کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

عباسعلی کدخدایی عصر دوشنبه در نشست خبری خود که در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها واقع در مصلای امام خمینی (ره) تهران، برگزار شد در پاسخ به سوالی مبنی بر این که نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل ادعا کرده هست که تهران متهم به سیاست تبعیض نژادی و مذهبی علیه مردم غیر فارس در پیش گرفته هست، گفت: این واکنش ها نیازی به جواب ندارد چرا که این یاوه گویی ها هیچ وقت تمامی ندارد و جمهوری اسلامی در طول این ۳۸ سال تعهد خود را نسبت به مردم و اقلیت ها نشان داده و در همه عرصه های سازندگی، سیاسی شاهد حضور اقلیت های دینی در کشور هستیم پس این یاوه گویی ها را نباید به آن توجه کرد.
وی افزود: آنچه که در جمهوری اسلامی ایران هست و تاکنون اجرا می شود مطابق قوانین و مقررات بوده هست و شورای نگهبان فراتر از قانون هم کاری انجام نخواهد داد و اگر هم اعتراضی به قانون هست از مسیر درست خود باید اصلاح شود و نیازمند دخالت دیگران نیستیم.
کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد و اختلاف نظرات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در این رابطه، افزود: تکلیف اجرای قانون هست، فقهای شورای نگهبان با استناد به اصل ۴ و همچنین ماده ۲۰۱ قانون آیین نامه داخلی مجلس معمولا در خصوص مواردی که خلاف شرع تشخیص دهند و حتی درباره مصوباتی که قبلا اعلام نظر شده هست این رویه را دارند که اعلام نظر می‌کنند.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: من در جایی هم اعلام کردم که حدود ۱۳۰ مورد درخواست خلاف شرع از این طریق شده هست که البته همه آنها خلاف شرع تشخیص داده نشده، آنچه مربوط به مصوبات مجلس شورای اسلامی که در ادوار مختلف خلاف شرع تشخیص داده شده، از تعداد انگشتان دست هم کمتر هست، از جمله همین مورد و همه این موارد به اصطلاح ما حقوقی‌ها اطلاق آنها مورد ایراد واقع شده نه اصل مصوبه.
وی تصریح کرد: پس در این جهت هم تبصره یک ماده ۲۰۶ قانون انتخابات شهر و روستا قبل انتخابات ریاست جمهوری توسط فقهای شورای نگهبان خلاف شرع تشخیص داده شده و مراتب آن به رئیس جمهوری اعلام شد و رئیس جمهوری هم دستور اجرای آن را به وزیر کشور داده و در پی آن در روزنامه رسمی کشور اعلام شد که نهایتا لازم‌الاجرا بوده و حالا این موضوع چرا اجرا نشده بحث دیگری هست.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: شکایتی که اکنون از سپنتا انجام شده از سوی یکی از اعضای علی البدل شورای شهر یزد به دیوان عدالت اداری صورت گرفته هست که ربطی به شورای نگهبان هم ندارد.
کدخدایی درباره ایراد شورای نگهبان از موافقت نامه آب و هوایی پاریس، گفت: چون بعضی پیوست‌ها ضمیمه موافقتنامه نشده بود، شورای نگهبان ایراد گرفته بود و به محض آنکه مجلس مصوبات جدید در این باره را ارائه دهد شورای نگهبان نظرش را اعلام می‌کند.
کدخدایی در ادامه با اشاره به قوانین انتخابات، ادامه داد: ما چندین سال هست که نسبت به ناکارآمدی قوانین انتخابات اعلام نظر کردیم.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: بعد از آنکه سیاست‌های کلی از سوی رهبری اعلام شد، در چارچوب آن سیاست‌ها، شورای نگهبان کار‌های کارشناسی را انجام می‌دهد و نسبت به بند ١٠ سیاست‌ها اعلام نظر می‌کند و ما اکنون کار‌های کارشناسی را انجام می‌دهیم تا انتخابات بعدی قانون جدیدی در راستای انتخابات شوراها داشته باشیم.
وی در واکنش به اظهارات نماینده عربستان در سازمان ملل که در ایران نسبت به افراد تبعیض نژادی وجود دارد، گفت: این موارد نیازی به واکنش ندارد چون همه آنها یاوه‌گویی هست و جمهوری اسلامی طی این چهار دهه همیشه نسبت به اقوام و مذاهب توجه داشته و به این یاوه گویی‌ها نباید توجه کرد.
کدخدایی درباره اینکه چرا اقلیت‌های دینی می‌توانند در مجلس نماینده داشته باشند، اما در شورا‌های شهر این امکان از سوی شورای نگهبان رد شده هست، گفت: برای حضور اقلیت‌ها در مجلس نص صریح قانون اساسی را داریم که اقلیت‌ها در حوزه‌ای که جمعیت خود آن اقلیت‌ها هستند انتخاب شوند، اما در شورا‌ها چنین چیزی نداریم و لذا استنباط شده بود که یک اقلیت می‌تواند با رأی مسلمانان وارد شورا شود و این ایرادی بود که شورای نگهبان وارد کرد و برای مثال کلیمی‌ها نمی‌توانند در انتخابات مجلس به یک نماینده مسیحی رأی دهند و برای سایر ادیان هم به همین شکل هست.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: این شورا می گوید اقلیت ها در مناطقی که اکثریت مسلمان هستند نمی توانند انتخاب شوند و این ایراد ما برای این مساله بود پس برای مجلس، ما قانون اساسی را داریم و در مناطق خودشان رأی گیری و نماینده ای برای خود انتخاب می کنند.
کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره دیدگاه شورای نگهبان درباره عملکرد نظام بانکداری، سودها و جرائم بانکی گفت: قانون بانکداری اسلامی از نظر شرعی ایرادی نداشته هست، از این رو مورد تایید ماست و اگر اشکالی در اجرای آن هست باید برطرف شود.
وی افزود: اگر قانون جدیدی از سوی مجلس تصویب شود، شورای نگهبان درباره آن نظر خواهد داد اما تا به حال مصوبه جدیدی در این باره به دست ما نرسیده هست و درخواست مشورتی هم در این باره از ما نشده هست.
سخنگوی شورای نگهبان درباره وضعیت بررسی مصادیق رجل سیاسی در این شورا تصریح کرد: در این مدت با توجه به زمانی که بود و نیز با توجه به اصل ۱۱۵ قانون اساسی و شرایط ریاست جمهوری، مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان نظرات بیشتری را برای فقها ارسال کرد که ما بعد از جمع‌بندی اعلام نظر خواهیم کرد.
کدخدایی به جلسات مشترک کارگروه بین مجلس و دولت و شورای نگهبان برای اصلاح قانون انتخابات شوراها اشاره کرد و گفت: جلسات این کارگروه هر سه شنبه برگزار میشود که پیشرفت خوبی داشته و رئیس کمیسیون شوراها در این باره گزارشی ارائه کرده و و قطعاً بعد از نهایی شدن آن را ارائه خواهیم کرد.
سیام**۱۰۵۸**۱۰۵۵
خبرنگار: محمد افضلی**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما