استرس و اضطراب همواره به عنوان عوامل کلیدی که سلامت روانی و بهداشت روحی روانی افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهند شناخته می شوند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا فهرست ۱۰ کم استرس ترین شهر جهان در ۲۰۱۷ را بدانید.

۱۰ کم استرس ترین شهر جهان در ۲۰۱۷

سایت زیپ جت موارد مختلفی را در شهرهای هر کشور بررسی می‌کند و با امتیازاتی که به آنها می‌دهد میزان استرس آن شهر را مشخص می‌کند. این موارد شامل جمعیت، درآمد، قدرت خرید، قرض، امنیت، بیکاری، فضای سبز شهر، ترافیک، وسایل نقلیه عمومی، برابری جنسیتی و قومیتی، میزان آلودگی صوتی و آلودگی هوا و آلودگی از لحاظ نور ( همانند کم نور بودن فضای شهری )، همچنین مدت زمان روشن بودن هوا، سلامت جسمی و سلامت روحی می‌شود. در ادامه چند بهترین شهر جهان و کم استرس ترین شهر جهان در ۲۰۱۷ را بشناسید.

۱. اشتوتگارت (Stuttgart) – آلمان

۱۰ کم استرس ترین شهر جهان در ۲۰۱۷

شهر اشتوتگارت در آلمان در صدر این فهرست قرار دارد و کم استرس ترین شهر جهان شناخته شده هست. مردمی که در این شهر زندگی می‌کنند کمترین استرس را در زندگی روزانه خود دارند. این شهر بیشترین امتیاز خود را در میزان فضای سبز، قدرت خرید خانواده‌ها و برابری جنسیتی کسب کرده هست. هرچند کم استرس‌ترین شهر جهان همچنان از لحاظ آلودگی صوتی و میزان روشنایی در بالاترین حد قرار ندارد و شاید بتوان این دو را تنها موارد استرس زا در این شهر دانست.

مطلب مرتبط: ۱۰ سالم ترین کشور جهان در ۲۰۱۷

۲. لوگزامبورگ (Luxembourg) – لوگزامبورگ

کم استرس ترین شهرهای جهان

لواگزامبورک شهری کوچک هست در کشوری کوچک که در میان ثروتمندترین کشورهای جهان نیز قرار گرفته هست. کم بودن جمعیت، فضای سبز بسیار، امنیت اجتماعی و سلامت روانی از جمله مواردی هست که مردمان این شهر نگرانی درباره آنها ندارند. اما شاید بتوان گفت چیزی که آنها را ناراحت می‌کند مدت زمان کم روشن بودن هوا و میزان آلودگی صوتی هست. اما با تمام این احوال همچنان در صدر فهرست کم استرس ترین شهر جهان هست.

مطلب مرتبط: ۳۰ بهترین شهر جهان برای زندگی جوانان زیر ۳۰ سال

۳. هانوفر (Hannover ) – آلمان

کم استرس ترین شهرهای جهان

هانوفر مرکز ایالت فدرال نیدرزاکسن هست و یکی از مراکز مهم در شمال آلمان به شمار می‌رود. به گفته این سایت، هانوفر نیز از جمله شهرهاییست که در آن فضای سبز نقش مهمی دارد، آلودگی صوتی کم هست، قدرت خرید خانواده‌ها بالاست و در نتیجه مردم آن ریلکس تر بوده و از سلامت روان بیشتری برخوردارند. اما چیزی که در این شهر امتیاز کمتری گرفته هست میزان روشنایی در طول روز و در کل میزان روشنایی شهر هست.

۴. برن ( Bern ) – سوییس

کم استرس ترین شهرهای جهان

برن پایتخت کشور سوییس و چهارمین شهر پرجمعیت آن هست. این شهر همواره در فهرست برترین شهرهای جهان از نظر کیفیت زندگی قرار گرفته هست. برن از جمله شهرهاییست که فضای سبز و طبیعت زیبایی دارد، در این شهر برابر جنسیتی و قومیتی از اهمیت بالایی برخوردار هست و مردم رضایت کافی از ترافیک شهری و حمل‌ونقل عمومی شهر دارند. با اینحال به نظر می‌رسد چیزی که به مردم این شهر استرس وارد می‌کند آلودگی صوتی و کمبود نور در شهر هست.

۵. مونیخ ( Munich ) – آلمان

کم استرس ترین شهرهای جهان

مونیخ سومین شهر بزرگ آلمان پس از برلین و هامبورگ هست و همچنین یکی از شهرهای ثروتمند آلمان به شمار می‌رود که جاذبه‌های دیدنی بسیاری نیز دارد. مراکز دیدنی جشن‌ها، امکانات و برنامه‌های فرهنگی موجب شد این شهر در رتبه چهارم بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار بگیرد. اما مردمی که در چهارمین شهر مهم جهان زندگی می‌کنند از چه چیزهایی رضایت دارند؟

بر اساس آمارهای گرفته شده قدرت خرید مردم و برابری جنسیتی از جمله مواردیست که مردم شهر مونیخ از آن رضایت کامل دارند پس از آن سیستم حمل‌ونقل خوب و امنیت شغلی نیز استرس آنها را کاهش می‌دهد. اما از سوی دیگر کمبود نور و آلودگی صوتی موجب نارضایتی آنها شده هست.

مطلب مرتبط: ۲۰ زیباترین کشور جهان که هوش از سرتان می برد

۶. بوردو ( Bordeaux) – فرانسه

کم استرس ترین شهرهای جهان

بوردو یک شهر بندری در جنوب غربی فرانسه هست که کنار رودخانه گارون واقع شده هست. بوردو ششمین شهر بزرگ فرانسه بعد از پاریس، مارسی، لیون، تولوس و لیل هست. سیستم حمل‌ونقل مناسب و ترافیک کم هر دو موجب می‌شوند آلودگی‌های صوتی و آلودگی هوا نیز کم شود و مردم این شهر از این چهار مورد رضایت کافی داشته باشند.

علاوه بر اینها وجود فضای سبز نیز باعث خوشحالی مردم هست. اما از سوی دیگر بوردو نیز همچون سایر شهرهای اروپایی مدت زمان کوتاهتری دارای نور طبیعی خورشید هست که همین موجب شده تا نور فضای شهر در ساعاتی از روز از نظر ساکنان آن کم باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید مردم این شهر از امنیت شغلی کافی برخوردار نیستند.

۷. ادینبورگ (Edinburgh ) – اسکاتلند

کم استرس ترین شهرهای جهان

ادینبورگ پایتخت و دومین شهر بزرگ اسکاتلند هست، اسکاتلندی که زیباترین کشور جهان در سال ۲۰۱۷ شناخته شده هست. این شهر در سال ۲۰۰۹ به عنوان بهترین مکان برای زندگی انتخاب شد. ادینبورگ نیز دارای فضای سبز رضایتخبش، سیستم حمل‌ونقل عمومی خوب هست. آلودگی هوا در این شهر کم هست و در نتیجه مردم نیز از سلامت روانی بالایی برخوردار هستند.

اما در عین حال سلامت فیزیکی مردم این شهر در برابر سایر شهرهای این فهرست کم هست، با وجود حمل‌ونقل عمومی خوب همچنان ترافیک در شهر وجود دارد و آلودگی صوتی نیز زیاد هست.

۸. سیدنی (Sydney) – استرالیا

کم استرس ترین شهرهای جهان

سیدنی بزرگترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا هست و به نوعی می‌توان آن را نماد این کشور نیز دانست. سیدنی در جنوب شرقی استرالیا قرار گرفته هست و ساکنان آن از قومیت‌ها، نژادها و فرهنگ‌های مختلفی برخوردار هستند و این اصلا عجیب نیست که این شهر در دسته بندی برابری قومیتی و نژادی امتیاز خوبی کسب کند. قدرت خرید مردم این شهر بالاست و از امنیت اجتماعی بالایی نیز برخوردار هستند. اما آلودگی صوتی و ترافیک از جمله مواردیست که موجب نارضایتی شهروندان آن گشته هست.

۹. گراتس ( Graz) – اتریش

کم استرس ترین شهرهای جهان

گراتس دومین شهر بزرگ در اتریش هست که در سال ۲۰۰۳ عنوان پایتخت فرهنگی اروپا را به خود اختصاص داد. این شهر که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید فضای آرامی دارد، مردم شهر بسیار آرام هستند و از سلامت روانی بالایی برخوردار هستند که شاید این را مدیون وجود امنیت اجتماعی بالا در این شهر باشند. با این حال خیلی در این شهر برابری جنسیتی و نژادی وجود ندارد و در کل شاید بتوان گفت مردم این شهر از همه چیز رضایت نسبی و نارضایتی نسبی دارند چرا که امتیاز بیشتر موارد نظیر امنیت شغلی، برابری و مدت زمان روشنایی روز و سلامتی جسمی نه خیلی بالاست نه خیلی پایین.

۱۰. هامبورگ ( Hamburg ) – آلمان

کم استرس ترین شهر جهان

هامبورگ دومین شهر بزرگ در آلمان و سومین بندر بزرگ در اروپا بعد از آنتورپ و روتردام هست. هامبورگ از جمعیت نسبتا خوبی نسب به سایز شهر برخوردار هست و به هیچ وجه شهر شلوغی نیست. اما در این شهر نیز همانند شهر گراتس اتریش همه چیز نسبی هست. برابری جنسیتی، میزان درآمد و قدرت خرید از مواردیست که می‌توان گفت رضایت مردم را جلب کرده هست.

سیستم حمل‌ونقل عمومی شهر نیز از امتیاز خوبی برخوردار هست، متروی هامبورگ در سال ۱۹۱۲ تأسیس شده و هم اکنون دارای ۴ خط و ۹۱ ایستگاه می‌باشد. این مترو از قدیمی‌ترین متروهای جهان محسوب میشود. با وجود ترافیک شهری آلودگی هوا نسبتا کمتر از آلودگی صوتی هست. در کل مردم این شهر از سلامت روحی بیشتری نسبت به سلامت جسمی برخوردار هستند.

اینطور که این فهرست کم استرس ترین شهر جهان مشخص می‌کند مردمان شهرهای اروپایی از آرامش روانی بیشتر و نگرانی کمتری برخوردار هستند. زیپجت در صدد هست با نشان دادن این دسته بندی و امتیازات آن در شهرهای کم استرس کاری کند تا شهرهایی که از استرس بالایی برخوردار هستند نیز تغییراتی بر اساس میزان نارضایتی مردم انجام دهند چرا که میزان مشکلات روحی و روانی در جهان رو به افزایش هست که بخش عظیمی از آن مربوط به استرس‌های زندگی روزمره افراد در شهری که سکونت می‌کنند هست.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

منبع: زیپ جت

۱۰ کم استرس ترین شهر جهان در ۲۰۱۷


 

(مشاهده ۱ نفر, فقط امروز)

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی هست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما