به گفته خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس؛ علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در سومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به وضعیت ‌آسیب‌های اجتماعی اظهار داشت: در تبیین وضع موجود مطالعات نسبتا خوبی انجام شده هست ضمن اینکه باید ابتدا مساله را تشخیص دهیم بعد تبیین کنیم و راه‌حل‌هایی مبتنی بر نیازهای اجتماعی کشور پیدا کنیم. 

وی ادامه داد: اگر بنا باشد سیاست به دانش اجتماعی نزدیک شود و از آن بهره‌ گیرد قطعا نیازمندیم روش مطالعه را در حوزه جامعه ‌شناسی به جریانات واقعی اجتماعی امروز نزدیک کنیم. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رابطه‌ای که بین دانشگاه و حوزه اجرایی در دوران اخیر وجود دارد فرصت مناسبی را برای تولید اندیشه‌های اجتماعی فراهم کرده هست. 

ربیعی یادآور شد: امروز همه اتفاق نظر دارند که ریشه مسائل ایران اجتماعی هست و در خیلی مواقع به صورت غلوآمیز هم بیان می‌شود و حتی کشوری مانند آمریکا وقتی می‌خواهد با ما خصومت‌ کند می‌گویند هدف ما بدنه اجتماعی ایران هست. 

وی تصریح کرد: در سال ۹۱ وقتی قرار بود درخصوص آسیب‌های اجتماعی همایشی برگزار شود اعلام می کردند قصد داریم سیاه‌نمایی کنید اما امروز بیان می‌شود که درخصوص آسیب‌های اجتماعی ۲۰ سال تاخیر داریم. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این پرسش که عنوان می‌شود علت طلاق و اعتیاد چیست، افزود: اولین علت طلاق عدم همگونی نوع زندگی در دوران جدید و به هم خوردن ساختار قدرت در خانواده جدید، سوءظن، عدم فقدان یادگیری رابطه جنسی و مساله اقتصادی از جمله دلایل دیگر طلاق هست. 

ربیعی با اشاره به اجرای طرح کاج با موضوع مطالعه اعتیاد در صنعت یادآور شد: امروز اولین علت اعتیاد ناامنی روانی هست؛ برای نمونه در منطقه یک طلاق بیشتر از منطقه ۲۲ هست و امروز اعتیاد در بین افرادی که شغل دارند به هیچ وجه کمتر از بیکاران نیست؛ بلکه در بعضی موارد نیز بیشتر هست. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: امروز بحثی صورت گرفته که چرا مردم بی‌نشاط هستند و یا چرا دائم یکدیگر را اذیت می‌کنیم که باید بگویم به اعتقاد بنده ناامنی روانی بیشترین مسائل اجتماعی را تشکیل می‌دهد و ما آمادگی داریم که با کمک مسئولان برگزار کننده همایش و جامعه‌شناسان کار مشترکی را در این خصوص انجام دهیم. 

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما