر نیز برای زیارت حرم عبدالعظیم حسنی هم آمده : «هر کس قبر عبدالعظیم حسنی را زیارت کند، بهشت بر او واجب می شود.» ولیکن باید درنظر گرفت که بدست آوردن بهشت آسان هست، اما نگهداری آن سخت هست.

حجت الاسلام والمسلمین شهرباف در پایان با اشاره به عظمت زیارت قبر عبدالعظیم حسنی، خاطرنشان کرد: مرحوم شیخ صدوق در ثواب العمال آورده که «مردی از اهل ری به خدمت حضرت علی بن محمد النقی امام هادی (ع) رفت. حضرت پرسید: کجا بودی؟ او گفت: به زیارت امام حسین(ع) رفته بودم. امام فرمود: اگر قبر عبدالعظیم را که نزد شما هست زیارت می کردی مانند کسی بودی که امام حسین (ع) را زیارت کرده باشد.»

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما