خواص روغن بادام تلخ برای سلامتی بسیار زیاد هست و می‌توان خواصی از قبیل کرم‌زدایی، تب بری، ضد باکتری، ضد میکروبی، ضد قارچی، مسکن و آرام‌بخشی، ملین (مسهل)، ادرارآوری، ضد مسمومیت، ضد سرطانی، و ضد اسپاسم را نام برد.

خواص روغن بادام تلخ: ۹ بهترین فایده‌ روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ

پنجاه درصد از روغن استخراج شده از بادام تلخ (که از لحاظ علمی به آن آمیگدالوس کمونیس وار. آمارا می‌گویند) حاوی سه ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده به نام‌های بنزآلدهید، گلیکوزید آمیگدالین، و هیدروژن سیانید (که به آن اسید هیدروسیانیک یا اسید پروسیک نیز می‌گویند) هست، در حالی‌که پنجاه درصد دیگر آن حاوی اسیدهای چرب تک اشباع نشده و دیگر ترکیبات مشابه‌ی آن در بادام شیرین هست. تشخیص بادام تلخ از همتای شیرین آن از روی ظاهر بسیار دشوار هست، به جز این‌که بادام‌های تلخ از لحاظ شکلی، پهن‌تر و کوتاه‌تر از بادام‌های شیرین هستند.

روغن بادام تلخ حاوی بعضی سموم کشنده هست؛ از این رو، باید آن را با نهایت دقت مصرف نمود. بیش‌تر موارد مصرف دارویی آن به موارد استعمال خارجی محدود می‌شوند، و مصرف خوراکی آن، در صورت نیاز، باید با دوز بسیار پایین صورت گیرد. استفاده از روغن بادام تلخ کمی بیش از حد معین می‌تواند مرگبار باشد. این روغن را نمی‌توان به عنوان یک روغن مغذی برای سلامتی بر شمرد.

مطلب مرتبط: ۵۳ بهترین خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی و زیبایی

خواص روغن بادام تلخ برای سلامتی

روغن‌بادام تلخ فواید گوناگونی برای سلامت به همراه دارد. در مقاله‌ی پیش رو، بعضی از این فواید را با جزییات بیش‌تر بیان می‌کنیم.

۱. مهار رشد قارچ

از دوران باستان، همیشه از عناصر تلخ (نظیر کینین) به عنوان داروی تب بر استفاده می‌کردند. دلیل‌اش نیز ممکن هست این باشد که تمام عناصر تلخ حاوی ترکیبات قلیایی، و از لحاظ طبیعی کم و بیش سمی هستند. این سمیت و تلخی به شکل موثری رشد عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها، تک‌یاختگان، یا ویروس‌ها را در بدن مهار می‌کنند، و به این وسیله، باعث کاهش تب می‌شوند. به همین دلیل،‌ روغن بادام تلخ نیز به عنوان یک داروی تب بر برای تب‌های مزمن استفاده می‌شود. چنین کاربردی، علی‌رغم فایده‌ی آن از جهت کاهش دادن تب، می‌تواند دارای تاثیرات مخرب و سمی نیز در بدن باشد.

۲. از بین بردن کرم‌ها

تلخی شدید و طبیعت سمی روغن بادام تلخ در نابود کردن کرم‌های روده بسیار موثر هست، ولی بار دیگر خاطرنشان می‌کنیم، از این روغن باید با درجه‌ی قدرت بسیار پایین استفاده نمود.

۳. درمان اسپاسم‌ها

هم‌چنین گفته می‌شود، روغن بادام تلخ دارای خواص ضد اسپاسم هست.

۴. از بین بردن باکتری‌ها

دو ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی روغن بادام تلخ، هیدروژن سیانید و بنزآلدهید، برای زندگی جانوران و هم‌چنین زندگی باکتری‌ها، میکروب‌ها، قارچ‌ها، و ویروس‌ها به شدت سمی هستند. از این رو، از روغن بادام تلخ به شکل موثری می‌توان به عنوان عامل ضد باکتری، ضد ویروس، و ضد قارچ استفاده نمود. از روغن بادام تلخ می‌توان برای درمان امراض مرتبط با عفونت‌های ویروسی، میکروبی، و قارچی استفاده کرد.

مطلب مرتبط: ۱۴ بهترین خواص پرتقال ماندارین برای سلامتی، پوست و مو

۵. تاثیر آرام‌بخشی

ترکیب سمی گلیکوزید آمیگدالین موجود در روغن بادام تلخ روی اعصاب تاثیر می‌گذارد و آن‌ها را نسبت به هر گونه حس، حتی درد، غیر حساس می‌کند. این خاصیت باعث ایجاد تاثیرات کرختی و بی حسی می‌شود. با وجود این، برای بی حسی‌های موضعی روغن بادام تلخ را باید به صورت خارجی استعمال نمود. هرگز نباید به جهت بیهوشی کلی، روغن بادام تلخ را به صورت خوراکی استفاده نمود، زیرا این کار می‌تواند مرگبار باشد.

۶. مسهل و داروی ضد یبوست موثر

روغن بادام تلخ که دارای طبیعتی سمی هست، قابل گوارش نیست، و چنان‌چه به صورت خوراکی مصرف شود می‌تواند باعث اسهال مزمن و استفراغ شود. پس، روغن بادام تلخ از قدیم تاکنون به عنوان یک داروی ملین (مسهل) موثر استفاده می‌شود. تنها نکته‌ی مهم میزان دوز مصرفی هست که باید بسیار اندک و ضعیف باشد، در غیر این صورت دارای تاثیرات مخرب شدیدی خواهد بود.

۷. افزایش میزان ادرار

بدن از طریق ادرار، مدفوع، و تعریق به صورت طبیعی گرایش دارد مواد سمی موجود را از خود دفع کند. به همین دلیل نیز، وقتی روغن بادام‌تلخ را به میزان بسیار اندکی مصرف می‌کنیم، بدن سعی می‌کند از طریق افزایش میزان ادرار، آن را دفع نماید. این افزایش دفعات ادرار به کاهش وزن و آرامش بدن کمک می‌کند. وقتی این ویژگی با تاثیرات بی حسی و آرام‌بخشی این روغن ترکیب می‌شود، می‌تواند به خوبی فشار خون را نیز  پایین نگه دارد.

مطلب مرتبط: ۱۰ خوراکی مفید برای زمستان را بشناسید

۸. پیشگیری از سرطان

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند سمیت روغن بادام تلخ (به ویژه به دلیل وجود هیدروژن سیانید یا اسید هیدروسیانید) برای مهار رشد سلول‌های سرطانی در بعضی انواع خاص سرطان مفید هست.

۹. سایر فواید

مالیدن ترکیب روغن بادام تلخ با درجه‌ی غلظت بسیار پایین (خیلی ضعیف) با مقداری آب بر روی پوست و مو باعث خلاصی آن‌ها از شر عفونت‌های ناشی از میکروب‌ها، حشرات، و قارچ‌ها می‌شود. هم‌چنین، روغن بادام تلخ را پس از خارج کردن ترکیبات سمی از آن، به عنوان یک طعم‌دهنده‌ی خوراکی استفاده می‌کنند. از این نوع روغن بادام تلخ در شماری از صنایع دیگر نیز با هدف طعم‌دهندگی مصرف می‌کنند.

توصیه‌های ایمنی: هیدروژن سیانید، گلیکوزید آمیگدالین، و بنزآلدهید سموم مهلکی هستند. پس، هنگام استعمال خارجی و داخلی روغن بادام تلخ باید نهایت دقت را در نظر بگیرید. یک اشتباه کوچک یا مصرف بیش از اندازه می‌تواند کشنده باشد. روغن بادام تلخ را هرگز نباید به نوزادان، کودکان، افراد سالمند، و افراد مبتلا به بیماری‌های سخت تجویز کنید.  


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: organicfacts

۹ بهترین خواص روغن بادام تلخ که حتما باید بدانید


 

(مشاهده ۱ نفر, فقط امروز)

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی هست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما