به گفته گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، ناریا ابوالقاسمی در دومین روز از هفته پیش‌گیری از مسمومیت‌ها که روز پیش‌گیری از مسمومیت‌ها در کودکان نام‌گذاری شده‌هست گفت: مسمومیت در کودکان یک تا پنج ساله از شیوع زیادی برخوردار هست که در این میان خوردن مواد سمی فراوانی زیادی داشته و نشان دهنده کنجکاوی کودک و بی‌دقتی والدین هست.

وی با بیان اینکه مسمومیت‌ها انواع مختلف دارد، ادامه داد: ممکن هست که مواد سمی توسط کودک بلعیده یا استنشاق شود، مواد سمی مانند آفت‌کش‌ها، مونوکسید کربن، انواع فلزات، گرد و غبار و موادی که حاوی سرب هستند، در کودکان مسمومیت ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: تزریق بیش از حد هر ماده‌ای در کودک ایجاد مسمومیت می‌کند و بعضی مسمومیت‌ها مانند آفت‌کش‌ها از راه چشم و مخاط وارد بدن کودک می‌شوند. نیش بعضی حشرات نیز ایجاد مسمومیت می‌کند که گاهی واکنش آلرژیک می‌دهد و گاهی منجر به مرگ کودک می‌شود.

ابوالقاسمی تصریح کرد: حدود ۸٫۶ درصد از موارد فوت کودکان که ناشی از حوادث و سوانح هست، به دلیل مسمومیت‌ها هست و از کل مرگ‌هایی که در نظام مراقبت کودکان یک تا ۵۹ ماهه ثبت شده‌هست، ۱٫۷۵ درصد مربوط به مسمومیت‌ها هست.

وی گفت: بیشترین علت مرگ در اثر مسمومیت، مصرف داروها بوده هست و بعداز آن مخدرها و مواد توهم‌زا، حشره‌کش‌ها و مواد نفتی هستند.

معاون اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت توضیح داد: متادون یکی از موادی هست که خانواده‌ها برای ترک مواد مخدر استفاده می‌کنند، اما این ماده گاهی با بی‌دقتی والدین موجب مسمومیت کودک شده و در اکثر مواقع مرگ کودک را به دنبال دارد.

ابوالقاسمی خاطرنشان کرد: کودکان زیر پنج سال بیش از سایر کودکان در معرض مسمومیت هستند. لذا مواد سمی و داروها باید از دسترس کودکان دور باشد و باید توجه شود که قرص‌های رنگ درخشان به کودکان نشان داده نشود و داروها تحت عنوان شکلات اطلاق نشود.

معاون اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان اینکه حوادث و سوانح با آمار ۲۰ درصدی دومین علت مرگ و میر در کودکان محسوب می شود، گفت: مسمومیت ها چهارمین علت مرگ و میر کودکان در بین حوادث و سوانح را تشکیل می دهد که ۸٫۶ درصد از میزان کل مرگ و میرها در گروه حوادث و سوانح را دربردارد.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما