سلامت روده از اهمیت بالایی برخوردار هست، زیرا ارتباط مستقیم با سلامت جسمی و روحی ما دارد. در این مقاله به مهم ترین نشانه های روده ناسالم و روش هایی برای تقویت روده اشاره می کنیم.

 نشانه های روده ناسالم و چطور روده خود را تقویت کنیم؟

روده نقشی حیاتی در حفظ سلامت کلی بدن دارد. در واقع یک معده ناراحت اغلب اولین نشانه مشکل سلامتی در بدن شماست. به علاوه بر خلاف سایر بخش های بدن، هر مشکلی که در روده ایجاد شود بلافاصله مشخص خواهد شد.

مشکلات روده می تواند موقت یا مزمن باشد که مشکلات مزمن معمولا بدتر هستند. با این وجود ضروری هست که علایم را شناسایی کرده و بهترین شیوه عمل برای سلامت روده کوچک یا بزرگ را اعمال نمود.

در این مقاله شما خواهید آموخت که چگونه اختلالات روده را تشخیص دهید و چه اقداماتی برای سلامت سیستم گوارشتان انجام دهید. آخرین نکته ای که در این مقاله آورده ایم راهی ساده برای حفظ سلامت فلور روده* flora به شما آموزش می دهد. خواندن این مقاله را از دست ندهید.

* فلور روده Flora :فلور روده یا جانورگان روده موجودات ریزی هستند که در مجراهای گوارشی انسان و دیگر حیوانات یافت می‌شوند.

اجازه دهید در مورد سیستم گوارش و علائم یک روده ناسالم اطلاعاتی را به شما بدهیم:

حفظ سلامت روده: روده شما بدن و ذهنتان را اداره می کند

هر چیزی که مصرف می کنید می تواند از طریق معده و روده بر تمام بدنتان تاثیر بگذارد. مسئولیت دستگاه گوارش جذب مواد مغذی و جلوگیری از جذب سموم در جریان خون هست.

یک روده سالم مواد مغذی لازم را برای بدن فراهم می کند و سموم را از بدن دفع می کند تا تاثیری بر سلامتی شما نداشته باشند همچنین از حرکت درست مواد غذایی در طول دستگاه گوارش محافظت می نماید.

اگر سیستم گوارش شما ناکارآمد باشد، سلامت شما دچار مشکل خواهد شد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که روده ها در سلامت کلی فیزیکی و جسمی دخیل هستند چون اختلالات گوارشی بر تمام بدن تاثیر گذارند.مشکلات گوارشی می تواند عواقب متعدد سلامتی را به دنبال داشته باشند، که به آنها اشاره می کنیم.

عواقب مربوط به مشکلات گوارشی

 • سندرم روده تحریک پذیر
 • آلرژی
 • آکنه
 • بیماری کبد
 • بیماری های ایمنی
 • سرطان

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بیماری روده تحریك پذیر چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر بخوانند

مشکل روده چرا اتفاق می افتد؟

روده به عنوان سپری برای سیستم ایمنی عمل می کند. پس زمانی که روده شما آسیب ببیند نسبت به بیماری های مختلف آسیب پذیرتر خواهید شد.

عدم تعادل غذایی، داروها یا حتی استرس می تواند روی تعادل باکتری های موجود در دستگاه گوارش تاثیر بگذارد که باعث افزایش حساسیت شما به مشکلات سلامت متعددی خواهد شد.

حالا که می دانیم چرا سلامت روده ضروری هست بیایید نگاهی به شرایطی که در صورت عدم تعادل روده ها به وجود خواهد آمد، بیندازیم. این مشکلات نشانه های روده ناسالم هستند.

نشانه های روده ناسالم

۱ . روده های ناسالم منجر به بیماری های خودایمنی می شوند

نشانه های یک روده ناسالم + روش هایی برای تقویت روده

بیماری های خودایمنی زمانی رخ می دهند که سیستم ایمنی بدن شما سلول های سالم بدنتان را به عنوان عامل خارجی شناسایی می کند در نتیجه به سلول های سالم حمله کرده آن ها را از بین برده و باعث التهاب می شوند.

مهم تر از همه این که سیستم ایمنی بدنتان به طور کامل تجزیه شده و شما را نسبت به بیماری های مختلف آسیب پذیر می کند. از آن گذشته هنگامی که سیستم ایمنی به سلول های سالم حمله می کند برای دفاع در مقابل پاتوژن های* Pathogen خارجی ناتوان می شود.

* پاتوژن Pathogen :یا بیماری‌زا یا بیمارگر٬ عامل تولید بیماری بوده و به دو دستهٔ زنده مانند باکتری و غیرزنده مانند سم تقسیم می‌شود.

افزایش تعدد باکتری های بد در روده ها می تواند منجر به بیماری های خودایمنی شود. عوامل مختلفی برای بیماری های خودایمنی وجود دارد با این حال متخصصان پزشکی معتقدند که روده یکی از عوامل اصلی دخیل در ایجاد این بیماری هاست. زمانی که پزشکتان بیماری خودایمنی را در شما تشخیص داد مراقبت های مناسب از روده برای شما الزامی خواهد بود.

پزشک شما برنامه ای برای درمان و بهبود سلامت روده شما تنظیم خواهد کرد. مراقبت های پزشکی اولیه می تواند شدت و گسترش مشکل را محدود کند.
بیش از ۸۰ بیماری خودایمنی شناخته شده وجود دارد. بسیاری از آن ها علایم مشابهی دارند. پس تشخیصشان مشکل هست. تعدادی از آن ها عبارتند از:

بیماری هاشیموتو Hashimoto’s Disease: التهاب غده تیروئید

– بیماری گریوز Graves’ Disease: فعالیت بیش از حد غده تیروئید

– بیماری آدیسون  Addison’s Disease : نارسایی هورمون آدرنال

– آرتریت روماتوئید Rheumatoid Arthritis : التهاب مفاصل و بافت های اطراف

– دیابت نوع ۱: انقباض سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس

– کم خونی کشنده Pernicious Anemia: کاهش گلبول های قرمز خون

– بیماری کرون Crohn’s Disease: بیماری التهابی مزمن روده

– کولیت اولسراتیو (Ulcerative Colitis ): بیماری التهابی روده

۲ . احساس افسردگی یا استرس: روده های شما مقصرند

مشکلات سلامت روانی مانند اضطراب، افسردگی و استرس مسلما نتیجه سبک زندگی سریع دنیای امروز هست. با این حال اغلب مردم تشخیص نمی دهند سلامت روده هایشان هم می تواند مسئول سلامت ذهنیشان باشد.

تحقیقات به طور قطعی ارتباط بین روده و سلامت ذهنی را نشان داده اند. اجاره دهید جزئیات بیشتری در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

حدود ۵۰۰ میلیون نورون یا عصب در دیواره روده وجود دارد. این عصب ها سیستم عصبی روده ای enteric nervous system یا ENS را تشکیل می دهند. سیستم عصبی روده ای ۳۰ نوع انتقال دهنده عصبی متفاوت تولید می کند. در نتیجه سیستم عصبی روده ای مسئول حفظ تعادل سلامت ذهنی ماست که می تواند استرس و اضطراب را کاهش داده و سلامت کلی ذهن را تضمین کند.

پس هنگامی که سلامت روده شما به خطر بیفتد، وضعیت روانی شما هم دچار مشکل خواهد شد. بعضی از علایم ایجاد مشکل در روده ها عبارت هست از:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • استرس
 • خستگی ذهنی
 • مغز مه آلود

۳ . مراقب روده های خود باشید تا مراقب وزنتان باشد

نشانه های یک روده ناسالم + روش هایی برای تقویت روده

محققین مطالعات زیادی برای یافتن ارتباط بین تعداد باکتری های موجود در روده و وزن کلی یک فرد انجام داده اند. بر اساس نتایج افرادی که وزن سالمی دارند نسبت به افرادی که اضافه وزن دارند باکتری های سالم و متنوع بیشتری در روده هایشان دارند. در واقع باکتری های روده کوچک افراد چاق تفاوت زیادی با افراد لاغر دارند.

برا ساس مطالعات دو خانواده از باکتری ها در روده کوچک وجود دارد که محققان ارتباط بین وزن بدن و آن ها را پیدا کرده اند:
– فیرمیکوتس Firmicutes:نوعی باکتری که در مقادیر بالاتری در افراد چاق دیده می شوند. فیرمیکوتس ها در استخراج کالری از قندهای پیچیده ، کارآمدتر عمل کرده و بدنتان این کالری ها را به عنوان چربی ذخیره می کند در نتیجه روند افزایش وزن سرعت می گیرد.

– باکتروئیدس Bacteroidetes: نوعی دیگر از خانواده باکتری ها که در افراد چاق خیلی کمتر دیده می شوند.

در یک آزمایش، محققین باکتری فیرمیکوتس را وارد بدن موش ها با وزن طبیعی کردند در نتیجه موش ها شروع به افزایش وزن سریع کردند حتی با وجود ثابت بودن رژیم غذایی.

در یک آزمایش دیگر محققین خاطر نشان کردند که افراد چاق که کاهش وزن داشتند مقدار باکتروئیدس در روده هایشان افزایش پیدا کرده هست. همزمان مقدار فیرمیکوتس کاهش پیدا کرده هست.

نتیجه گیری: باکتری هایی در روده شما وجود دارد که می تواند بر چگونگی ذخیره چربی و سطح گلوکز در خون تاثیر بگذارند. این باکتری ها روی هورمون های احساس سیری و گرسنگی شما هم تاثیر گذارند.

اگر توازن فلور روده به هم بخورید، ممکن هست منجر به چاقی و مشکلات مرتبط با آن شود. به منظور از بین بردن چاقی و سایر بیماری ها باید تعادل باکتری های روده تان را تنظیم کنید. این کار با مصرف مکمل های پروبیوتیک مناسب که در آخرین نکته در موردشان می خوانید، به صورت روزانه امکان پذیر هست.

۴ . حقیقت درباره عملکرد ضعیف روده شما و دیابت

مطالعات ارتباط مستقیمی بین دیابت نوع ۲ و یک روده ناسالم پیدا کرده اند. آن ها متوجه شدند میزان باکتری های متخاصم در افرد مبتلا به دیابت بالاتر هست. وزن یکی دیگر از عوامل مهم ابتلا به دیابت هست.

ما در مورد چگونگی عدم تعادل باکتری های روده که منجر به ابتلا به چاقی می شوند بحث کردیم. به همان طریق باکتری های روده شما عامل ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را تعیین می کنند.

۵ . پوست و روده شما: فلور ناسالم باعث به وجود آمدن لک و آکنه می شود

نشانه های یک روده ناسالم + روش هایی برای تقویت روده

پوست بزرگترین ارگان بدن شماست. پوست مثل یک حصار از ورود سموم به بدن جلوگیری می کند ولی از حساسیت بسیار بالایی هم برخوردار هست پس به راحتی به بیماری های پوستی زیادی مبتلا می شوید.

در بسیاری موارد مشکلات روده از قبیل رفلاکس معده، نفخ، تنفس بدبو و یبوست مسئول مشکلات پوستی هستند. بعضی از بیماری های پوستی ناشی از ضعف روده عبارتند از:

 • روزاسه*
 • درماتیت Dermatitis
 • آکنه

* روزاسه rosacea: یا آکنه بزرگسالی، عبارت هست از التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت

مطالعات متعددی وجود دارد که ارتباط بین پوست و روده را نشان می دهد. بر اساس نتایج آن ها مشکلات قطعا نشانه ای از مشکلات مربوط به روده باشند. همان طور که در یک مطالعه مشخص شد ۵۴% بیمارانی که از آکنه رنج می برند از نوعی بیماری به اسم رشد بیش از حد باکتری روده کوچک* Small Intestine Bacteria Overgrowth هم رنج می برند.

* رشد بیش از حد باکتری روده کوچک Small Intestine Bacteria Overgrowth :این بیماری معمولا ناشی از یک بیماری دیگر هست که بر روی عملکرد روده کوچک تاثیر می گذارد.

کارشناسان متوجه شده اند که با مصرف مکمل های پروبیوتیک به طور معنی داری از بیماری های پوستی کاسته می شودچون به بازسازی تعادل باکتری های روده کمک می کنند. یک رژیم غذایی سالم مساوی با داشتن یک پوست سالم هست. رژیم غذایی سالم عبارت هست از: اجتناب از مصرف خوراکی هایی که منجر به التهاب می شوند از قبیل لبنیات و روغن های هیدرولیز، مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات، مایعات و آب.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : فواید پروبیوتیک ها برای بدن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ۱۱ منبع پروبیوتیک خوشمزه و تاثیرشان بر روده و هضم غذا در بدن شما

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پروبیوتیک و ۷ نکته ای که قبل از مصرف پروبیوتیک باید بدانید

۶ . رفلاکس اسید معده: نشانه ای از مشکلات دستگاه گوارش

رفلاکس اسید معده یکی از مشکلات دردناک سوء هاضمه هست که نتیجه تولید بیش از حد اسید در معده هست. اسید اضافه وارد مری شده و باعث ایجاد سوزش در وسط قفسه سینه می شود. رفلاکس اسیدی می تواند ناراحتی زیادی به وجود بیاورد که معمولا بعد از غذا یا در طول شب رخ می دهد. نکته شگفت انگیز اینجاست که علت اصلی رفلاکس اسیدی در روده شماست.

رفلاکس اسیدی همراه با نفخ، آروغ و گاز زمانی اتفاق می افتد که باکتری های روده شما در فرایند هضم وارد می شوند. باکتری های روده خوراکی ها را تجزیه نموده و به هضم آن ها کمک می کنند در نتیجه این فعالیت باکتری ها گازهایی در روده کوچک آزاد می کنند.

به طور کلی گاز و آروغ کاملا طبیعی هستند. به طور متوسط هر فرد حدود ۱۵ تا ۲۰ بار روزانه از بدنش گاز خارج می شود. با این حال اگر به طور مداوم از آروغ زدن، گاز یا نفخ رنج می برید ممکن هست به دلیل درست کار نکردن روده شما باشد.

مطالعه ای که اخیرا انجام شده پیشنهاد می دهد که عدم تعادل باکتری های معده و پایین مری باعث ایجاد رفلاکس اسیدی می شوند. معمولا گروه های متفاوتی از باکتری ها در انتهای مری و معده وجود دارند که از اختلالات شکمی جلوگیری می کنند. غلظت این باکتری ها در افراد مبتلا به رفلاکس بسیار کمتر هست.

۷٫ رفلاکس اسید معده GERD و فلور روده: ارتباطی بینشان وجود  دارد؟

نشانه های یک روده ناسالم + روش هایی برای تقویت روده

اگر رفلاکس اسیدی به طور مکرر هفته ای دو بار ایجاد شد نشانه پیشرفت بیماری رفلاکس معده هست که به صورت خلاصه به نام GERD یا Gastroesphageal Reflux Disease شناخته می شود، یک بیماری مزمن دستگاه گوارش. سایر نشانه های رفلاکس اسید معده عبارتند از:

 • سوزش سر دل که ساینده دندان هاست
 • بوی بد دهن
 • درد قفسه سینه
 • درد در قسمت فوقانی شکم
 • حالت تهوع
 • دشواری تنفس و بلع
 • سوزش سر دل مداوم

GERD در اثر فقدان اسید معده و رشد بیش از حد باکتری در معده و روده کوچک بوجود می آید. پس درمان مناسب آن برگرداندن تولید اسید معده به اندازه مناسب و از بین بردن رشد بیش از حد باکتری هاست.

اگر به طور منظم با این مشکلات برخورد می کنید باید به پزشک مراجعه نمایید. پزشکتان پیشنهادات لازم برای تغییر رژیم غذایی به شما می دهد. باید از نوشیدنی ها و خوراکی هایی که این علایم را تشدید می کند پرهیز نمایید.

ممکن هست مجبور به مصرف متناوب آنتی اسیدها یا سایر داروهای کاهش دهنده تولید اسید معده شوید. در بعضی موارد پزشکتان ممکن هست دارو یا عمل جراحی را توصیه کند. به منظور اجتناب از مشکل به طور کامل باید روزانه دوبار فلور روده هایتان را بازسازی کنید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم رفلاکس اسیدی معده کدام هست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : جلوگیری از رفلاکس معده و سوزش سر دل با ۸ راه ساده

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ۸ توصیه بر علیه ریفلاکس

۸ . حساسیت روده: عدم تعادل باکتری منجر به یبوست می شود

گاهی بعد از غذا خوردن احساس نفخ یا ناراحتی دارید و ممکن هست متوجه شوید دچار یبوست شده اید. این ها نشانه های درست کار نکردن روده شماست. یک روده سالم با تعادل مناسب می تواند فرایند دفع را آسان و راحت کند.

یبوست یکی از نشانه های قابل توجه روده ناسالم هست به خصوص زمانی که مدفوع سفت یا بدون آب باشد.مدفوع سفت نشان از این دارد که باکتری کمتری برای شل کردن و حفظ رطوبت آن وجود دارد در غیر این صورت سلول های باکتری رطوبت مدفوع را حفظ خواهند کرد.

۹ . سندرم روده تحریک پذیر: یک مشکل در حال رشد در روده

نشانه های یک روده ناسالم + روش هایی برای تقویت روده

اگر چند ماه و ماهی حداقل ۳ بار ناراحتی یا درد شکم دارید ممکن هست مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر شده باشید که به نام IBS هم شناخته می شود یک بیماری  شایع در دستگاه گوارش هست.علایم IBS متفاو هست ممکن هست یک روز از یبوست رنج ببرید و روز بعد مدفوعتان سفت باشد.نفخ و اسهال هم جزو علایم این بیماری هستند.

علت دقیق سندرم روده تحریک پذیر هنوز مشخص نیست. با این حال واقعیت این هست که سلامت روده نقش مهمی در بدن ما دارد به همین دلیل:

استفاده از آنتی بیوتیک ممکن هست فلور روده را به هم ریخته و افراد را به سمت IBS سوق دهد.

در بسیاری از موارد IBS ناگهان بعد از عفونت روده یا معده توسط باکتری ها بوجود می آید.

رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک ممکن هست باعث ایجاد روده تحریک پذیر شود.

ممکن هست التهاب خیلی کم دیوراه روده ها در بعضی بیماران دیده شود که معمولا به دلیل ارتباط غیر طبیعی  باکتری های روده ایجاد می شود.

معمولا برای درمان این مشکل آنتی بیوتیک یا پروبیوتیک تجویز می شود، پزشکتان با تجویز این داروها ترکیب باکتری های روده را تغییر می دهد.

علاوه براین باید روی رژیم غذایی مناسب تمرکز کنید و از خوراکی هایی که گاز تولید می کنند اجتناب نمایید. رژیم غذایی تان باید کم چرب ولی غنی از فیبر باشد. بعضی از خوراکی هایی که باید از آن ها اجتناب کنید عبارتند از:

 • شیرین کننده های مصنوعی
 • کافئین
 • محصولات لبنی
 • الکل

می توانید با مصرف ماست که پر از باکتری های خوب هست به بهبود وضعیت روده خود کمک کنید.استرس می تواند منجر به IBS شود. اگر دلیل مشکل شما استرس هست بهتر هست از درمان ها و داروهای ضد افسردگی با مشورت متخصص بهره مند شوید.

۱۰ . به روده خود گوش دهید: عدم تعادل منجر به دیورتیکولیت می شود

دیورتیکولیت* Diverticulitis ناشی از وجود کیسه های کوچک به نام دیورتیکولا diverticula هست. این کیسه های کوچک می توانند هر جایی در سیستم گوارش به وجود آیند. به وجود آمدن آن ها نیازمند نقاط ضعف در پوشش دیواره دستگاه گوارش هست. دیورتیکولا به طور معمول در دیواره روده بزرگ بوجود می آید.

*دیورتیکولیت Diverticulitis : دیورتیكولوز یا همان‌ بیماری‌ دیورتیكولی‌ عبارت‌ هست‌ از وجود بیرون‌زدگی‌های‌ كوچك‌ كیسه‌ مانند (دیورتیكول‌) در دیواره‌ روده‌ بزرگ‌. وجود این‌ دیورتیكول‌ها ممكن‌ هست‌ علامتی‌ به‌ همراه‌ نداشته‌ باشد. دیورتیكولیت‌ نیز یعنی‌ التهاب‌ دیورتیكول‌. دیورتیكولوز مسری‌ یا سرطانی‌ نیست‌.

اگر دیورتیکولا دارید ولی هیچ علامتی مشاهده نمی کنید به یک بیماری به نام دیورتیکولوز diverticulosis مبتلا شده اید. این بیماری خفیف هست و به ندرت مشکلی ایجاد می کند. از سویی دیگر اگر این کیسه ها شروع به خونریزی یا التهاب کنند، دیورتیکولیت شروع می شود.چاقی یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیورتیکولیت هست.

پزشکان فکر می کنند که التهاب زمانی شروع می شود که باکتری ها یا مدفوع در دیورتیکولا گیر می افتند. برای فرایند عبور صحیح مدفوع و سلامت رود و پیشگیری از حمله باکتری های بد، دستگاه گوارش به باکتری های خوب نیازمند هست. کاهش این باکتری ها موجب برانگیختگی دیورتیکولیت می شود.

نشانه های دیورتیکولیت 

 • درد شکم
 • تب
 • خونریزی رکتوم

درمان دیورتیکولیت

آنتی بیوتیک ها به درمان خفیف دیورتیکولیت کمک می کنند.

– باید از رژیم مایعات استفاده کنید تا روده بزرگ فرصت بهبود پیدا کند.

– یکی از علل ایجاد دیورتیکولیت کمبود فیبر هست پس باید از خوراکی های غنی از فیبر استفاده کنید تا فیبر مورد نیاز در طول درمان شما را تامین کنند.

یک درمان گر می تواند فلور روده شما را بهینه سازی کرده و التهاب را کاهش دهد.

– در موارد شدید دیورتیکولیت برای برداشتن بخش مبتلا شده به جراحی نیازمند هستیم.

حال که می دانید روده های ناسالم چطور باعث ایجاد بیماری های متعدد می شود اجازه دهید روش هایی ساده برای سلامت روده ها به شما پیشنهاد دهیم.

تقویت روده

۱٫ محصولات لبنی: مغذی هستند ولی همیشه برای روده ها خوب نیستند

شیر و محصولات لبنی می توانند برای بدن مفید باشند ولی میدانستید که می توانند اعتیاد آور بوده و برای روده شما مفید نباشند؟ این محصولات حاوی کازامورفین (casomorphins ) هستند که به مورفین مربوط می شوند. کازامورفین بعد از هضم کازئین (casein ) در محصولات لبنی تولید می شود که کازئین یکی از پروتئین های اصلی شیر هست.

کازئین می تواند برای بدن مضر هم باشد چون قادر به افزایش سطح کورتیزول در بدن هست و یکی از عوامل دخیل در ایجاد سندرودم روده چکه کن هست. علایم این بیماری عبارتند از:

 • گاز
 • گرفتگی
 • حساسیت غذایی
 • نفخ

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سندرم روده چکه کن چیست؟ و ۱۰ علائم داشتن روده چکه کن

۲ . تشخیص غذاهایی که به آن ها آلرژی دارید: جلوی اختلالات گوارشی را می گیرد

نشانه های یک روده ناسالم + روش هایی برای تقویت روده

یکی از شایع ترین اثرات آلرژی غذایی التهاب هست. التهاب می تواند روی تمام اجزای بدنتان تاثیر بگذارد از جمله روده شما. التهاب مسلما برای روده های شما بد هست پس باید خوراکی هایی که به آن ها آلرژی دارید را پیدا کنید.

یک روش می تواند روش حذفی باشد، با این حال روش بهتر ملاقات با پزشک و انجام آزمایش آلرژی هست. این آزمایش به شما کمک خواهد کرد متوجه شوید که کدام آیتم های خوراکی برای شما حساسیت زاست و بعد از آن می تواند رژیم غذایی خود را بدون موارد حساسیت زا تنظیم نمایید تا از خطر آلرژی و التهاب مسون بمانید.

۳٫ هیدراته بمانید: چرا که روده شما به آب نیاز دارد

نمی توانید اهمیت آب در عملکرد مطلوب فرایند گوارش خود را دست کم بگیرید. بدن انسان عمدتا از آب تشکیل شده. بدن هر فرد معمولی حاوی حدود ۶۰ درصد آب هست پس برای عملکرد مناسب انواع فرایندهای بدن ضروری هست.

روده شما هم برای حفظ حرکت مواد غذایی و پیشگیری از نفخ و یبوست به آب نیاز دارد.زمانی که بدنتان آب کافی نداشته باشد تعادل باکتری های روده به هم خورده و منجر به التهاب می شود. با مصرف به اندازه آب بدنتان را هیدراته نگه دارید و عملکرد روده ها را بهبود دهید.

۴٫ . مقداری فیبر به رژیم خود اضافه کنید: تا به حفظ حرکت غذا در روده کمک کنید

فیبر برای فرایند هضم مهم هست و یکی از فواید آن حفظ سلامت روده هست. سایر فواید فیبر عبارتند از:

 • حرکت روده ها را نرمال می کند.
 • سموم را جذب کرده و به بیرون از بدن می راند.
 • به شما برای حفظ وزن سالم کمک می کنند.
 • از روده در مقابل التهاب محافظت می کنند.
 • خطر ابتلا به دیورتیکولیت را کاهش می دهند.
 • اغلب فیبرها مدتی طولانی به شما احساس سیری می دهند.

۵٫ . بازگرداندن سلامت روده ها: افزودن پروبیوتیک

آنتی بیوتیک ها باکتری های مضر روده را از بین می برند. با این حال باعث از بین رفتن باکتری های مفید هم می شوند. سایر داروها و غذاهای فراوری شده روی سطح باکتری های خوب شکم تاثیر می گذارند. استرس هم یکی از عوامل این تغییر هست.

به منظور برگرداندن تعادل باکتری های خوب در معده نیاز به مصرف پروبیوتیک دارد. پروبیوتیک ها باکتری های زنده و مخمرهایی هستند که به بدن انسان کمک می کنند مخصوصا به سیستم گوارش. آن ها به ایجاد تعادل بین باکتری های خوب و بد به ویژه بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها کمک می کنند.

راه های دریافت پروبیوتیک عبارتند از:

– خوراکی های زیادی وجود دارد که غنی از پروبیوتیک هستند، از قبیل کلم ترش sauerkraut  و ماست.

می توانید از نوشیدنی های پروبیوتیک استفاده کنید ولی بهتر هست فقط از انواعی که قند کمی دارند استفاده کنید.

– مکمل های پروبیوتیک هم در دسترس هستند.

– حفظ سلامت روده شما مسلما ضروری هست با این حال اگر بعد از تلاش خود نتیجه ای که خواستید نگرفتید باید درمان جایگزین انتخاب کنید. تمیز کردن روده بزرگ بهترین راه برای اطمینان از عملکرد بهینه سیستم گوارش شماست.

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

loading…

loading…

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما