برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری موضوع چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی به مبحث مهم و قابل توجهی تبدیل می‌شود. از این رو آشنایی با چند اصطلاح رایج در مجلات علمی بسیار مهم هست. در ادامه با ما همراه باشید تا منظور از ۱۵ اصطلاح رایج در مجلات علمی را بدانید.

اصطلاح رایج در مجلات علمی

۱-ضریب تاثیر یا Impact Factor

شاخص ضریب تاثیر نشان می‌دهد که مقالات یک مجله به صورت متوسط چه میزان در شکل گیری مقالات علمی دیگر موثر هستند. به صورت تقریبی، اگر ضریب تاثیر یک مجله عدد ۲ باشد، یعنی اینکه هر مقاله این مجله، در شکل گیری ۲ مقاله علمی دیگر موثر هست.

۲-مردود شدن Desk Rejection

اول از همه یک مقاله توسط سردبیر مجله مورد بررسی قرار می‌گیرد. سردبیر دو مسئله مهم را چک می‌کند: ۱) آیا مقاله به موضوعات مورد توجه مجله مرتبط هست؟ ۲) آیا مقاله از حداقل‌های کیفیتی لازم برای بررسی شدن توسط داورها برخوردارد هست؟ اگر پاسخ هر کدام از این سوالات منفی باشد، مقاله ما توسط سردبیر مردود یا اصطلاحاDesk Reject می‌شود.

۳- کاور لتر Cover Letter

نامه ایست که به مقاله پیوست می‌شود و هدف از آن دادن یک توضیح مختصر اما جامع راجع به کار انجام شده هست.

۴-جلد یا Volume

مثلا عدد ۱۸ بود، نشان دهنده ولیوم یا دوره یا جلد هست. در بیشتر مجلات هر ساله فقط یک جلد چاپ میکنند ولی بعضی مجلات چندین جلد در یک سال چاپ میکنند که چندان مرسوم نیست و در مورد مجلات کمی دیده میشود.

۵-شماره مجله Issue

معمولا مجلات در هر سال چندین شماره را چاپ میکنند که بسته به مجله این شماره‌ها از ۲ تا حتی در بعضی مجلات ۳۴ ایشو هست. البته تعداد مرسوم ایشو در مجلات ۴ ایشو یا ۶ ایشو هست که به ترتیب فصلنامه یا دوماه نامه نامیده میشوند.

۶-سریال نامبر ISSN

سریال نامبر ISSN مخفف عبارت International Standard Serial Number هست.ISSN شامل هشت حرف هست و برای هر مجله مختص آن مجله هست. بعضی مجلات دارای دو ISSN هستند که یک ISSN مربوط به نسخه الکترونیکی آن و ISSN دیگر مربوط به نسخه هارد کپی آن هست که البته نسخه هارد کپی معتبر تر هست و در منابع علمی اگر بنا باشد که یک ISSN ذکر شود، ISSN هارد کپی ذکر میشود.

۷-سند دیجیتالی DOI

سند دیجیتالیDOI مخفف عبارت digital object identifier هست که این عدد نشان دهنده یک سند دیجیتالی هست که به صورت آنلاین در اینترنت قرار گرفته هست. معمولا مجلات معتبر قبل از چاپ رسمی مقاله در قالب جلد و شماره، مقاله را به صورت آنلاین بدون شماره جلد و شماره صفحه قرار می‌دهند.

۸-مجله Journal

همان مجله هست که ممکن هست دو سالنامه، سالنامه، دو فصلنامه، فصلنامه، ماه نامه، هفته نامه باشد ولی این عبارت در بیان آکادمیک ایران بیشتر بیانگر مجلات خارجی هست!

 ۹-ارسال مقاله یا Submit

این اصطلاح رایج در مجلات علمی یعنی شما مقاله را ارسال کردید به یک ژورنال همین!

۱۰-دست نویس manuscript

دست نویس همان مقاله شما هست که هنوز در جایی مورد چاپ قرار نگرفته هست. وقتی مقاله یا دست نویس شما مورد داوری قرار گرفته و چاپ شد می‌توان با آن paper یا article گفت.

۱۱- شماره دست نویس ارسالی manuscript NO

وقتی شما مقاله خود را به ژورنال سابمیت می‌کنید کدی به مقاله شما اختصاص می‌یابد و شما جهت پیگری‌های بعدی قبل از هر چیز باید این کد یا شناسنامه مقاله را گفته کنید.

۱۲- داوری کردن Refereeing

در این مرحله مقاله شما توسط داور (referee) یا داوران مورد داوری قرار می‌گیرد. این اصطلاح در بعضی از ژورنال‌ها معادل همان Review یا بررسی کردن هست.

۱۳- ایراد گرفتن! Revise

این اصطلاح بر دونوع هست! مینور ریوایز (Minor Revise) و ماژور ریوایز (Major Revise)، مینور یعنی زیاد ایراد نگرفتن از مقاله‌ و ماژور یعنی زیاد ایراد گرفتن! در ماژور ریوایز یا اصلاحات اساسی ممکن هست مقاله شما بعد از اصلاحات دوباره به داور جهت تایید اصلاحات صورت گرفته ارسال گردد. ولی در مینور ریوایز معمولا اصلاحات توسط مدیر یا کارشناس اجرایی مورد بررسی قرار می‌گیرد

۱۴-ریسابمیت Resubmit

این در واقع همان ریواز هست ولی مقاله شما خیلی ایراد داشته باشد! با این تفاوت که وقتی شما مقاله تان ریواز میخورد (حالا چه مینور و چه ماژور) بعد از اینکه ایرادات را رفع کردید دیگر مقاله شما برای داوری مجدد ارسال نمیشود اما وقتی که مقاله شما رسابمیت میخورد، باید ایرادات را رفع کنید و مقاله را دوباره بفرستید و این یعنی اینکه مقاله شما بار دیگر باید کاملا و دقیق داوری بشود.

۱۵-پذیرش Accept

به این معنی هست که مقاله تان پذیرفته شده، البته کار شما اینجا تمام نمی‌شود ممکن هست ژورنال پاراف (proof) مقاله را از شما بخواهد یعنی بعد از قالب بندی و قبل از چاپ جهت تایید نهایی مشخصات، مقاله به شما دوباره توسط ژورنال ارسال می‌شود.


سایت کسب و کار بازده

۱۵ اصطلاح رایج در مجلات علمی که باید بدانید

اصطلاحات رایج در مجلات علمی


مطلب مرتبط: اصول رزومه نویسی: ۲۰ اصل مهم در نوشتن رزومه

(مشاهده ۱۸ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی هست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما