به گفته گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در کنفرانس ویدئویی با مدیران استان‌ها که با موضوع فراخوان نظرخواهی در خصوص انتخاب و انتصاب مدیران واحدهای آموزشی برگزار شد، اظهار داشت: این جلسه به دلیل فراخوان نظرخواهی در خصوص فرآیند انتخاب و انتصاب مدیران واحدهای آموزشی هست که روز گذشته در سطح وسیعی منتشر شد؛ این فراخوان مقدمه‌ای برای شایسته‌سالاری در انتخاب مدیران مدارس هست.

وی افزود: در آن فراخوان که در پورتال وزارتخانه و روزنامه‌ها منتشر شد، آمده هست که تمام کسانی که توانایی و شرایط را دارند می‌توانند کاندیدای مدیریت شوند تا تنها معیار انتخاب مدیر مدرسه شناخت مدیر منطقه از او نباشد.

بطحایی درباره فرآیند این پروژه گفت: سازوکار این فراخوان این‌گونه هست که ما سامانه‌ای را ایجاد خواهیم کرد که اگر مدیری خواست از پست مدیریت مدرسه خارج شود در آن سامانه ثبت می‌کند؛ تمام کسانی که می‌خواهند مدیر شوند و شرایط لازم را دارند در آن سامانه کاندیداتوری خود را اعلام می‌کنند؛ شرایط مدیریت در هر مقطع شرایط خاصی دارد که در همان سامانه ذکر می‌شود.

وزیر آموزش‌ و پرورش تصریح کرد: سامانه به‌صورت هوشمند شرایط اعلام‌شده از طرف افراد و شرایط استاندارد را چک می‌کند و امتیازها را به کمیته‌ای ارائه می‌دهند؛ کمیته آن امتیازها را بررسی می‌کند و با بعضی‌ها مصاحبه می‌کند و لیست نفرات برتر به دست رئیس منطقه می‌رسد.

بطحایی ادامه داد: کمیته‌ای که افراد در آن بررسی می‌شوند شامل یکی از کارشناسان اداری منطقه و یک پیشکسوت فرهنگی که احتمالاً مدیری خوش‌نام هست که مسائل منطقه را می‌شناسد و یک نفر هم از اساتید دانشگاهی حوزه مدیریت آموزشی هست.

وی افزود: فهرست امتیازها در دست رئیس منطقه گذاشته می‌شود و رئیس منطقه می‌تواند از میان آن‌هایی که توانایی و امتیاز لازم را دارند مدیر مدرسه را انتخاب می‌کند. البته اگر رئیس منطقه نفر اول را انتخاب نکرد حتماً دلایلی دارد و آن دلایل در صورت لزوم ارائه می‌شود.

بطحایی خاطر نشان کرد: این روند یک پیشنهاد هست و شما و تمام مردم می‌توانند پیشنهاد‌های خود را به ما بدهند ما هم‌اکنون این فراخوان را منتشر کرده‌ایم و از مدیران و معلمان می‌خواهیم که نظرات را به رایانامه shayesteh@medu.ir بفرستند و ما بعد از چکش‌کاری یک پیش‌نویس آماده می‌کنیم و بعد آن را ابلاغ می‌کنیم.

وزیر آموزش‌ و پرورش اهداف این طرح را این‌گونه تشریح کرد: هدف اصلی ما در ورود به این بحث این بود که مقدمات شایسته‌ سالاری را در آموزش ‌و پرورش آماده کنیم؛ این کار درست هست که روی کاغذ شکیل و زیبا هست اما باید با ظرافت وارد این موضوع شد چرا که بسیار موضوع حساسی هست.

بطحایی در ادامه سخنان خود گفت: هدف بعدی ما این هست که معلمان ما امروز نیاز به دریافت نشانه‌هایی دارند که انگیزه کاری آنها را بالا ببرد؛ ما در زمینه‌های اقتصادی و معیشتی همه تلاش می‌کنیم، هر روز من و همکاران به دنبال منابع مالی هستیم؛ در هر جلسه هیأت دولت مستقیم یا غیرمستقیم مشکلات مالی معلمان را مطرح می‌کنم؛ اما نمی‌شود همه فعالیت را متمرکز بر موضوع اقتصادی کرد.

وی افزود: ما باید سایر روش‌هایی که معلمان را به کار مشتاق می‌کند نیز سرمایه‌گذاری کنیم؛ این روش بر تقویت انگیزه معلمان تأثیرگذار هست؛ و ما به دنبال افزایش انگیزه معلمان هست.

بطحایی ضمن درخواست برای ترویج این فراخوان گفت: من خواهش می‌کنم همه همکاران در استان‌ها در جلسات مختلف و در سخنرانی‌هایتان طی روزهای آینده حتماً این فراخوان را اطلاع‌رسانی کنید تا بتوانیم موجی از فراخوان را به وجود آوریم تا انگیزه‌ای جدید برای معلمان استفاده شود.

وی تصریح کرد: ما چند طرح دیگر از جنس این‌گونه کارهای مشورتی داریم. یکی از این طرح‌ها این هست که معلم‌ها بتوانند دو عضو از اعضای هیأت‌ امنای صندوق ذخیره را خودشان انتخاب کنند و یک بازرس ویژه هم از طرف معلمان انتخاب شود که از طرف وزیر هم ابلاغ بگیرد.

بعد از سخنرانی وزیر آموزش‌ و پرورش مدیران چند استان نظرات و سؤالات خود را از طریق ارتباط تصویری بیان کردند و زرافشان معاون متوسطه وزیر آموزش‌ و پرورش و مسئول برگزاری این طرح گفت: ما از شما خواستیم تا جلسه‌ای برگزار کنیم تا بتوانیم این فراخوان را به‌صورت گسترده منتشر کنیم.

وی افزود: مشارکت افراد به ما کمک می‌کند که ما یک دستورالعمل و چهارچوب مشخصی که بر مبنای شایسته‌سالاری هست را تهیه کنیم و آن را اجرایی کنیم.

زرافشان تصریح کرد: یکی دیگر از اهداف این طرح اصلاح قوانین آموزش‌ و پرورش هست چرا که اکنون بازنگری در قانون انتخاب مدیران در دستور کار شورای عالی آموزش و پروش هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما