محمود صادقی، این پرسش که موضوع اختصاص جایگاهی برای برگزاری تجمعات اعتراضی به کجا رسیده هست را پاسخ داد. 

صحبت های محمود صادقی درباره بازداشتی های اغتشاشات اخیر

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس، در پاسخ به این پرسش که موضوع اختصاص جایگاهی برای برگزاری تجمعات اعتراضی به کجا رسیده هست اظهار کرد: ما در نظر داریم طرحی برای اجرایی شدن فصل ۲۷ قانون اساسی، به صورت تفصیلی انجام شود. از جمله اینکه مکان‌های مناسبی برای تجمعات اختصاص یابد که پیشنهاد دادم از لحاظ تاریخی میدان بهارستان می تواند مکان مناسبی باشد.در فراکسیون امید هم با آقای عارف صحبت کردم و ایشان هم موافق بودند و از بعضی از اشخاص برای تهیه این طرح دعوت کردند.

محمود صادقی همچنین با اشاره به وضعیت بازداشتی‌ها، گفت: تا آنجا که می‌دانم خوشبختانه بسیاری آزاد شده‌اند و ظاهرا رویکرد مقامات به آزادسازی افراد هست نه نگه داشتن آنان.

نماینده مردم تهران در مجلس، در حاشیه مراسم سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی، در جمع خبرنگاران، افزود: در عین حال، خبرهای نگران کننده که درباره بعضی افراد بعد از بازداشت به گوش می‌رسد، جای تامل دارد و در مجمع نمایندگان تهران تصویب شد که از شنبه کمیته‌ای شکل بگیرد تا از زندان‌ها بازدید داشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که دادستان کل کشور گفته هست، فرد بازداشت شده خودکشی کرده، گفت: این موارد باید بررسی شود و این ادعاها در جای خودش بررسی شود.

صادقی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی از لیست امید در کمیته بازدید از زندان ها حضور دارند، گفت: بناست کمیته‌ای شکل بگیرد و اسامی را مشخصا نمی‌دانم، اما در خواست هماهنگی شده تا کمیته بازدید را انجام دهند. برخورد نیروی انتظامی در این دوره خیلی جا افتاده‌تر از قبل بود، زیرا آمار مجروحین و مصدومین نیروی انتظامی چند برابر مردم و معترضین بود که نشان می‌دهد آنان در برابر این موضوع صبوری بیشتر داشته‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس، در پاسخ به این پرسش که دانشجویان بازداشتی که برایشان سابقه کیفری ایجاد می شود ممکن هست در ادامه تحصیل به مشکل بخورند و چه برنامه ای برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد، گفت: من هم این نگرانی را ابراز کردم و تا جایی که می دانم خیلی از آنان اساسا در صحنه نبوده‌اند و شاید به لحاظ جنبه پیش‌گیرانه بازداشت شده‌اند و بعضاً از منازل بازداشت شده‌اند و این اتفاق افتاده هست و من به همین دلیل استدلال می‌کنم که معنی ندارد برای‌شان پرونده کیفری صادر شود و این کارها نباید ادامه پیدا کند.

البته من از خیلی‌ها که سراغ گرفتم بدون قرار آزاد شدند، اما در مجموع گفته‌ام که برخورد نیروی انتظامی در این دوره خیلی افتاده‌تر از قبل بود، زیرا آمار مجروحین و مصدومین نیروی انتظامی چند برابر مردم و معترضین بود که نشان می‌دهد آنان در برابر این موضوع صبوری بیشتر داشته‌اند، اما این اتفاقات که در بازداشتگاه ها رخ می دهد و به هر دلیلی خودکشی می کنند، نشان می‌دهد که نقصان یا کم تجربگی هایی هم وجود دارد.

آمارها و لیست های مختلفی درباره بازداشتی ها وجود دارد، چرا که بازداشت ها از مراجع مختلف انجام شده و در یک جا متمرکز نیست و نمی توان آمار دقیقی را ارائه داد.

نماینده مردم تهران، در مجلس درباره امکان رفع فیلتر تلگرام، گفت: شخصا با وزیر ارتباطات صحبت کردم، ایشان هم اذعان می کرد که تقریبا حدود ۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار شغل که مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام و اینستاگرم هستند، ضربه می‌خورد.

ضمن اینکه اطلاع رسانی بسیاری از نهادها در این شبکه‌ها فعال هست و وزیر ارتباطات گفته تصمیم گیری در این مورد در اختیار ما نیست. ما در جایگاهی نیستیم که نظری دهیم و این تصمیم شورای عالی امنیت ملی هست که باید قاعدتا موقت باشد، چراکه زمانی که شرایط فوق العاده تمام شود، آزاد خواهد شد.

صادقی در پاسخ به این پرسش که وزیر ارتباطات قول داده بود، اقدامات امنیتی و جاسوسی که در شبکه های اجتماعی صورت گرفته هست، برطرف شود، تاکید کرد: من در جریان این موضوع نیستم.

نماینده مردم تهران در مجلس، درباره لایحه بودجه تقدیمی از دولت به مجلس، اظهار کرد: به دلیل وجود تنگناهای مالی دولت و محدودیت منابع، بودجه سال ۹۷، بودجه خاصی هست و دولت در تامین منابع در فشار بوده هست که مجبور هست از اوراق مشارکت و خزانه برای تامین بخشی از بودجه استفاده کند، اما این استفاده از روی ناچاری هست و گفته می شود به نوعی پیش خوری بودجه هست.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، گفت: افزایش قیمت حامل‌های انرژی و کاهش دهک‌های یارانه بگیر و اقداماتی از این دست، حرکت‌های ویژه‌ای هست و در عین حال درباره بودجه بخشی از نهادها جای سوال هست که چرا از بودجه عمومی استفاده می کنند. این مسائل در بودجه وجود دارد و انتظار می‌رود دولت در همه بخشها تعدیل ایجاد کند که در کمیسیون تلفیق این تعدیل‌ها به نوعی انجام شده هست.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

loading…

loading…

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما