به گفته گروه جامعه خبرگزاری فارس، نیره پور ملائی، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اعلام این خبر که در جریان بازرسی یک لنج باری در بندر چابهار که از نیروهای یگان محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با همکاری مأمورین دریابانی متوقف‌شده بود ۱۶۰۰ کیلوگرم باله کوسه کشف و ضبط‌شده هست، گفت: بر اساس نظر کارشناسان برای به دست آوردن این حجم بال کوسه تعداد حداقل ۱۴۰۰ عدد کوسه صید و کشته‌شده هست.

پور ملائی اظهار داشت: در این رابطه سه متهم بازداشت و کشتی مذکور نیز توسط نیروهای دریابانی توقیف‌شده هست.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید غیرمجاز هر عدد کوسه‌ماهیان معادل سیصد میلیون ریال تعیین‌شده هست.

کوسه از آبزیان حمایت‌شده و بسیار ارزشمند آب‌های آزاد ازجمله خلیج‌فارس و دریای عمان به شمار می‌رود که در رأس چرخه غذایی اقیانوس‌ها قرار دارد.

 

تخمین‌های علمی حاکی از آن هست که هرساله حدود ۱۰۰ میلیون کوسه در نقاط مختلف جهان شکار می‌شود و عامل اصلی آن تقاضای گسترده در بازار هنگ‌کنگ و چین برای سوپ بال کوسه هست.

سازمان حفاظت محیط زیست طی مصوبه شماره ۳۸۰/۳۸۱ صید کوسه‌های خلیج‌فارس و دریای عمان را که در سال‌های اخیر به دلیل کاهش چشمگیر جمعیت و صید بی‌رویه درخطر انقراض قرارگرفته‌اند را ممنوع اعلام نموده و مفاد این مصوبه را به سازمان شیلات و بهره‌برداران اعلام کرده هست.

برابر قانون، صید، حمل، خریدوفروش انواع کوسه‌ماهیان چه باهدف صید اصلی و ضمنی ممنوع بوده و متخلفین به مراجع قضایی معرفی خواهند شد و صیادان باید توجه داشته باشند که صید ضمنی کوسه را به اسکله منتقل نکنند.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما