کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

غنای ‘ریز نقوش’ و استفاده از نقره خالص، وجه تمایز ملیله زنجان با سایر مناطق هست. زیبایی و ظرافت ملیله این دیار مرهون ذوق و عشق هنرمندانی هست که آن را سینه به سینه از دل تاریخ و از پدران و اجداد خود به ارث برده اند.
درباره تاریخچه ملیله زنجان اطلاعات جامعی در دست نیست. در کتاب های تاریخی که اشاراتی درباره زنجان دارند از میان صنایع این دیار بیش از هر چیز از صنعت فلز کاری و از جمله ملیله کاری سخن گفته شده هست.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در این باره می گوید: قدمت ملیله در زنجان به بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ سال پیش می رسد.
محمود علیمحمدی می افزاید: شاهد این ادعا، ادواتی هست که در نتیجه کشف مردان نمکی در معدن چهره آباد به دست آمده که بعضی از آن ادوات چوبی، شکل و فرم هایی دارند که امروز نیز همان اشکال در صنعت ملیله کاری در زنجان کاربرد دارد.
‘مردان نمکی’ مومیایی های نمکی هستند که از معدن نمک روستای چهرآباد در حوالی شهر زنجان کشف شده اند.
تاکنون ۶ مرد نمکی از همین معدن کشف شده هست. کاوشگران حدس می زنند همه این مردان در معدن نمک مشغول کار بوده اند که بر اثر ریزش، زیر آوار نمک مانده و در همان جا مدفون شده اند.
بر اساس مطالعات انجام شده، قدمت مردان نمکی به بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ سال می رسد.
علیمحمدی می گوید: دوره صفویه اوج فعالیت هنرمندان ملیله کار در زنجان بوده و پس از آن در دوره قاجاریه و پهلوی ادامه داشته و به زمان کنونی رسیده هست.
وی با بیان اینکه اکنون بالغ بر ۴۷۰ هنرمند ملیله کار در سطح استان در این حوزه فعالیت دارند، ادامه می دهد: بعضی از هنرمندان توانمند و چیره دست این دیار، سبک های منحصر بفرد و خاصی را در صنعت ملیله کاری از پدران و اجداد خود به ارث برده اند.
علیمحمدی خاطرنشان می کند: اشاعه و گسترش ملیله کاری در زنجان که در واقع مهد این هنر محسوب می شود، در گرو تربیت جوانان و علاقه مندان به این هنر هست، ولی گاهی احساس می شود استادان بنام این رشته که دارای سبک های خاصی هستند، تمایل دارند داشته ها و یافته هایشان را نزد خود نگه دارند در حالی که با چنین رویه ای، مسیر تعالی و رشد این هنر اصیل در زنجان با مشکلاتی مواجه می شود.
وی به ملیله کاری در دیگر مناطق کشور اشاره می کند و می گوید: متاسفانه تهدیدی که اکنون متوجه صنعت ملیله کاری در زنجان هست، آن هست که در بعضی استان ها برای افزایش میزان تولید، به تولید صنعتی آثار ملیله کاری روی آورده اند و این آثار صنعتی، به واسطه ارزان بودن، اندک اندک جای تولیدات اصیل و دستی در ویترین ها را دارد تنگ می کند.
علیمحمدی می افزاید: در تولید صنعتی، فرم ها و اشکال، همان فرم های ملیله هست ولی در آنها از فلزات دیگری به غیر از نقره و یا نقره با عیار پایین استفاده می شود و به همین دلیل نیز محصول تولید شده قیمت بسیار پایینی نسبت به ملیله اصیل و دستی دارد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان می گوید: ظرفیت پایین تولید در شیوه دستی خودش یک آسیب هست چرا که بازار کوچک تری نسبت به ملیله کاری های صنعتی دارد.
علیمحمدی با بیان اینکه در زنجان به هیچ عنوان تولید صنعتی ملیله نداریم، اظهار می کند: ملیله کاران سنتی باید نسبت به بالا بردن میزان تولید خود اقداماتی را انجام دهند که از جمله آن روش ها که اکنون توسط بعضی تولید کنندگان انجام می شود، بهره گیری از هنرمندان و علاقه مندانی هست که داخل منازل کار می کنند. به این نحو که پس از فرآیند آتش کاری، مرحله چیدمان ملیله را به هنرمندانی واگذار می کنند که داخل منازل می توانند این فعالیت را که ظریف ترین و زمان برترین بخش تولید محصول ملیله هست، انجام دهند.
گفتنی هست اکنون تولیدات ملیله در زنجان در سه بخش ظروف، زیور آلات و در مواردی نیز کارهای سفارشی روی احجام بزرگی همچون آینه و شمعدان انجام می شود.
علیرضا لطفی رضایی که حدود ۳۰ سال در ملیله کاری سابقه فعالیت دارد، پیرامون وضعیت این هنر در زنجان می گوید: حتی بعضی از مسئولان در استان چنان که باید ملیله را نمی شناسند و به طور کلی به علت معرفی نشدن این هنر، شناخت و اطلاعات کافی و لازم در مورد آن وجود ندارد.
وی به ضرورت حمایت از فعالان هنر ملیله کاری تاکید می کند و می افزاید: به دلیل بالا بودن هزینه ها در تامین مواد اولیه در ملیله کاری، این هنر نیاز به حمایت بیشتری همچون اعطای تسهیلات کم بهره و مدت دار دارد.
لطفی رضایی خاطر نشان می کند: اگر از هنرمندان این عرصه حمایت نشود، جوانان هم انگیزه ای برای ورود به فعالیت در آن پیدا نمی کنند.
وی می گوید: احداث بازارچه های صنایع دستی در مناطق و معابر در دسترس و پر تردد می تواند تاثیر قابل توجهی در معرفی و نیز عرضه محصولات صنایع دستی به ویژه تولیدات ملیله داشته باشد ولی اکنون این شرایط چنان که باید در زنجان فراهم نیست و ملیله کاران به جای تمرکز در یک محل مشخص، در سطح شهر و بازار پراکنده هستند.
جلال پرداختی با ۴۰ سال سابقه فعالیت در ملیله کاری معتقد هست که اکنون بازار ملیله کاری سنتی، رونق قابل انتظار را ندارد و این موضوع ناشی از آن هست که این کار چنان که باید معرفی نشده هست و بخشی از مردم هیچ آشنایی نسبت به آن ندارند.
وی به سختی ها و مشقت های موجود در تولید یک محصول ملیله اشاره می کند و می گوید: کار با آتش و اسید در ملیله کاری، سختی ها و آسیب های خودش را دارد ولی با این وجود این حرفه جزو مشاغل سخت و زیان آور قلمداد نمی شود.
عباس همامی نیز که بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت در ملیله کاری دارد و به گفته خود این هنر را از خاندانش به ارث برده هست اظهار می کند: محصول ملیله به عنوان یک کالای لوکس و فاخر هست به همین دلیل مشتری های خاص خود را دارد.
وی با بیان اینکه ملیله جزو هنرهای اصیل و خاص زنجان هست و شیوه تولید و ظرافت آن منحصر بفرد هست، اظهار می کند: در مناطق و جاهای دیگر هم که این هنر وجود دارد آن را به نحوی از زنجان فراگرفته اند.
همامی می گوید: ملیله کاری هنوز در زنجان زنده هست ولی این زنده بودن توام با رونق نیست.
۷۳۱۲/۶۰۸۵
خبرنگار: حسن اکبری** انتشار دهنده: رویا رفیعی

انتهای پیام /*

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما