سرماخوردگی گاهی با نشانه هایی همراه هست که باید جدی گرفته شوند. در این مقاله به چند نشانه جدی سرماخوردگی اشاره می کنیم.

اگر هنگام سرماخوردگی این علایم را تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه نمایید

به گفته دکتر شانا لوین Shanna Levine، از بیمارستانکوه سینا Mount Sinai در نیویورک، هنگامی که صحبت از سرماخوردگی به میان می آید، افراد به دو دسته تقسیم می شوند، ” افرادی که ۴۸ ساعت بعد از سرفه کردن سراغ آنتی بیوتیک می روند چون می خواهند هرچه زودتر از شرش خلاص شوند…. و کسانی که آن را نادیده گرفته و فقط می گویند انگار چیزی در گلویشان هست.”

شاید وسوسه شوید که هر سرفه قدیمی را جدی نگرفته و بگویید سرماخوردگی هست و چیز جدی ای نیست! و سعی کنید بدون رفتن به دکتر آن را پشت سر بگذارید. یک نظر سنجی که در *موسسه ZocDoc در سال ۲۰۱۵ انجام شد نشان داد که ۴۳ درصد از پاسخ دهندگان ترجیح می دهند به جای مراجعه به پزشک خود درمانی کنند ولی ممکن هست مهارت شما در این زمینه کافی نباشد.

*موسسه ZocDoc: یک موسسه پزشکی که به صورت آنلاین یا با استفاده از نرم افزار و یا وب سایت به مراجعین خود خدمات ارائه می دهد.

به همین دلیل از پزشکان در مورد نشانه هایی از سرماخوردگی پرسیدیم که در صورت مشاهده آنها لازم هست به جای جستجوی روش های درمانی در گوگل، به یک پزشک واقعی مراجعه کنید  و این نشانه ها را در این مقاله با شما به اشتراک می گذاریم.

 سرماخوردگی شدید چه علائمی دارد؟

۱٫ اگر سرماخوردگی شما بیش از ۳ هفته طول کشیده

اگرچه ۳ هفته مدتی طولانی به نظر می رسد، به گفته لوین طول کشیدن سرماخوردگی به مدت ۲۱ روز کاملا طبیعی هست.اگر سرفه شما بیش از ۳ هفته طول کشید زمان نگران شدن هست، این علایم طولانی مدت هشداری برای آسم، پنومونی pneumonia یا انواع مختلف آسیب شناسی ریه هست. از آن گذشته بعد از گذشت ۳ هفته نهتنها باید علایمتان ثابت شده باشند بلکه باید برطرف هم شده باشند.”

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پنومونی (عفونت ریوی) چیست؟

۲ . اگر علائم سرماخوردگی برگشته و بدتر از قبل هم شده

گاهی اوقات حس می کنید حالتان رو به بهبود هست ولی یک باره به وضعیت قبل برگشته و حالتان بدتر می شود. به گفته دکتر کری سنت Cary Sennett،مدیرعامل بنیاد آسم و آلرژی آمریکا Asthma and Allergy Foundation of America، “بعضی علایم اضطراری وجود دارد که به مراقبت های پزشکی فوری نیازمند هست. یکی از آنها نشانه های مشابه نشانه های آنفولانزاست که به نظر می رسد در حال بهبود هستند ولی با تب و سرفه ای بدتر از قبل باز می گردند. به گفته پزشکان سایت مایو کلینیک Mayo Clinic، ممکن هست دچار عفونت ثانویه شده باشید که می تواند هر چیزی باشد از برونشیت گرفته تا پنومونی. به هر حال باید برای اطمینان به پزشک مراجعه نمایید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : برونشیت وسرفه خود را براحتی درمان کنید!!

۳٫ اگر خلط گلوی شما رنگی هست

وجود ترشحات غلیظ هنگام سرماخوردگی طبیعی هست ولی اگر خلطتان رنگ عجیبی داشت یعنی اتفاقی در بدنتان در حال رخ دادن هست. به گفته لوین، ” آن ها گلبول های سفید هستند که در حال مقابله با عفونتند پس اگر شاهد رنگ هایی مثل زرد، قهوه ای، سبز یا حتی خون بودید باید نگران شوید.”

۴٫ اگر چشمهایتان دچار آبریزش یا خارش و سوزش شده اند

اگر بدون وقفه چشمتان آبریزش دارد – دلیلش حساسیت به حیوانات نیست – ممکن هست به جای سرماخوردگی معمولی نوعی حساسیت به چیزهای دیگر باشد. گاهی اوقات تشخیص تفاوت این دو کار سختی هست. به گفته سنت، “بیش از صد زنجیره ویروس سرماخوردگی وجود دارد. هر کدام در زمانی خاص از سال شیوع پیدا می کنند پس ممکن هست سرماخوردگی را به جای حساسیت فصلی اشتباه بگیرید.”

طبق بنیاد آسم و آلرژِی امریکا، سایر علایم آلرژی عبارتند از:

  • کهیر
  • تورم زبان
  • احساس سرگیجه
  • گرفتگی معده

۵٫ اگر وزن از دست داده اید

به گفته لوین: “اگر به خاطر کم غذا خوردن وزن کم کرده اید، مشکلی نیست، ولی اگر مانند قبل غذا می خورید و همچنان در حال کاهش وزن هستید، کمی نگران کننده هست. باید بدانید که کاهش وزن ناخواسته به همراه علایم سرماخوردگی می تواند نشانه پرکاری تیروئید، سرطان بد خیم، عفونت باکتریایی یا حتی ایدز باشد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : هر آنچه باید درباره پرکاری و کم کاری تیروئید بدانید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پرکاری تیروئید؛ علل، علایم و درمان

۶٫ اگر خس خس سینه دارید

به گفته سنت، “با این که سرفه یکی از علایم شایع سرماخوردگی هست ولی اگر سرفه شما همراه با خس خس و تنگی قفسه سینه همراه بود ممکن هست دچار حمله آسم شده باشید.” در زمان حملات آسم، غشاء راه هوایی متورم شده و با مخاط مسدود می شود و بر اثرانقباض عضلات تنگ می شود. نفس کشیدن سخت می شود انگار که سعی می کنید با یک نی که از پنبه پر شده نفس بکشید.” اگر از این علایم رنج می برید با پزشکتان مشورت نمایید.

۷٫ اگر فشار شدیدی احساس می کنید

اگر در معرض درد یا فشار در قسمت خاصی از بدن هستید باید مراقب باشید. به عنوان مثال، واضح هست که گلودرد استرپتوکوکی strep throat ( عفونت و التهاب حلق به وسیله باکتری‌های استرپتوکوکی) باعث درد در ناحیه گلو می شود. عفونت سینوسی می تواند مسیر بینی یا حتی دندان هایتان را تحت تاثیر قرار دهد. و البته عفونت گوش هم مسئله دیگری هست. به گفته لوین، اگر هر کدام از این علایم را تجربه کردید، ” افت شنوایی، درد شدید در گوش ( مثل درد در اثر لمس کردن ) و مشاهده بیرون آمدن ترشحات از داخل گوش، قطعا دلیل خوبی برای مراجعه به دکتر خواهید داشت.”

اگر می خواهید بیشتر بدانید : این نوع گلو درد را جدی بگیرید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : گوش درد های خطرناک را بشناسیم

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

loading…

loading…

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما