در مورد خواب و بی خوابی و کم خوابی شایعات و نکات زیادی بین مردم رواج دارد. ما در این نوشتار ۱۰ حقیقت علمی درباره اهمیت خواب را بیان می کنیم که دانستن آنها برای سلامتی جسمی و روحی شما لازم هست. با ما همراه باشید.

اهمیت خواب

۱. در طول شبانه روز باید ۸ ساعت خوابید

این نکته را از متخصصان مختلف شنیده‌ایم و می‌شنویم. اما چرا باید هشت ساعت خوابید؟

تحقیقات مختلف در نقاط مختلف جهان در مورد فراوانی بیماری‌های مختلف در گروه‌های مختلف اجتماعی نشان می‌دهد که کسانی که کم یا زیاد می‌خوابند بیشتر در معرض بیماری هستند و زندگی‌شان کوتاه‌تر هست.

البته نمی‌شود گفت کم خوابیدن دلیل این پدیده هست. ممکن هست دلیل اصلی زندگی ناسالم باشد که کم خوابیدن صرفا یکی از نشانه‌های آن هست.

طبق تعریف، کم‌خواب به کسی گفته می‌شود که شب‌ها کمتر از ۶ ساعت می‌خوابد. پرخواب کسی هست که عموما بیش از ۹ یا ۱۰ ساعت می‌خوابد.

باید چند ساعت بخوابید؟

ارتباط طول خواب با احتمال ایجاد اختلال

 ۱۰ نکته حیاتی درباره اهمیت خواب

این زمان‌ها البته برای بزرگسالان هست. کودکان پیش از بلوغ بهتر هست بیشتر بخوابند – تا ۱۱ ساعت. نوزادها هم می‌توانند تا ۱۸ ساعت در شبانه‌روز بخوابند.

شین اومارا، استاد تحقیقات تجربی مغز در ترینیتی کالج دانشگاه دوبلین، می‌گوید به سادگی نمی‌شود گفت خواب بد نشانه مشکل سلامتی هست یا علت آن، اما تردیدی نیست که هر کدام به دیگری دامن می‌زند.

مثلا آدم‌هایی که ورزیده نیستند کمتر فعالیت می‌کنند، و وقتی کمتر فعالیت می‌کنند بدتر می‌خوابند،‌ و چون بدتر می‌خوابند خسته‌اند و احتمالا کمتر میل به فعالیت دارند، و الی آخر.

مطلب مرتبط: ساعت بدن: درمان ۷ مشکل خواب با تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن

۲. کم خوابی چه عوارضی روی بدن دارد

درباره اهمیت خواب اینطور می توان گفت که خواب نامناسب عوارض گوناگون دارد. مرور ۱۵۳ مطالعه دانشگاهی روی بیش از ۵ میلیون نفر نشان می‌دهد که کم‌خوابی با دیابت، فشار خون، چاقی و نارسایی‌های عروقی و قلبی مرتبط هست.

محققان می‌گویند حتی چند شب کم‌خوابی پشت‌سرهم ممکن هست یک آدم سالم را به آستانه ابتلای به دیابت برساند. به این دلیل قابلیت کنترل قند خون آدم آسیب می‌بیند.

همچنین واکسن روی آدم‌هایی که کم‌خوابی دارند کمتر اثر می‌کند. کم‌خوابی سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند و امکان ابتلا به بیماری‌های عفونی را بالا می‌برد.

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد آن گروه از شرکت‌کنندگان در این پژوهش که کمتر از هفت ساعت در شبانه‌روز می‌خوابیدند سه برابر بیشتر از کسانی که هفت ساعت یا بیشتر می‌خوابیدند دچار سرماخوردگی می‌شدند.

۱۰ نکته حیاتی درباره اهمیت خواب

نکته مهم دیگر این هست که به نظر می‌رسد افرادی که کم می‌خوابند هورمون گرلین زیاد، و هورمون لپتین کم تولید می‌کند. گرلین هورمون مرتبط با احساس گرسنگی هست و لپتین هورمون مرتبط با احساس سیری. این تغییر هورمونی ممکن هست به چاقی فرد منجر شود.

بعضی مطالعات کم‌خوابی را به عملکرد مغز و در درازمدت، حتی به فراموشی ربط می‌دهند.

پروفسور اومارا این‌طور توضیح می‌دهد که در طول روز ضایعاتی در مغز شکل می‌گیرد که وقتی می‌خوابیم از بدن بیرون می‌رود. وقتی درست نمی‌خوابیم، انگار مغزمان در حالتی هست که ضربه‌ای خفیف خورده.

پیامدهای پرخوابی به اندازه کم‌خوابی روشن نیست. اما این‌قدر می‌دانیم که برای سلامتی خوب نیست – از جمله در افراد مسن ممکن هست خطر ابتلای به زوال عقل را بیشتر کند و این از اهمیت خواب هست.

۳- خواب کامل چیست؟

خواب انسان مراحل مختلف دارد. هر مرحله خواب بین ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه طول می‌کشد. در هر مرحله فرایندی متفاوت در مغز و در بدن ما رخ می‌دهد.

مرحله اول خواب حالتی هست چرت‌آلود و آرام، بین خواب و بیداری. در این مرحله نفس آرام‌تر می‌شود، عضلات شل می‌شوند و ضربان قلب آهسته‌تر می‌شود.

۱۰ نکته حیاتی درباره اهمیت خواب

مرحله دوم، خواب کمی عمیق‌تر هست – ممکن هست احساس کنید بیدارید، در این‌صورت قاعدتا خوابید و نمی‌دانید.

مرحله سوم، خواب عمیق هست. در این مرحله بیدار شدن سخت هست، چون فعالیت بدن به پایین‌ترین سطح رسیده. در مرحله دوم و سوم معمولا خواب نمی‌بینیم.

بعد از مرحله سه، دوباره چند دقیقه به مرحله دو برمی‌گردیم و سپس وارد مرحله رؤیا یا خواب دیدن می‌شویم. به این مرحله آر.ای.ام (REM) هم می‌گویند، که حروف اول عبارت “حرکت سریع چشم” هست. در این مرحله هست که خواب می‌بینیم.

اگر خواب کامل باشد، همه این مراحل به ترتیب رخ می‌دهند.

اهمیت خواب ۴: آیا شب‌کاری برای سلامتی خطرناک هست؟

تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که کارهای شیفتی می‌توانند مشکل‌زا باشند. مثلا کسانی که به خاطر شب‌کاری کم می‌خوابند و در ساعت‌های نامناسب می‌خوابند، بیشتر در معرض خطر دیابت و چاقی هستند.

طبق یک مطالعه رسمی در بریتانیا،کسانی که شیفتی کار می‌کنند عموما از وضع جسمی‌شان ناراضی‌ترند، و احتمال اینکه “بیماری درازمدت محدودکننده” داشته باشند بیشتر هست.

آیا کار در ساعات غیر معمول (شب، عصر یا صبح زود) شما را بیمار می‌کند؟

درصد تعداد ساعات کاری از دست رفته از کل ساعات کاری در یک سال

۱۰ نکته حیاتی درباره اهمیت خواب

گفته مرکز آمار بریتانیا نشان می‌دهد مرخصی استعلاجی بین کسانی که شیفتی کار می‌کنند به مراتب بیش از بقیه هست.

این فاصله برای کسانی که کارشان غیرفیزیکی هست، بیشتر هست. یعنی به نظر می‌رسد کم‌خوابی روی افرادی که کارشان تحرک ندارد بیشتر اثر می‌گذارد.

۵- آیا کم‌خوابی بین انسانها زیاد شده هست

اگر رسانه‌ها را دنبال کنید یا مبنای قضاوت‌تان درباره اهمیت خواب اطرافیان‌تان باشد، ممکن هست فکر کنید خیلی‌ها بد می‌خوابند. اما مطالعه مفصلی که در ۱۵ کشور انجام شده نشان می‌دهد واقعیت کمی متعادل‌تر از این هست – به این صورت که در ۶ کشور خواب کمتر شده، در ۷ کشور خواب بیشتر شده و در دو کشور نتایج الگوی مشخصی نبوده.

شواهد بسیاری در دست هست که خواب انسان‌ها در نسل‌های اخیر تغییر چندانی نکرده. اما نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد اگر از خود آدم‌ها بپرسید فکر می‌کنند چقدر کمبود خواب دارند، تصویری متفاوت به دست می‌آورید.

پس چرا دوروبرمان این همه آدم خسته می‌بینیم؟

ممکن هست این مشکل در بعضی گروه‌ها جدی‌تر و متمرکز باشد، در نتیجه مشاهده آن در سطح گسترده‌تر و برای همه جامعه سخت‌تر باشد.

مطالعه‌ای که اخیرا روی ۲۰۰۰ بزرگسال در بریتانیا انجام شد، نشان می‌دهد مشکلات خواب با سن و جنسیت تغییر می‌کند. مثلا، زنان تقریبا در هر رده سنی که باشند سخت‌تر از مردان می‌توانند آن‌قدر که لازم هست بخوابند.

در سنین نوجوانی خواب زنان و مردان تقریبا یکی هست. اما در سال‌های بعد که خانواده و فرزند به معادله افزوده می‌شوند، زنان به مراتب بیش از مردان احساس کمبود خواب دارند. در میان‌سالی این اختلاف دوباره کم می‌شود.

مردها: مشکل خواب در گروه‌های سنی مختلف

درصد کسانی که بیش از سه روز در هفته مشکل خواب دارند

۱۰ نکته حیاتی درباره اهمیت خواب

 

زن‌ها: مشکل خواب در گروه‌های سنی مختلف

درصد کسانی که بیش از سه روز در هفته مشکل خواب دارند

۱۰ نکته حیاتی درباره اهمیت خواب

گذشته از این، کافئین و الکل به مدت و کیفیت خواب لطمه می‌زند.

پروفسور درک یان دیک از مرکز مطالعات خواب در دانشگاه ساری معتقد هست بعضی‌‌ها شب‌ها دیرتر می‌خوابند و بیشتر برنامه‌های تفریحی دارند، و با اینکه تقریبا به اندازه دیگران می‌خوابند، استراحت‌شان کمتر هست.

بعضی‌ها هم در طول هفته کمتر می‌خوابند و آخر هفته‌ها جبران می‌کنند، در نتیجه میانگین ساعت خواب‌شان بالا می‌آید، اما احساس کمبود خواب‌شان رفع نمی‌شود.

اهمیت خواب ۶: وضعیت خواب در گذشته چگونه بوده هست

از بعضی استثناءها که بگذریم، آدم‌ها معمولا شب می‌خوابند و ۷-۸ ساعت بعد بیدار می‌شوند.

اما آن‌‌طور که راجر اکیرچ، استاد تاریخ ویرجینیا تک آمریکا، می‌گوید، قرن‌ها پیش وضع جور دیگری بوده.

مطالعات گسترده او (مبتنی بر بیش از ۲۰۰۰ سند از ادبیات، خاطرات مردم، و سوابق دادگاه‌ها) نشان می‌دهد صدها سال پیش آدم‌ها در بسیاری نقاط دنیا دو بار می‌خوابیدند. یعنی کمی بعد از غروب می‌خوابیدند، بعد بیدار می‌شدند و یکی دو ساعت بیدار بودند، و دوباره می‌خوابیدند.

پروفسور اکیرچ معتقد هست بدن انسان به طور طبیعی خواب تکه‌تکه را ترجیح می‌دهد.

۱۰ نکته حیاتی درباره اهمیت خواب

اما بعضی محققان با او مخالفند. آنها می‌گویند در دنیای مدرن نمونه‌هایی یافته‌اند که مردمان شکارچی فقط یک خواب طولانی دارند. و به نظرشان این نشان می‌دهد که خواب دوتکه ضرورتا الگوی طبیعی بدن انسان نیست.

پروفسور اکیرچ می‌گوید خواب یک‌سر به جای خواب دوتکه از قرن نوزدهم باب شد، چون روشنایی به خانه‌ها آمد و مردم دیرتر می‌خوابیدند اما ساعت بیدار شدن‌شان تغییری نکرده بود. به باور او امکان روشن کردن محیط در شب، ساعت بدن انسان را تغییر داد، و انقلاب صنعتی بازدهی و کارآیی را مهمتر از پیش کرد.

اهمیت خواب ۷: اثرات خطرناک موبایل بر خواب چیست

متخصصان می‌گویند نوجوانان باید هر شب حدود ده ساعت بخوابند، اما آمار رسمی در بریتانیا نشان می‌دهد که حدود نیمی از نوجوانان کمتر از این می‌خوابند.

اتاق خواب که قرار هست محل استراحت باشد، پر هست از ابزار و لوازمی که سر آدم را گرم می‌کند – از لپ‌تاپ و تلویزیون گرفته تا موبایل.

از این گذشته، محتوای سرگرم‌کننده هم بیشتر و در دسترس‌تر از گذشته هست، پس می‌شود ساعت‌ها نخوابید و تماشا کرد.

۱۰ نکته حیاتی درباره اهمیت خواب

نور آبی ابزار الکترونیک خواب را می‌پراند. ضمن اینکه خود فعالیت – تماشای تلویزیون باشد یا گپ زدن با یک دوست – مغز را بیدار نگه می‌دارد، آنهم در ساعاتی که مغز باید استراحت کند.

در کنفرانس مشترکی که اخیرا انجمن مدیران مدارس و سازمان آگاهی‌بخشی دیجیتال بریتانیا برگزار کردند، پیشنهادی طرح شد که نوجوانان از حدود یک ساعت و نیم پیش از زمان خواب ابزاری مثل موبایل را کنار بگذارند.

مطالعه این دو نهاد نشان می‌دهد که بسیاری از نوجوانان در تخت‌خواب هم موبایل‌به‌دست‌اند.

۸- آگاهی از اختلالات خواب مهم هست

آمار نشان می‌دهد در یک دهه گذشته شمار بریتانیایی‌هایی که به خاطر مشکل‌دار بودن خواب‌شان به پزشک مراجعه می‌کنند پیوسته بیشتر شده هست.

این پدیده دلایل مختلف دارد. دکتر گای لشزینز، متخصص اعصاب در مرکز اختلالات خواب بیمارستان سنت توماس لندن، معتقد هست بزرگ‌ترین عامل این وضعیت، چاقی هست.

او می‌گوید بیشترین موردی که می‌بیند تنگی نفس هنگام خواب هست، مشکلی که هم‌بستگی آشکار با وزن افراد دارد.

البته آگاهی‌بخشی در سطح اجتماع هم مؤثر بوده.

 اهمیت خواب - 8

دکتر لشزینر معتقد هست هرچه آدم‌ها بیشتر در مورد اهمیت خواب و اختلالات خواب می‌بینند و می‌خوانند، احتمال اینکه به مشکل خودشان پی ببرند و به پزشک مراجعه کنند بیشتر هست.

متخصصان می‌گویند راه درمان بیخوابی “رفتاردرمانی شناختی” هست، و نباید به قرص خواب متوسل شد. اما بسیاری همچنان از قرص استفاده می‌کنند چون دسترسی به شیوه‌های درمانی دیگر سخت‌تر و گران‌تر هست.

۹- آیا وضع در کشورهای مختلف فرق می‌کند؟

تحقیقی در مورد عادات خواب مردم در ۲۰ کشور صنعتی نشان می‌دهد عادت خواب آنان – با یک ساعت بیش‌وکم یا دیر و زود – حدودا یکسان هست.

اهمیت خواب - 9

محققان از این مشاهده نتیجه گرفته‌اند که عوامل اجتماعی مثل ساعت کاری، ساعت شروع مدارس، یا میزان تفریح مردم به مراتب مهم‌تر از عوامل طبیعی مثل ساعت طلوع و غروب آفتاب هست.

مثلا در نروژ که طول روز می‌تواند ۲۴ ساعت باشد یا هیچ، میانگین خواب مردم حداکثر حدود نیم ساعت تغییر می‌کند.

چه در کشورهایی که طول روز و شب در سال نوسان می‌کند، چه در کشورهای استوایی که طول روز و شب تقریبا همیشه مساوی هست، میزان خواب مردم در طول سال کم‌وبیش یکسان هست.

اما تأثیر روشنایی مصنوعی چیست؟

نتایج تحقیقی که در سه کشور تانزانیا، نامیبیا و بولیوی روی مردمانی که به برق دسترسی ندارند انجام شده، نشان می‌دهد آنها هم میانگین ۷/۷ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند – که تقریبا با رقم مربوط به کشورهای صنعتی یکی هست.

به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد مدت خواب آدم‌ها تقریبا همه‌جای دنیا یکی هست. چیزی که کم‌وبیش فرق می‌کند، ساعت خوابیدن و بیدار شدن هست.

بیشتر تحقیقات نشان می‌دهد روشنایی مصنوعی ساعت خواب را به تأخیر می‌اندازد، اما ضرورتا مدت خواب را کم نمی‌کند.

در گروه‌هایی که بالاتر مثال زدیم – که به برق دسترسی ندارند – مردم زودتر می‌خوابیدند اما عموما با طلوع خورشید – یا پیش از آن – بیدار می‌شدند.

اهمیت خواب ۱۰: گنجشک یا جغد؟

بعضی آدم‌ها، آدم صبح‌اند، بعضی آدم‌ها، آدم شب. حتی شواهد ژنتیک هم این موضوع را تأیید می‌کند.

اما به نظر می‌رسد روشنایی مصنوعی این تفاوت را تشدید کرده – به‌خصوص در کسانی که ترجیح می‌دهند شب بیدار بمانند. طبیعتا اگر از جغدها باشید، روشنایی باعث می‌شود دیرتر بخوابید.

حدود ۳۰ درصد آدم‌ها اهل فعالیت صبح‌اند و حدود ۳۰ درصد اهل فعالیت شب. باقی ۴۰ درصد هم جایی بین این دو گروه‌اند – هرچند کسانی که صبح زود را به نصفه‌شب ترجیح می‌دهند اندکی بیشترند.

 اهمیت خواب - 9

نکته مهم این هست که ساعت طبیعی‌مان به‌طور کامل از کنترل ما خارج نیست. مثلا کسانی که به‌طور طبیعی دیر می‌خوابند و دیر بیدار می‌شوند می‌توانند شب‌ها کمتر خودشان را در معرض نور قرار بدهند و کاری کنند که در طول روز بیشتر در معرض نور باشند.

یک تیم محققان آمریکایی گروهی جغدصفت‌ها را به سفر بیرون شهر بردند، جایی که نور مصنوعی نباشد. ظرف ۴۸ ساعت، ساعت طبیعی‌شان حدود دو ساعت جلو رفت.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۱۰ حقیقت علمی درباره اهمیت خواب که باید بدانید

اهمیت خواب


 

(مشاهده امروز ۱ نفر)

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی هست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما